2015 Stumptown XC Race #1 Portland Meadows 5K Logo

2015 Stumptown Race #1 Portland Meadows 5K
Portland Meadows, Portland, OR
September 26th, 2015
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

5K:
Finishers: 197
Male: 143
Female: 54

Series Standings: [ Mens Non-Masters] [ Mens Masters ] [ Womens Non-Masters] [ Womens Masters]

5K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score
1 155 WILLIE MILAM M 23 LAKE OSWEGO OR 15:18 4:56 BOWERMAN TRACK CLUB 1
2 311 JEREMY FREED M 28 15:26 4:58 BOWERMAN TRACK CLUB 2
3 151 NICK ROCHE M 22 TIGARD OR 15:30 5:00 BOWERMAN TRACK CLUB 3
4 114 GILBERT GRUNDY M 26 PORTLAND OR 15:36 5:02 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 4
5 59 BEN DEJARNETTE M 24 PORTLAND OR 15:38 5:02 VAMIPACT 5
6 37 PHIL PADILLA M 28 PORTLAND OR 15:51 5:06 VAMIPACT 6
7 49 JULIAN MEYER M 24 PORTLAND OR 15:52 5:07
8 124 JOHN CARLEY M 26 PORTLAND OR 15:57 5:08 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 7
9 189 CHRIS BALDUS M 28 SILVERDALE WA 16:00 5:09
10 195 JOHN HOWELL M 41 HILLSBORO OR 16:04 5:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 1
11 200 CAMERON KREUZ M 28 PORTLAND OR 16:05 5:11
12 1 JOSHUA GORDON M 41 EUGENE OR 16:05 5:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 2
13 63 KEVIN CAVE M 35 EUGENE OR 16:08 5:12 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 8
14 26 PATRICK REAVES M 30 PORTLAND OR 16:10 5:13 BOWERMAN TRACK CLUB 9
15 198 STEVE YOUNG M 28 PORTLAND OR 16:18 5:15 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 10
16 108 RUSSELL DRUMMOND M 25 PORTLAND OR 16:22 5:16 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 11
17 89 IAN GILLESPIE M 45 BEAVERTON OR 16:23 5:17 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS
18 277 MATT INGALLS M 29 NEWBERG OR 16:24 5:17
19 192 NEIL CALLAGHAN M 31 PORTLAND OR 16:26 5:18 NAC 12
20 262 JUSTIN MCINTYRE M 25 PORTLAND OR 16:27 5:18
21 125 ANDREW LANGFIELD M 28 PORTLAND OR 16:29 5:19
22 38 KIERAN LEE M 26 PORTLAND OR 16:30 5:19 VAMIPACT 13
23 181 COLE SANSEVERINO M 27 FLINT MI 16:30 5:19 NAC 14
24 206 PETER BROMKA M 34 PORLAND OR 16:31 5:19 TEAM RED LIZARD 15
25 18 ORIN SCHUMACHER M 42 EUGENE OR 16:32 5:20 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 3
26 207 SEAN SUNDWALL M 42 SNOQUALMIE WA 16:33 5:20 CLUB NORTHWEST MASTERS
27 275 SPENCER WALSH M 32 SEATTLE WA 16:40 5:22 CLUB NORTHWEST
28 134 RAFE PILLING M 27 PORTLAND OR 16:42 5:23 PORTLAND RUNNING COMPANY 16
29 111 CHRIS SHEAFFER M 31 PORTLAND OR 16:45 5:24 RUN PORTLAND
