Race #3 of the 2018 Stumptown XC Series Logo
Mens 8K

2018 Stumptown Race #3 Fernhill Park Womens 8K
Fernhill Park, Portland, OR
October 20th, 2018

Huber Timing Home

Finishers:67
Male:
Female:67

[Individual Results] [Team Results]

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters 40-49] [Mens Super-Masters 50+] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters 40-49] [Womens Super-Masters 50+]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4]

Email timing@hubertiming.com with any questions or corrections. Please include your bib number if you have it.

Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score Gender Place Age Group Age Group Place
1 3049 ELEANOR FULTON F 25 PORTLAND OR 00:27:31 05:32 PORTLAND THINKERS 1 1 of 67 F 25-29 1 of 15
2 3064 ANNA CONNOR F 32 PORTLAND OR 00:28:51 05:48 PORTLAND THINKERS 2 2 of 67 F 30-34 1 of 18
3 2967 CARISSA GALLOWAY F 28 PORTLAND OR 00:29:00 05:50 PORTLAND ROSES 3 3 of 67 F 25-29 2 of 15
4 3142 KRISTEN ROHDE F 34 PORTLAND OR 00:29:04 05:51 PORTLAND THINKERS 4 4 of 67 F 30-34 2 of 18
5 3083 AMANDA PHILLIPS F 32 HOOD RIVER OR 00:29:08 05:51 TEAM RED LIZARD A 5 5 of 67 F 30-34 3 of 18
6 2968 FIONNA FALLON F 31 PORTLAND OR 00:29:26 05:55 ROSE CITY TRACK CLUB 6 6 of 67 F 30-34 4 of 18
7 2989 THERESA HAILEY F 29 PORTLAND OR 00:29:30 05:56 TEAM RED LIZARD A 7 7 of 67 F 25-29 3 of 15
8 3094 EMMA HUSTON F 24 PORTLAND OR 00:29:57 06:01 ROSE CITY TRACK CLUB 8 8 of 67 F 20-24 1 of 6
9 3053 KAYLA MOORE F 23 TIGARD OR 00:30:05 06:03 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 9 9 of 67 F 20-24 2 of 6
10 3144 LINDSEY SCHERF F 32 PORTLAND OR 00:30:10 06:04 TEAM RED LIZARD A 10 10 of 67 F 30-34 5 of 18
11 3154 CHELSEA WARREN F 35 PORTLAND OR 00:30:12 06:04 TEAM RED LIZARD A 11 11 of 67 F 35-39 1 of 11
12 3047 SUSIE RIVARD F 31 PORTLAND OR 00:30:19 06:06 PORTLAND ROSES 12 12 of 67 F 30-34 6 of 18
13 3048 HEATHER LAPTALO F 34 PORTLAND OR 00:30:20 06:06 PORTLAND ROSES 13 13 of 67 F 30-34 7 of 18
14 3058 JULIA WEBB F 35 BEAVERTON OR 00:30:25 06:07 PORTLAND THINKERS 14 14 of 67 F 35-39 2 of 11
15 3077 DOMINIQUE LOPEZ-STICKNEY F 35 PORTLAND OR 00:30:36 06:09 PORTLAND RUNNING COMPANY 15 15 of 67 F 35-39 3 of 11
16 2987 SHASTA ZIELKE F 32 PORTLAND OR 00:30:44 06:11 ROSE CITY TRACK CLUB 16 16 of 67 F 30-34 8 of 18
17 2985 SARAH HIGGENS F 28 PORTLAND OR 00:30:48 06:11 17 of 67 F 25-29 4 of 15
18 2955 JOSIE JOHNSON F 26 PORTLAND OR 00:31:03 06:14 TEAM RED LIZARD A 17 18 of 67 F 25-29 5 of 15
19 2980 JULIA GULLIKSON F 24 PORTLAND OR 00:31:19 06:18 TEAM RED LIZARD B 18 19 of 67 F 20-24 3 of 6
20 3143 CAITLIN JACOBSEN F 33 LAKE OSWEGO OR 00:31:28 06:20 ROSE CITY TRACK CLUB 19 20 of 67 F 30-34 9 of 18
21 3072 JANNE HEINONEN F 43 PORTLAND OR 00:31:29 06:20 TEAM RED LIZARD MASTERS 1 21 of 67 F 40-44 1 of 6
22 3090 COURTNEY BOUCHET F 27 PORTLAND OR 00:31:37 06:21 PORTLAND RUNNING COMPANY 20 22 of 67 F 25-29 6 of 15
23 3080 SHANNON COATES F 32 PORTLAND OR 00:31:42 06:22 TEAM RED LIZARD B 21 23 of 67 F 30-34 10 of 18
24 3074 CORINNA JACKSON F 26 PORTLAND OR 00:31:47 06:23 TEAM RED LIZARD B 22 24 of 67 F 25-29 7 of 15
25 2976 RACHEL CUNDY F 24 NEWBERG OR 00:31:50 06:24 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT 25 of 67 F 20-24 4 of 6
26 3075 ALEXANDRA RUDD F 26 PORTLAND OR 00:31:52 06:24 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 23 26 of 67 F 25-29 8 of 15
27 2875 VALERIE WEILERT F 33 PORTLAND OR 00:32:22 06:30 TEAM RED LIZARD B 24 27 of 67 F 30-34 11 of 18
28 3060 SARAH JOHNSON F 26 SHELTON WA 00:32:26 06:31 GUERILLA RUNNING RACING CLUB 28 of 67 F 25-29 9 of 15
29 2923 LEAH BROWN F 31 PORTLAND OR 00:32:29 06:32 29 of 67 F 30-34 12 of 18
30 3151 AMANDA BOMAN F 25 PORTLAND OR 00:32:30 06:32 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 25 30 of 67 F 25-29 10 of 15
31 3051 AMY COOPER F 37 CAMAS WA 00:32:39 06:34 PORTLAND ROSES 26 31 of 67 F 35-39 4 of 11
