Race #2 of the 2018 Stumptown XC Series Logo

2018 Stumptown Race #2 Mary S Young Park Womens 5K
Mary S Young Park, West Linn, OR
October 13th, 2018

Huber Timing Home

Finishers:72
Male:
Female:72

[Individual Results] [Team Results]

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters 40-49] [Mens Super-Masters 50+] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters 40-49] [Womens Super-Masters 50+]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4]

Email timing@hubertiming.com with any questions or corrections. Please include your bib number if you have it.

Search: Division:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score Gender Place Age Group Age Group Place
1 2411 CARISSA GALLOWAY F 28 PORTLAND OR 00:18:31 05:58 PORTLAND ROSES 1 1 of 72 F 25-29 1 of 17
2 2400 KARLEE COFFEY F 37 PORTLAND OR 00:18:41 06:01 TEAM RED LIZARD 2 2 of 72 F 35-39 1 of 14
3 3016 FIONNA FALLON F 30 PORTLAND OR 00:18:44 06:02 ROSE CITY TRACK CLUB 3 3 of 72 F 30-34 1 of 14
4 2995 KAYLA MOORE F 23 PORTLAND OR 00:18:45 06:03 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 4 4 of 72 F 20-24 1 of 6
5 3027 CHELSEA WARREN F 35 PORTLAND OR 00:19:07 06:10 TEAM RED LIZARD 5 5 of 72 F 35-39 2 of 14
6 3004 JULIA WEBB F 35 BEAVERTON OR 00:19:09 06:10 BOWERMAN TRACK CLUB 6 of 72 F 35-39 3 of 14
7 2297 MARLA SMITH F 34 PORTLAND OR 00:19:10 06:11 ROSE CITY TRACK CLUB 6 7 of 72 F 30-34 2 of 14
8 2410 CHRISTINA OVERBECK F 32 PORTLAND OR 00:19:12 06:11 PORTLAND ROSES 7 8 of 72 F 30-34 3 of 14
9 2998 SHASTA ZIELKE F 32 PORTLAND OR 00:19:15 06:12 ROSE CITY TRACK CLUB 8 9 of 72 F 30-34 4 of 14
10 2666 JOSIE JOHNSON F 26 PORTLAND OR 00:19:18 06:13 TEAM RED LIZARD 9 10 of 72 F 25-29 2 of 17
11 3000 OLIVIA ENRIGHT F 25 PORTLAND OR 00:19:23 06:15 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 10 11 of 72 F 25-29 3 of 17
12 2290 ASHLEY DRISCOLL F 36 PORTLAND OR 00:19:30 06:17 PORTLAND ROSES 11 12 of 72 F 35-39 4 of 14
13 2397 COLLEEN BREHM F 26 PORTLAND OR 00:19:32 06:18 13 of 72 F 25-29 4 of 17
14 2672 LAUREN ROSS F 27 PORTLAND OR 00:19:38 06:20 ROSE CITY TRACK CLUB 12 14 of 72 F 25-29 5 of 17
15 804 JANNE HEINONEN F 43 PORTLAND OR 00:19:41 06:21 TEAM RED LIZARD MASTERS 1 15 of 72 F 40-44 1 of 5
16 892 SARAH HIGGENS F 28 PORTLAND OR 00:19:45 06:22 16 of 72 F 25-29 6 of 17
17 3009 JULIA GULLIKSON F 24 PORTLAND OR 00:19:49 06:23 TEAM RED LIZARD 13 17 of 72 F 20-24 2 of 6
18 2497 LAUREN ELGEE F 26 PORTLAND OR 00:19:53 06:25 TEAM RED LIZARD 14 18 of 72 F 25-29 7 of 17
19 2555 RACHEL CUNDY F 24 NEWBERG OR 00:19:54 06:25 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT 19 of 72 F 20-24 3 of 6
20 3002 ERIN SKOURTES F 37 PORTLAND OR 00:19:59 06:27 TEAM RED LIZARD B 15 20 of 72 F 35-39 5 of 14
21 3005 CAROLYN GILCHRIESE F 25 PORTLAND OR 00:20:01 06:27 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 16 21 of 72 F 25-29 8 of 17
22 2422 CORINNA JACKSON F 26 PORTLAND OR 00:20:06 06:29 TEAM RED LIZARD B 17 22 of 72 F 25-29 9 of 17
23 2253 EMILY SANDISON F 31 PORTLAND OR 00:20:29 06:36 23 of 72 F 30-34 5 of 14
24 2429 TRISH MERRION F 28 PORTLAND OR 00:20:30 06:36 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 18 24 of 72 F 25-29 10 of 17
25 2676 LEAH BROWN F 31 PORTLAND OR 00:20:31 06:37 25 of 72 F 30-34 6 of 14
26 2996 AMY COOPER F 37 CAMAS WA 00:20:34 06:38 PORTLAND ROSES 19 26 of 72 F 35-39 6 of 14
27 2256 JENNIFER FEDOROV F 47 EUGENE OR 00:20:40 06:40 EUGENE RUNNING CLUB 27 of 72 F 45-49 1 of 7
28 3018 SAMANTHA EVOLA F 31 PORTLAND OR 00:20:40 06:40 PORTLAND RUNNING COMPANY 28 of 72 F 30-34 7 of 14
29 3014 COURTNEY BOUCHET F 27 PORTLAND OR 00:20:40 06:40 PORTLAND RUNNING COMPANY 29 of 72 F 25-29 11 of 17
30 2383 ALEXANDRA RUDD F 26 PORTLAND OR 00:20:47 06:42 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 20 30 of 72 F 25-29 12 of 17
31 2452 KRYSTA GUNVALSON F 31 PORTLAND OR 00:20:48 06:42 ROSE CITY TRACK CLUB 21 31 of 72 F 30-34 8 of 14
32 3011 HANNAH SMITH F 23 BEAVERTON OR 00:20:49 06:42 LOW PERFORMANCE EAST 22 32 of 72 F 20-24 4 of 6
33 2388 VALERIE WEILERT F 33 PORTLAND OR 00:20:50 06:43 TEAM RED LIZARD B 23 33 of 72 F 30-34 9 of 14
