2015 Stumptown XC Race #2 Lents Park 5K Logo

2015 Stumptown Race #2 Lents Park 5K
Lents Park, Portland, OR
October 10th, 2015
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

5K:
Finishers: 199
Male: 132
Female: 67

Series Standings: [ Mens Non-Masters] [ Mens Masters ] [ Womens Non-Masters] [ Womens Masters]

5K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score
1 378 BEN DEJARNETTE M 24 PORTLAND OR 15:29 4:59 VAMIPACT 1
2 419 GILBERT GRUNDY M 26 PORTLAND OR 15:34 5:01 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 2
3 355 PHIL PADILLA M 28 PORTLAND OR 15:40 5:03 VAMIPACT 3
4 191 STEVE YOUNG M 28 PORTLAND OR 15:48 5:05 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 4
5 194 JOHN HOWELL M 41 HILLSBORO OR 15:50 5:06 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 1
6 400 MATTHEW PALMER M 27 PORTLAND OR 15:56 5:08 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 5
7 226 OSCAR BAUMAN M 42 VANCOUVER WA 15:57 5:08 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 2
8 482 JESSE MCCHESNEY M 27 VANCOUVER WA 15:58 5:09 BOWERMAN TRACK CLUB
9 224 AHRLIN BAUMAN M 42 VANCOUVER WA 15:59 5:09 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 3
10 175 PAUL JANDL M 18 SEATTLE WA 16:01 5:10 PAUL JANDL
11 479 JOHN KEANE M 34 PORTLAND OR 16:07 5:12 NAC 6
12 221 CHRIS MCISAAC M 27 TIGARD OR 16:10 5:13 PORTLAND RUNNING COMPANY 7
13 505 RYAN MCLAUGHLIN M 26 BEND OR 16:11 5:13 CENTRAL OREGON RUNNING KLUB (CORK)
14 381 KEVIN CAVE M 35 EUGENE OR 16:13 5:13 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 8
15 356 KIERAN LEE M 26 PORTLAND OR 16:15 5:14 VAMIPACT 9
16 196 REED MEDEROS M 17 LAKE OSWEGO OR 16:16 5:14
17 516 NEIL CALLAGHAN M 31 PORTLAND OR 16:17 5:15 NAC 10
18 176 JUSTIN MCINTYRE M 25 PORTLAND OR 16:18 5:15 TUNE SQUAD
19 489 ALEXA EFRAIMSON F 18 CAMAS WA 16:18 5:15 NIKE
20 339 ORIN SCHUMACHER M 42 EUGENE OR 16:19 5:15 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 4
21 434 RAFE PILLING M 27 PORTLAND OR 16:27 5:18 PORTLAND RUNNING COMPANY 11
22 503 DANE SAWYER M 25 PORTLAND OR 16:27 5:18 PORTLAND RUNNING COMPANY 12
23 184 ANDREW LANDSTROM M 23 PORTLAND OR 16:28 5:18
24 241 JACOB GOERTZ M 25 PORTLAND OR 16:28 5:18
25 369 CHRIS MCGINNESS M 37 PORTLAND OR 16:30 5:19 TEAM RED LIZARD 13
26 202 KEVIN O'MALLEY M 27 BEAVERTON OR 16:32 5:20 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 14
27 436 RUBEN GALBRAITH M 31 PORTLAND OR 16:37 5:21 RUN PORTLAND 15
28 230 ERIC WILLIAMS M 50 SALEM OR 16:37 5:21 EAST SIDE HARRIERS
29 234 JAKE STOUT M 34 PORTLAND OR 16:39 5:22 TEAM RED LIZARD 16
30 321 JOSHUA GORDON M 41 EUGENE OR 16:43 5:23 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 5
31 233 DUTCH YERTON M 42 PORTLAND OR 16:44 5:23 NAC MASTERS 6
32 385 WAYNE DILLY M 34 PORTLAND OR 16:44 5:24 PORTLAND RUNNING COMPANY 17
33 367 TORREY LINDBO M 43 PORTLAND OR 16:45 5:24 TEAM RED LIZARD MASTERS 7