32 3084 EMILY SANDISON F 31 PORTLAND OR 00:32:44 06:35 32 of 67 F 30-34 13 of 18
33 3065 OLIVIA ENRIGHT F 25 PORTLAND OR 00:32:47 06:35 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 27 33 of 67 F 25-29 11 of 15
34 3068 JENNIFER FEDOROV F 47 EUGENE OR 00:32:49 06:36 EUGENE RUNNING CLUB 34 of 67 F 45-49 1 of 5
35 3063 LAUREN ELGEE F 26 PORTLAND OR 00:33:03 06:39 TEAM RED LIZARD B 28 35 of 67 F 25-29 12 of 15
36 3070 SUSAN HAY F 55 PORTLAND OR 00:33:22 06:42 TEAM RED LIZARD MASTERS 2 36 of 67 F 55-59 1 of 3
37 3082 SAMANTHA EVOLA F 31 PORTLAND OR 00:33:27 06:43 PORTLAND RUNNING COMPANY 29 37 of 67 F 30-34 14 of 18
38 2961 TARA MCROBERTS F 30 PORTLAND OR 00:33:29 06:44 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 30 38 of 67 F 30-34 15 of 18
39 3088 CHLOE HALLYBURTON F 27 PORTLAND OR 00:33:47 06:48 PORTLAND RUNNING COMPANY 31 39 of 67 F 25-29 13 of 15
40 2971 RENEE GORDON F 38 EUGENE OR 00:34:01 06:50 BOWERMAN TRACK CLUB 40 of 67 F 35-39 5 of 11
41 3055 KATE MACTAVISH F 55 CORVALLIS OR 00:34:05 06:51 TEAM RED LIZARD MASTERS 3 41 of 67 F 55-59 2 of 3
42 3100 HANNAH SMITH F 23 BEAVERTON OR 00:34:06 06:51 LOW PERFORMANCE EAST 32 42 of 67 F 20-24 5 of 6
43 2979 MAYA BARBA F 44 LAKE OSWEGO OR 00:34:07 06:51 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 4 43 of 67 F 40-44 2 of 6
44 3081 CHRISSY BETTENCOURT F 27 PORTLAND OR 00:34:10 06:52 PORTLAND RUNNING COMPANY 33 44 of 67 F 25-29 14 of 15
45 3076 CATE MAXSON F 31 PORTLAND OR 00:34:23 06:55 ROSE CITY TRACK CLUB 34 45 of 67 F 30-34 16 of 18
46 3054 JILL PETTIBONE F 51 ROSEBURG OR 00:34:44 06:59 TEAM RED LIZARD MASTERS 5 46 of 67 F 50-54 1 of 2
47 2974 FUMIE WEIBY F 43 PORTLAND OR 00:34:49 07:00 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6 47 of 67 F 40-44 3 of 6
48 3087 CHER VASQUEZ F 42 SHERWOOD OR 00:34:53 07:01 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 7 48 of 67 F 40-44 4 of 6
49 2986 MONICA EMERICK F 45 PORTLAND OR 00:34:59 07:02 49 of 67 F 45-49 2 of 5
50 3062 SUSAN LE F 37 BEAVERTON OR 00:35:04 07:03 TEAM LIGHTNING LEGS 35 50 of 67 F 35-39 6 of 11
51 3050 ANGELA LINDBO F 47 STEVENSON WA 00:35:23 07:07 TEAM RED LIZARD MASTERS 8 51 of 67 F 45-49 3 of 5
52 3093 PAULA SEBASTIAN F 39 PORTLAND OR 00:36:09 07:16 52 of 67 F 35-39 7 of 11
53 3092 DANIELLE FROST F 42 NEWBERG OR 00:36:15 07:17 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 9 53 of 67 F 40-44 5 of 6
54 2959 LAURA NITTI F 33 PORTLAND OR 00:36:28 07:20 LOW PERFORMANCE EAST 36 54 of 67 F 30-34 17 of 18
55 2962 MICHELLE FLIKKEMA F 26 PORTLAND OR 00:36:31 07:21 55 of 67 F 25-29 15 of 15
56 3145 COLLEEN TUCKER F 50 PORTLAND OR 00:36:38 07:22 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 56 of 67 F 50-54 2 of 2
57 2991 ELLE DAVIS F 34 TIGARD OR 00:37:05 07:27 TEAM LIGHTNING LEGS 37 57 of 67 F 30-34 18 of 18
58 2964 CLARA KERLEY F 35 PORTLAND OR 00:37:19 07:30 ROSE CITY TRACK CLUB 58 of 67 F 35-39 8 of 11
59 3061 TRICIA OPGENORTH F 37 PORTLAND OR 00:37:56 07:38 TEAM LIGHTNING LEGS 38 59 of 67 F 35-39 9 of 11
60 3069 APRIL ANDERSON F 24 PORTLAND OR 00:37:58 07:38 LOW PERFORMANCE EAST 39 60 of 67 F 20-24 6 of 6
61 3057 KRISTEN DEDEAUX F 38 PORTLAND OR 00:38:00 07:38 TEAM LIGHTNING LEGS 40 61 of 67 F 35-39 10 of 11
62 3149 LEIGH AMMON F 39 PORTLAND OR 00:38:32 07:45 LOW PERFORMANCE EAST 41 62 of 67 F 35-39 11 of 11
63 3071 GAIL MOEBIUS F 45 PORTLAND OR 00:38:38 07:46 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 10 63 of 67 F 45-49 4 of 5
64 2970 LYNNETTE NGUYEN F 45 PORTLAND OR 00:38:59 07:50 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 64 of 67 F 45-49 5 of 5
65 3066 KATHY HARRIS F 59 PORTLAND OR 00:41:43 08:23 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 65 of 67 F 55-59 3 of 3
66 3067 ROBIN VESEY F 65 PORTLAND OR 00:41:43 08:23 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 66 of 67 F 65-69 1 of 1
67 3153 TIFFANY MCCLEAN F 40 PORTLAND OR 00:45:22 09:07 LOW PERFORMANCE EAST 42 67 of 67 F 40-44 6 of 6