34 2486 RENEE GORDON F 38 EUGENE OR 00:20:52 06:43 BOWERMAN TRACK CLUB 34 of 72 F 35-39 7 of 14
35 2303 LAURA MATSEN KO F 36 SEATTLE WA 00:20:53 06:44 TEAM RED LIZARD B 24 35 of 72 F 35-39 8 of 14
36 2493 CHRISSY BETTENCOURT F 27 PORTLAND OR 00:20:55 06:45 PORTLAND RUNNING COMPANY 36 of 72 F 25-29 13 of 17
37 2416 LISA NEHER F 33 PORTLAND OR 00:20:57 06:45 37 of 72 F 30-34 10 of 14
38 2459 CATE MAXSON F 31 PORTLAND OR 00:21:02 06:47 ROSE CITY TRACK CLUB 38 of 72 F 30-34 11 of 14
39 3012 ELISE HALL F 26 PORTLAND OR 00:21:12 06:50 ROSE CITY TRACK CLUB 39 of 72 F 25-29 14 of 17
40 2142 KATE MACTAVISH F 55 CORVALLIS OR 00:21:33 06:57 TEAM RED LIZARD MASTERS 2 40 of 72 F 55-59 1 of 1
41 3026 THAILYR JAEGERSEN F 28 BEAVERTON OR 00:21:35 06:57 ROSE CITY TRACK CLUB 41 of 72 F 25-29 15 of 17
42 3006 SUSAN LE F 37 BEAVERTON OR 00:21:35 06:58 TEAM LIGHTNING LEGS 25 42 of 72 F 35-39 9 of 14
43 3023 MONICA EMERICK F 45 PORTLAND OR 00:21:39 06:59 43 of 72 F 45-49 2 of 7
44 2451 ASHLEY MEAGHER F 35 PORTLAND OR 00:21:46 07:01 ROSE CITY TRACK CLUB 44 of 72 F 35-39 10 of 14
45 2275 JILL PETTIBONE F 51 ROSEBURG OR 00:21:47 07:01 TEAM RED LIZARD MASTERS 3 45 of 72 F 50-54 1 of 4
46 2655 VALERIE BANKS F 50 PORTLAND OR 00:22:01 07:06 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 46 of 72 F 50-54 2 of 4
47 2992 ANGELA LINDBO F 47 STEVENSON WA 00:22:14 07:10 TEAM RED LIZARD MASTERS 4 47 of 72 F 45-49 3 of 7
48 3010 CHER VASQUEZ F 42 SHERWOOD OR 00:22:18 07:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 5 48 of 72 F 40-44 2 of 5
49 2660 MICHELLE FLIKKEMA F 26 PORTLAND OR 00:22:57 07:24 49 of 72 F 25-29 16 of 17
50 2254 TRICIA OPGENORTH F 37 PORTLAND OR 00:22:58 07:24 TEAM LIGHTNING LEGS 26 50 of 72 F 35-39 11 of 14
51 2598 KRISTINE CODER F 47 LAKE OSWEGO OR 00:23:01 07:25 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6 51 of 72 F 45-49 4 of 7
52 2464 PAULA SEBASTIAN F 39 PORTLAND OR 00:23:02 07:25 52 of 72 F 35-39 12 of 14
53 2428 ELLE DAVIS F 34 TIGARD OR 00:23:02 07:26 TEAM LIGHTNING LEGS 27 53 of 72 F 30-34 12 of 14
54 3007 DANIELLE FROST F 42 NEWBERG OR 00:23:07 07:27 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 7 54 of 72 F 40-44 3 of 5
55 2295 BETSY MILLER F 60 INDEPENDENCE OR 00:23:15 07:30 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 55 of 72 F 60-64 1 of 3
56 2449 FABIOLA LOPEZ F 60 BEAVERTON OR 00:23:26 07:33 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 8 56 of 72 F 60-64 2 of 3
57 2656 CLARA KERLEY F 35 PORTLAND OR 00:23:42 07:38 ROSE CITY TRACK CLUB 57 of 72 F 35-39 13 of 14
58 3035 LAURA NITTI F 33 PORTLAND OR 00:23:46 07:40 LOW PERFORMANCE EAST 28 58 of 72 F 30-34 13 of 14
59 3001 GAIL MOEBIUS F 45 PORTLAND OR 00:24:05 07:46 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 9 59 of 72 F 45-49 5 of 7
60 805 APRIL KNOWLTON F 24 PORTLAND OR 00:24:07 07:47 LOW PERFORMANCE EAST 29 60 of 72 F 20-24 5 of 6
61 3019 NINA GARLAND F 16 KEIZER OR 00:24:10 07:47 SOVAH TRACK CLUB 61 of 72 F 15-19 1 of 1
62 2567 JENNIFER SEIBEL F 45 WEST LINN OR 00:24:18 07:50 LOW PERFORMANCE EAST 30 62 of 72 F 45-49 6 of 7
63 2607 EMMA NOTARIO F 47 WEST LINN OR 00:24:38 07:56 ROSE CITY TRACK CLUB 63 of 72 F 45-49 7 of 7
64 2446 KRISTEN DEDEAUX F 38 PORTLAND OR 00:24:43 07:58 TEAM LIGHTNING LEGS 31 64 of 72 F 35-39 14 of 14
65 2463 SARAH MCCRACKEN F 24 PORTLAND OR 00:24:47 07:59 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 65 of 72 F 20-24 6 of 6
66 2669 ERIN COURTNEY F 30 PORTLAND OR 00:24:53 08:01 TEAM LIGHTNING LEGS 32 66 of 72 F 30-34 14 of 14
67 3013 JAY BOWEN F 41 BEAVERTON OR 00:25:22 08:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 67 of 72 F 40-44 4 of 5
68 2393 JOANNA HARPER F 61 PORTLAND OR 00:25:54 08:21 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 68 of 72 F 60-64 3 of 3
69 2685 TIFFANY MCCLEAN F 40 PORTLAND OR 00:27:17 08:48 TEAM RED LIZARD 69 of 72 F 40-44 5 of 5
70 3034 JULIE THOMAS F 51 MOUNT ANGEL OR 00:27:21 08:49 LOW PERFORMANCE EAST 33 70 of 72 F 50-54 3 of 4
71 2604 SUSAN BOWER F 51 PORTLAND OR 00:27:39 08:55 71 of 72 F 50-54 4 of 4
72 2472 AMANDA KINNEY F 25 PORTLAND OR 00:43:35 14:03 72 of 72 F 25-29 17 of 17