30 177 REED MEDEROS M 17 LAKE OSWEGO OR 16:46 5:24 BOWERMAN TRACK CLUB 17
31 265 AARON DENNER M 26 PORTLAND OR 16:47 5:25 VAMIPACT 18
32 50 CHRIS MCGINNESS M 37 PORTLAND OR 16:49 5:25 TEAM RED LIZARD 19
33 278 JOEL TURKHEIMER M 25 PORTLAND OR 16:51 5:26 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
34 179 KEVIN O'MALLEY M 27 BEAVERTON OR 16:53 5:26 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
35 133 DUNCAN HOGE M 27 PORTLAND OR 16:53 5:27 BOWERMAN TRACK CLUB
36 17 ADAM DIVERGILIO M 41 LAKE OSWEGO OR 16:55 5:27 TEAM RED LIZARD MASTERS 4
37 165 CHARLES LINNEROOTH M 22 PORTLAND OR 16:55 5:27 PORTLAND RUNNING COMPANY 20
38 36 LARRY JULSON M 25 NEWBERG OR 16:57 5:28 PORTLAND RUNNING COMPANY 21
39 88 JONATHAN GRAVES M 29 PORTLAND OR 16:57 5:28 MULTNOMAH UNIVERSITY TRAVELING ELITE
40 71 WAYNE DILLY M 34 PORTLAND OR 16:57 5:28 PORTLAND RUNNING COMPANY 22
41 31 SCOTT WILLIAMS M 37 EUGENE OR 16:57 5:28 NAC 23
42 32 DRAKE COLLINS M 19 PORTLAND OR 16:59 5:28 TEAM RED LIZARD 24
43 274 AARON COE M 32 PORTLAND OR 17:01 5:29 TEAM RED LIZARD 25
44 28 EVERETT WHITESIDE M 45 BEAVERTON OR 17:04 5:30 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 5
45 180 KRISTEN ROHDE F 31 PORTLAND OR 17:05 5:30
46 169 MATHEW WEISSINGER M 28 PORTLAND OR 17:09 5:32 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
47 48 TORREY LINDBO M 43 PORTLAND OR 17:13 5:33 TEAM RED LIZARD MASTERS 6
48 158 ERIC HARTMANN M 47 PORTLAND OR 17:13 5:33
49 16 SAMUEL MCELWAIN M 33 EUGENE OR 17:16 5:34 NAC 26
50 137 DANIEL LENSKI M 33 PORTLAND OR 17:21 5:35 NAC 27
51 104 JONATHON MARTINEZ M 20 LAS VEGAS NV 17:21 5:35
52 81 NATHAN MEEKER M 21 PORTLAND OR 17:21 5:36 MULTNOMAH UNIVERSITY 28
53 136 RUBEN GALBRAITH M 31 PORTLAND OR 17:24 5:37 RUN PORTLAND
54 164 DAVID REES M 48 PORTLAND OR 17:28 5:38 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 7
55 30 EDDIE STRANDBERG M 33 PORTLAND OR 17:29 5:38 TEAM RED LIZARD 29
56 102 KEVIN DEWILLIE M 22 PORTLAND OR 17:34 5:40 VAMIPACT 30
57 115 BRET KIMPLE M 46 PORTLAND OR 17:37 5:41 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS
58 14 GARRETT FELBER M 30 PORTLAND OR 17:41 5:42 NAC
59 214 LUKE VAUGHN M 31 PORTLAND OR 17:42 5:42 RUN PORTLAND
60 76 JONATHAN GRACE M 24 PORTLAND OR 17:47 5:44
61 73 HUNTER BENNETT-DAGGETT M 32 PORTLAND OR 17:51 5:45 PORTLAND RUNNING COMPANY 31
62 82 CALEB MILLER M 20 PORTLAND OR 17:53 5:46 MULTNOMAH UNIVERSITY 32
63 97 BURTON BUTLER M 27 PORTLAND OR 17:53 5:46 LOGGER JOGGERS
64 284 SEAN MORAN M 29 SALT LAKE CITY UT 17:54 5:46