34 350 DRAKE COLLINS M 19 PORTLAND OR 16:46 5:24 TEAM RED LIZARD 18
35 338 ADAM DIVERGILIO M 41 LAKE OSWEGO OR 16:50 5:26 TEAM RED LIZARD MASTERS 8
36 172 AARON DENNER M 26 PORTLAND OR 16:50 5:26 VAMIPACT 19
37 472 CESAR PEREZ M 24 PORTLAND OR 16:55 5:27 BOWERMAN TRACK CLUB
38 449 ERIC HARTMANN M 47 PORTLAND OR 16:56 5:27
39 346 EVERETT WHITESIDE M 45 BEAVERTON OR 16:57 5:28 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
40 471 ADAM GOULET M 31 PORTLAND OR 17:01 5:29 RUN PORTLAND 20
41 349 SCOTT WILLIAMS M 37 EUGENE OR 17:02 5:29 NAC 21
42 354 LARRY JULSON M 25 NEWBERG OR 17:04 5:30 PORTLAND RUNNING COMPANY 22
43 235 SAM RIVARD F 23 BEAVERTON OR 17:07 5:31 HIGH PERFORMANCE WEST 1
44 337 SAMUEL MCELWAIN M 33 EUGENE OR 17:08 5:31 NAC 23
45 348 EDDIE STRANDBERG M 33 PORTLAND OR 17:11 5:32 TEAM RED LIZARD 24
46 232 LUKE VAUGHN M 31 PORTLAND OR 17:14 5:33 RUN PORTLAND 25
47 225 ANNA CONNOR F 29 BEAVERTON OR 17:16 5:34 HIGH PERFORMANCE WEST 2
48 409 DAVID REES M 48 PORTLAND OR 17:18 5:34 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
49 481 NICOLE BLOOD F 27 PORTLAND OR 17:19 5:35
50 437 DANIEL LENSKI M 33 PORTLAND OR 17:22 5:36 NAC 26
51 420 BRET KIMPLE M 46 PORTLAND OR 17:24 5:37 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS
52 480 CHARLOTTE BROWNING F 28 EUGENE OR 17:25 5:37 TEAM RUN EUGENE
53 379 CHAD KILIAN M 34 PORTLAND OR 17:26 5:37 TEAM RED LIZARD 27
54 506 JEFF SMITH M 41 LAKE OSWEGO OR 17:34 5:40 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
55 390 JONATHAN GRACE M 24 PORTLAND OR 17:37 5:41
56 408 KEVIN DEWILLIE M 22 PORTLAND OR 17:38 5:41 VAMIPACT 28
57 387 HUNTER BENNETT-DAGGETT M 32 PORTLAND OR 17:40 5:42 PORTLAND RUNNING COMPANY
58 188 ELLIE STAKER F 23 WASHOUGAL WA 17:40 5:42
59 401 SCOTT TUCKER M 53 PORTLAND OR 17:42 5:42 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
60 470 KARLEE COFFEY F 34 PORTLAND OR 17:43 5:42 BOWERMAN TRACK CLUB
61 443 DAVID ENGSTROM M 49 BEAVERTON OR 17:44 5:43 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
62 334 DAVID PINSONNEAULT M 23 EUGENE OR 17:44 5:43 NAC
63 406 CHRIS KIMBROUGH F 45 PORTLAND OR 17:46 5:43 TEAM RED LIZARD MASTERS 1
64 428 ERIC BARTEN M 31 TIGARD OR 17:47 5:44 NAC
65 441 LAUREL MANVILLE F 29 PORTLAND OR 17:50 5:45 PORTLAND RUNNING COMPANY 3
66 231 TROY BASH M 39 PORTLAND OR 17:51 5:45 NAC
67 362 JOHN CLIFFORD M 53 SHERWOOD OR 17:54 5:46 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
68 325 JARED STORTS M 40 PORTLAND OR 17:55 5:46 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
69 217 GRANT FINNEY M 30 PORTLAND OR 17:59 5:48 BRUIN TRACK CLUB
70 352 BILL ARONSON M 43 PORTLAND OR 18:04 5:49 NAC MASTERS 9
71 473 STEVE BEAN M 54 EUGENE OR 18:08 5:51 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
72 335 GARRETT FELBER M 30 PORTLAND OR 18:12 5:52 NAC
73 371 GABRIEL WIHTOL M 20 EUGENE OR 18:13 5:52 PORTLAND PILOTS RUNNING CLUB