Team Results

Female Open

Award Name Score 1234(5)
1ST PORTLAND THINKERS 21 1 - ELEANOR FULTON2 - ANNA CONNOR4 - KRISTEN ROHDE14 - JULIA WEBB
2ND TEAM RED LIZARD A 33 5 - AMANDA PHILLIPS7 - THERESA HAILEY10 - LINDSEY SCHERF11 - CHELSEA WARREN(17 - JOSIE JOHNSON)
3RD ROSE CITY TRACK CLUB 49 6 - FIONNA FALLON8 - EMMA HUSTON16 - SHASTA ZIELKE19 - CAITLIN JACOBSEN(34 - CATE MAXSON)
4TH PORTLAND ROSES 54 3 - CARISSA GALLOWAY12 - SUSIE RIVARD13 - HEATHER LAPTALO26 - AMY COOPER
5TH JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 84 9 - KAYLA MOORE23 - ALEXANDRA RUDD25 - AMANDA BOMAN27 - OLIVIA ENRIGHT(30 - TARA MCROBERTS)
6TH TEAM RED LIZARD B 85 18 - JULIA GULLIKSON21 - SHANNON COATES22 - CORINNA JACKSON24 - VALERIE WEILERT(28 - LAUREN ELGEE)
7TH PORTLAND RUNNING COMPANY 95 15 - DOMINIQUE LOPEZ-STICKNEY20 - COURTNEY BOUCHET29 - SAMANTHA EVOLA31 - CHLOE HALLYBURTON(33 - CHRISSY BETTENCOURT)
8TH LOW PERFORMANCE EAST 148 32 - HANNAH SMITH36 - LAURA NITTI39 - APRIL ANDERSON41 - LEIGH AMMON(42 - TIFFANY MCCLEAN)
9TH TEAM LIGHTNING LEGS 150 35 - SUSAN LE37 - ELLE DAVIS38 - TRICIA OPGENORTH40 - KRISTEN DEDEAUX

Female Masters

Award Name Score 1234(5)
1ST TEAM RED LIZARD MASTERS 11 1 - JANNE HEINONEN2 - SUSAN HAY3 - KATE MACTAVISH5 - JILL PETTIBONE(8 - ANGELA LINDBO)
2ND BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 26 4 - MAYA BARBA6 - FUMIE WEIBY7 - CHER VASQUEZ9 - DANIELLE FROST(10 - GAIL MOEBIUS)

Female Masters 50+

Award Name Score 1234(5)
No complete teams in this division
Huber Timing