65 13 DAVID PINSONNEAULT M 23 EUGENE OR 17:56 5:47 NAC
66 121 DANIEL BARTOSZ M 39 PORTLAND OR 17:58 5:47 TEAM RED LIZARD
67 201 ERIC COLLINS M 38 TIGARD OR 17:59 5:48 TEAM RED LIZARD
68 269 LUCAS AGUILAR M 18 VANCOUVER WA 18:03 5:49
69 98 PAUL TEINI M 33 PORTLAND OR 18:11 5:51 NAC
70 93 SCOTT TUCKER M 53 PORTLAND OR 18:11 5:52 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
71 142 LAUREL MANVILLE F 29 PORTLAND OR 18:14 5:52 PORTLAND RUNNING COMPANY 1
72 99 CHRIS KIMBROUGH F 45 PORTLAND OR 18:15 5:53 TEAM RED LIZARD 2
73 44 JOHN CLIFFORD M 53 SHERWOOD OR 18:15 5:53 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
74 127 ERIC BARTEN M 31 TIGARD OR 18:16 5:53 NAC
75 109 DAN MCDOWELL M 33 PORTLAND OR 18:22 5:55 NAC
76 144 DAVID ENGSTROM M 49 BEAVERTON OR 18:23 5:56 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
77 193 JEFF WELLS M 45 AGOURA HILLS CA 18:25 5:56
78 12 DALTON CAUDILL M 23 PORTLAND OR 18:27 5:57
79 61 KEVIN PAULK M 55 PORTLAND OR 18:28 5:57 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
80 129 OBEHI AKOJIE M 29 PORTLAND OR 18:28 5:57 PORTLAND RUNNING COMPANY
81 75 CHELSEA BLANCHARD F 25 PORTLAND OR 18:29 5:57 PORTLAND ROSES
82 52 GABRIEL WIHTOL M 20 EUGENE OR 18:30 5:58 PORTLAND PILOTS RUNNING CLUB
83 91 MIKE GRIMSHAW M 50 VANCOUVER WA 18:34 5:59
84 112 STEPHANIE GRAY F 38 CAMAS WA 18:35 5:59 TEAM GRAY
85 5 JARED STORTS M 40 PORTLAND OR 18:35 5:59 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
86 34 BILL ARONSON M 43 PORTLAND OR 18:38 6:00 NAC MASTERS 8
87 67 AARON ZANK M 26 SALEM OR 18:45 6:02
88 84 LUKE NEVIUS M 18 PORTLAND OR 18:46 6:03 MULTNOMAH UNIVERSITY 33
89 65 ASHLEY NICHOLS F 23 SEATTLE WA 18:50 6:04 CLUB NORTHWEST
90 154 THERESA HAILEY F 26 PORTLAND OR 18:53 6:05 TEAM RED LIZARD 3
91 64 DANIELLE LOHR F 27 PORTLAND OR 18:57 6:07
92 83 KRIS ALEXANDER M 31 PORTLAND OR 19:06 6:09 MULTNOMAH UNIVERSITY 34
93 285 ERIC SAUERACKER M 34 PORTLAND OR 19:07 6:10
94 272 KYLE HOLMES M 27 PORTLAND OR 19:11 6:11
95 268 LIANA BERNARD F 34 PORTLAND OR 19:14 6:12 TEAM RED LIZARD 4
96 41 NOAH MEGOWAN M 42 LAKE OSWEGO OR 19:21 6:14 TEAM RED LIZARD MASTERS 9
97 119 MICHAEL SOLITARIA M 20 PORTLAND OR 19:24 6:15 PORTLAND PILOTS RUNNING CLUB
98 113 GRANT GRAY M 15 CAMAS WA 19:25 6:16 TEAM GRAY
99 282 CARLTON STEELE M 49 PORTLAND OR 19:29 6:17
100 270 AARON POYNTON M 33 PORTLAND OR 19:33 6:18
101 132 THOMAS FUCHS M 27 PORTLAND OR 19:33 6:18 TEAM RED LIZARD
102 139 TYLER THOMPSON M 28 PORTLAND OR 19:35 6:19
103 35 TROY WALLIN M 45 BEAVERTON OR 19:37 6:19 NAC MASTERS 10