Team Results

Female Open

Award Name Score 1234(5)
1ST TEAM RED LIZARD 29 2 - KARLEE COFFEY5 - CHELSEA WARREN9 - JOSIE JOHNSON13 - JULIA GULLIKSON(14 - LAUREN ELGEE)
2ND ROSE CITY TRACK CLUB 29 3 - FIONNA FALLON6 - MARLA SMITH8 - SHASTA ZIELKE12 - LAUREN ROSS(21 - KRYSTA GUNVALSON)
3RD PORTLAND ROSES 38 1 - CARISSA GALLOWAY7 - CHRISTINA OVERBECK11 - ASHLEY DRISCOLL19 - AMY COOPER
4TH JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 48 4 - KAYLA MOORE10 - OLIVIA ENRIGHT16 - CAROLYN GILCHRIESE18 - TRISH MERRION(20 - ALEXANDRA RUDD)
5TH TEAM RED LIZARD B 79 15 - ERIN SKOURTES17 - CORINNA JACKSON23 - VALERIE WEILERT24 - LAURA MATSEN KO
6TH TEAM LIGHTNING LEGS 109 25 - SUSAN LE26 - TRICIA OPGENORTH27 - ELLE DAVIS31 - KRISTEN DEDEAUX(32 - ERIN COURTNEY)
7TH LOW PERFORMANCE EAST 109 22 - HANNAH SMITH28 - LAURA NITTI29 - APRIL KNOWLTON30 - JENNIFER SEIBEL(33 - JULIE THOMAS)

Female Masters

Award Name Score 1234(5)
1ST TEAM RED LIZARD MASTERS 10 1 - JANNE HEINONEN2 - KATE MACTAVISH3 - JILL PETTIBONE4 - ANGELA LINDBO
2ND BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 26 5 - CHER VASQUEZ6 - KRISTINE CODER7 - DANIELLE FROST8 - FABIOLA LOPEZ(9 - GAIL MOEBIUS)

Female Masters 50+

Award Name Score 1234(5)
No complete teams in this division
Huber Timing