74 332 DALTON CAUDILL M 23 PORTLAND OR 18:14 5:53
75 216 KRISTOPHER CELTNIEKS M 29 PORTLAND OR 18:16 5:53 RUN PORTLAND 29
76 511 MATT SAUNDERS M 26 PORTLAND OR 18:18 5:54 VAMIPACT
77 429 OBEHI AKOJIE M 29 PORTLAND OR 18:18 5:54 PORTLAND RUNNING COMPANY
78 519 FLAVIO GRIGGIO M 33 PORTLAND OR 18:20 5:55 NAC
79 212 TOM SKILES M 43 PORTLAND OR 18:21 5:55 NAC MASTERS 10
80 322 FILIP SCHMOLE M 39 PORTLAND OR 18:24 5:56 NAC
81 499 MUSTAFA ALAVI M 26 PORTLAND OR 18:29 5:57 PORTLAND RUNNING COMPANY
82 468 MATTHEW O'BRIEN M 18 PORTLAND OR 18:29 5:57
83 502 TREVOR SOUCY M 20 PORTLAND OR 18:32 5:58 REED COLLEGE
84 474 AARON ZANK M 27 SALEM OR 18:33 5:59
85 199 JULIA FONK F 23 POTLAND OR 18:34 5:59 HIGH PERFORMANCE WEST 4
86 380 KEVIN PAULK M 55 PORTLAND OR 18:36 6:00 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
87 375 JUSTIN MCBURNETT M 41 PORTLAND OR 18:36 6:00 TEAM RED LIZARD MASTERS 11
88 222 JESSICA DOBEK F 36 TIGARD OR 18:45 6:03 ROSES
89 209 CARRIE ZOGRAFOS F 35 PORTLAND OR 18:48 6:04 TEAM RED LIZARD 5
90 237 EUGENIO VIDALES M 55 VANCOUVER WA 18:49 6:04 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
91 495 ARIEL BECCIA F 23 PORTLAND OR 18:53 6:05 HIGH PERFORMANCE WEST 6
92 469 KERRY GRIFFIN M 49 LAKE OSWEGO OR 19:01 6:08 TEAM RED LIZARD MASTERS 12
93 359 NOAH MEGOWAN M 42 LAKE OSWEGO OR 19:03 6:08 TEAM RED LIZARD MASTERS 13
94 343 GARLAND DAYS M 45 PORTLAND OR 19:07 6:10 TEAM RED LIZARD MASTERS
95 456 LIANA BERNARD F 34 PORTLAND OR 19:13 6:12 TEAM RED LIZARD 7
96 504 KAITLIN GREENE F 25 BEND OR 19:16 6:13 CENTRAL OREGON RUNNING KLUB (CORK)
97 477 ALYSSA SALAVA F 24 PORTLAND OR 19:17 6:13
98 326 KIRSTEN HEMING F 34 PORTLAND OR 19:17 6:13 PORTLAND RUNNING COMPANY 8
99 353 TROY WALLIN M 45 BEAVERTON OR 19:18 6:13 NAC MASTERS 14
100 518 BENJAMIN BLACK M 18 PORTLAND OR 19:26 6:16 REED COLLEGE
101 478 ALEJANDRO FALLAS M 29 BEAVERTON OR 19:28 6:16 PORTLAND RUNNING COMPANY
102 412 BOB JABCZYNSKI M 45 PORTLAND OR 19:33 6:18 TEAM RED LIZARD MASTERS
103 465 RYAN PORTER M 29 PORTLAND OR 19:36 6:19
104 223 HANNAH GREIDER F 23 SALEM OR 19:38 6:20
105 219 AARON POYNTON M 33 PORTLAND OR 19:41 6:21
106 178 LOUIS LEBLANC M 46 LAKE OSWEGO OR 19:43 6:21 WEST SIDE SWIFTS
107 374 JOE BUSCH M 34 PORTLAND OR 19:44 6:22
108 517 ANDRE POINDEXTER M 20 OREGON CITY OR 19:51 6:24 THE KIPPER SNACKS 30
109 229 IVAN CAMARA M 27 PORTLAND OR 19:51 6:24
110 236 SARAH HORN F 32 PORTLAND OR 19:53 6:24 TEAM ATHENA 9
111 391 ED DEETS M 54 TIGARD OR 19:54 6:25 NAC MASTERS 15
112 444 JACOB MICHAELS M 48 PORTLAND OR 19:56 6:26 WVTC
113 521 LAUREN ELGEE F 23 PORTLAND OR 19:59 6:26 TEAM RED LIZARD 10
114 462 CARLTON STEELE M 49 PORTLAND OR 19:59 6:26
115 323 GREGG ROBINSON M 33 PORTLAND OR 20:04 6:28
116 493 CHELSEA WARREN F 32 PORTLAND OR 20:06 6:29 TEAM RED LIZARD 11
117 438 ELEANOR EVANS F 25 PORTLANDR OR 20:09 6:30 PORTLAND RUNNING COMPANY 12