104 273 BRYANT MCARTHUR M 39 PORTLAND OR 19:39 6:20
105 143 LOUIS LEBLANC M 46 LAKE OSWEGO OR 19:46 6:22 WEST SIDE SWIFTS
106 126 KEITH JOHNSON M 31 SEATTLE WA 19:47 6:23
107 19 GREG LONG M 53 PORTLAND OR 19:50 6:24
108 185 JOHN MARKLEY M 39 SAN FRANCISCO CA 19:55 6:25
109 145 JACOB MICHAELS M 48 PORTLAND OR 19:57 6:26 WVTC
110 47 AARON LANCE M 54 PORTLAND OR 19:59 6:27 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
111 288 RYAN PORTER M 29 PORTLAND OR 20:13 6:31
112 55 JOE BUSCH M 34 PORTLAND OR 20:14 6:31
113 79 KATE MANN F 25 SALEM OR 20:17 6:32 OISELLE-OR
114 117 GRANT LINSELL M 38 PORTLAND OR 20:20 6:33 PORTLAND RUNNING COMPANY
115 58 DAVID HATFIELD M 50 PORTLAND OR 20:23 6:34 WEST SIDE SWIFTS
116 138 ELEANOR EVANS F 25 PORTLANDR OR 20:26 6:35 PORTLAND RUNNING COMPANY 5
117 77 ED DEETS M 54 TIGARD OR 20:27 6:36 NAC MASTERS 11
118 159 JON EPSTEIN M 45 PORTLAND OR 20:40 6:40
119 187 SONYA WILKERSON F 46 PORTLAND OR 20:48 6:42 TEAM RED LIZARD MASTERS 1
120 182 LANCE JOHNSON M 45 PORTLAND OR 20:49 6:43
121 3 GREGG ROBINSON M 33 PORTLAND OR 20:50 6:43
122 211 MARISA HOFF F 46 WESTALKE VILLAGE CA 20:52 6:44
123 166 NEMANJA KRSMANOVIC M 41 PORTLAND OR 20:57 6:45 NAC MASTERS 12
124 283 SADIE GROSSMAN F 33 PORTLAND OR 21:00 6:46 RUN PORTLAND
125 103 REBECCA ANNA F 21 BEAVERTON OR 21:02 6:47 RED SHIRT WARNER PACIFIC
126 78 STEVE DAHLBERG M 50 VANCOUVER WA 21:03 6:47
127 74 STEPHANIE CRAWFORD F 38 PORTLAND OR 21:06 6:48 PORTLAND RUNNING COMPANY 6
128 150 MIKE MCMASTER M 54 GASTON OR 21:12 6:50
129 183 CRAIG CHAPMA M 44 FOLSOM CA 21:14 6:51 NAC MASTERS 13
130 40 MICHAEL JONES M 40 PORTLAND OR 21:16 6:51
131 186 JIM NEY M 58 HILLSBORO OR 21:17 6:52
132 57 JULIE MARKLEY F 41 PORTLAND OR 21:20 6:53 TEAM ATHENA
133 92 FRED GRIMSHAW M 13 VANCOUVER WA 21:27 6:55
134 106 KIRK FLATOW M 56 SAN JOSE CA 21:32 6:56
135 271 MICHAEL ROSE M 46 ANACORTES WA 21:37 6:58
136 168 DON OLLILA M 40 LAKE OSWEGO OR 21:44 7:00
137 130 LAURA NITTI F 30 PORTLAND OR 21:46 7:01 TEAM RED LIZARD 7
138 87 SARAH CARRIER F 20 PORTLAND OR 21:48 7:02 MULTNOMAH UNIVERSITY
139 261 GAVIN GLATTE M 14 MEDFORD OR 21:54 7:04
140 131 DAVID BUCZKOWSKI M 56 PORTLAND OR 21:57 7:04 TEAM RED LIZARD MASTERS 14
141 123 LAURA BOCKO F 29 PORTLAND OR 22:04 7:07 PORTLAND RUNNING COMPANY 8
142 289 VICTOR RODRIGUEZ M 47 FILLMORE CA 22:07 7:08
143 4 MICHAEL HALL M 47 PORTLAND OR 22:10 7:09
144 287 BEN STARK M 39 CAMAS WA 22:16 7:11
145 118 DAVID STENSTROM M 39 WILSONVILLE OR 22:18 7:11
146 10 RAMON CORREA M 33 NEWBERG OR 22:31 7:16 UNCE!
147 260 ETHAN MCANALLY M 14 MEDFORD OR 22:44 7:20
148 171 JASON MOORE M 45 PORTLAND OR 22:45 7:20 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
149 149 MALLORY WHITE F 23 BEAVERTON OR 22:49 7:21 PORTLAND RUNNING COMPANY 9
150 29 PAULA SEBASTIAN F 36 PORTLAND OR 22:59 7:25 NAC
151 286 DAVIS MASLEN M 55 E OSWEGO OR 23:07 7:27
152 279 JOHN GOLDEN M 39 NORTH PLAINS OR 23:07 7:27
153 264 CRAIG OBRIEN M 37 VANCOUVER WA 23:09 7:28
154 263 KILEY OBRIEN F 11 VANCOUVER WA 23:09 7:28
155 122 GRETCHEN FUNK F 24 PORTLAND OR 23:18 7:31 PORTLAND RUNNING COMPANY
156 146 JEFF O'DELL M 42 SHERWOOD OR 23:19 7:31
157 153 KRISTEN DEDEAUX F 35 PORTLAND OR 23:21 7:32 TEAM RED LIZARD 10
158 147 GRETCHEN HOFFMAN F 40 PORTLAND OR 23:28 7:34 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 2
159 25 LAUREN WORLEY F 32 PORTLAND OR 23:33 7:36
160 72 GAIL MOEBIUS F 42 PORTLAND OR 23:34 7:36 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 3
161 68 DEEANN DOUGHERTY F 57 PORTLAND OR 23:36 7:37
162 152 VICTOR ALVARADO M 43 PORTLAND OR 23:40 7:38
163 116 NOREEN MURDOCK F 32 PORTLAND OR 23:42 7:38 PORTLAND RUNNING COMPANY
164 105 COLLEEN LESTER F 47 PORTLAND OR 23:44 7:39 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 4
165 266 CHRISTINE ANDERSON F 32 BEAVERTON OR 23:56 7:43 NAC
166 15 BRIAN GOLEMBIEWSKI M 33 HILLSBORO OR 24:01 7:45 NAC
167 161 KRIS FAY M 39 VANCOUVER WA 24:05 7:46
168 54 ROBIN VESEY F 62 PORTLAND OR 24:12 7:48 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 5
169 70 REBECCA HILLARY F 38 PORTLAND OR 24:18 7:50 TEAM RED LIZARD
170 62 STEVAN GENGO M 46 KIRKLAND WA 24:20 7:51
171 276 LAURA DEVINE F 33 PORTLAND OR 24:20 7:51 TEAM ATHENA
172 170 LAURA MORRISON F 42 PORTLAND OR 24:25 7:52 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 6
173 140 TYLER THESSIN M 50 PORTLAND OR 24:33 7:55
174 148 MICHAEL GRAHAM M 13 PORTLAND OR 24:34 7:55 PORTLAND RUNNING COMPANY
175 86 MORIAH PATERSON F 22 PORTLAND OR 24:36 7:56 MULTNOMAH UNIVERSITY
176 21 VANESSA PETERSON F 28 PORTLAND OR 24:57 8:03 LUNA CHIX
177 23 JANELLE DICKERSON F 50 PORTLAND OR 25:10 8:07 TEAM RED LIZARD MASTERS 7
178 141 TESS STUDLEY F 32 PORTLAND OR 25:13 8:08
179 101 SARA TETREAULT F 49 PORTLAND OR 25:16 8:09
180 85 LUCIA MORUD F 20 PORTLAND OR 25:29 8:13 MULTNOMAH UNIVERSITY
181 69 LINDA CANDELLO F 48 PORTLAND OR 25:30 8:13 TEAM RED LIZARD MASTERS 8
182 120 ERIKA IRWIN F 31 PORTLAND OR 25:53 8:21 MULTNOMAH UNIVERSITY TRAVELING ELITE
183 135 MARYKAY WEST F 53 PORTLAND OR 26:28 8:32 TEAM RED LIZARD MASTERS 9
184 96 CALEY RICKER F 17 SCAPPOOSE OR 26:30 8:32
185 51 JEN WEPRIN F 42 PORTLAND OR 26:41 8:36
186 80 LAURA FRIKERT F 44 PORTLAND OR 27:01 8:42 TEAM RED LIZARD MASTERS 10
187 213 SHAWN HOPKINS M 48 AGOURA HILLS CA 27:13 8:46
188 203 AMY HECOX F 30 NORTH BEND WA 27:13 8:46
189 197 JOHN BOONE M 49 PORTLAND OR 27:16 8:48
190 157 AMANDA STARLING F 50 LOS ANGELES CA 27:19 8:48
191 156 ANA CARINENA F 28 LOS ANGELES CA 27:19 8:48
192 210 JOHN HOFF M 46 WESTLAKE VILLAGE CA 27:21 8:49
193 11 REV. JOHN PATRI RILEY, CSC M 58 PORTLAND OR 27:21 8:49
194 267 HOLLY HUTCHASON F 42 PORTLAND OR 27:24 8:50 NAC MASTERS
195 281 AIMEE WOOLSEY F 40 CAMAS WA 27:42 8:56
196 280 GORDON PERKES M 40 SILVERDALE WA 27:44 8:56
197 190 WENDY GORDON F 49 SILVERDALE WA 28:05 9:03
Huber Timing
Dark Mode