118 486 LOUIS POINDEXTER M 17 OREGON CITY OR 20:12 6:31 THE KIPPER SNACKS 31
119 423 MICHAEL SOLITARIA M 20 PORTLAND OR 20:12 6:31 PORTLAND PILOTS RUNNING CLUB
120 457 SONYA WILKERSON F 46 PORTLAND OR 20:15 6:32 TEAM RED LIZARD MASTERS 2
121 377 DAVID HATFIELD M 50 PORTLAND OR 20:18 6:33 WEST SIDE SWIFTS
122 514 VAL BANKS F 47 PORTLAND OR 20:23 6:34 TEAM RED LIZARD MASTERS 3
123 360 ANDREW NOVOTNEY M 19 PORTLAND OR 20:24 6:35 PORTLAND PILOTS RUNNING CLUB
124 510 SCOTT OSWALD M 37 PORTLAND OR 20:25 6:35 TEAM RED LIZARD
125 411 NEMANJA KRSMANOVIC M 41 PORTLAND OR 20:26 6:35 NAC MASTERS
126 515 EDWARD MAINWARING M 41 PORTLAND OR 20:27 6:35
127 388 STEPHANIE CRAWFORD F 38 PORTLAND OR 20:29 6:36 PORTLAND RUNNING COMPANY 13
128 220 ALLIE KEOGH F 30 LAKE OSWEGO OR 20:31 6:37
129 447 MIKE MCMASTER M 54 GASTON OR 20:32 6:37
130 205 ALYSSA TOWER F 53 VANCOUVER WA 20:39 6:39
131 490 JOHN WORTHINGTON M 39 PORTLAND OR 20:40 6:40
132 492 DARA ONO F 37 PORTLAND OR 20:42 6:40 TEAM RED LIZARD 14
133 358 MICHAEL JONES M 40 PORTLAND OR 20:45 6:41
134 215 ADAM KOHN M 26 PORTLAND OR 20:51 6:43 PORTLAND RUNNING COMPANY
135 218 MARIKO TOKOYODA F 38 PORTLAND OR 20:52 6:43 PORTLAND RUNNING COMPANY 15
136 487 SUSANNA POINDEXTER F 12 OREGON CITY OR 21:19 6:52 THE KIPPER SNACKS
137 376 JULIE MARKLEY F 41 PORTLAND OR 21:19 6:52 TEAM ATHENA 16
138 452 BRAD GLENN M 39 PORTLAND OR 21:22 6:53 TEAM RED LIZARD
139 491 PAM FAIRCHILD F 50 PORTLAND OR 21:26 6:54
140 427 LAURA BOCKO F 29 PORTLAND OR 21:32 6:56 PORTLAND RUNNING COMPANY
141 413 DON OLLILA M 40 LAKE OSWEGO OR 21:32 6:57
142 372 TROY SCOTT M 38 PORTLAND OR 21:36 6:58
143 324 MICHAEL HALL M 47 PORTLAND OR 21:36 6:58
144 333 NIKKI BACA SMITH F 36 PORTLAND OR 21:38 6:58 OISELLE
145 431 DAVID BUCZKOWSKI M 56 PORTLAND OR 21:41 6:59 TEAM RED LIZARD MASTERS
146 240 SADIE EVANS F 31 PORTLAND OR 21:42 7:00
147 347 PAULA SEBASTIAN F 36 PORTLAND OR 21:43 7:00 NAC
148 494 MALLORY WHITE F 23 BEAVERTON OR 21:49 7:02 PORTLAND RUNNING COMPANY
149 466 WENDI FISHER F 32 BEAVERTON OR 22:05 7:07 PORTLAND RUNNING COMPANY
150 497 VICTOR ALVARADO M 43 PORTLAND OR 22:16 7:11
151 520 KELLY OLSON F 34 PORTLAND OR 22:18 7:11 PORTLAND RUNNING COMPANY
152 392 STEVE DAHLBERG M 50 VANCOUVER WA 22:21 7:12
153 239 AUDREY O'BRIEN F 55 PORTLAND OR 22:26 7:14
154 475 BEN FORSTER M 27 OREGON CITY OR 22:31 7:16 THE KIPPER SNACKS 32
155 485 KIP POINDEXTER M 47 OREGON CITY OR 22:36 7:17 THE KIPPER SNACKS 33
156 227 AVA STENSTROM F 12 WILSONVILLE OR 22:40 7:18
157 496 DAVID STENSTROM M 39 WILSONVILLE OR 22:41 7:19
158 461 JOHN GOLDEN M 39 NORTH PLAINS OR 22:42 7:19
159 453 CHRISTINE ANDERSON F 32 BEAVERTON OR 22:53 7:23 NAC
160 242 GRAHAM MOON M 33 PORTLAND OR 23:00 7:25 CHAFED NIPPLES
161 448 KRISTEN DEDEAUX F 35 PORTLAND OR 23:00 7:25 TEAM RED LIZARD
162 382 DEEANN DOUGHERTY F 57 PORTLAND OR 23:00 7:25
163 445 GRETCHEN HOFFMAN F 40 PORTLAND OR 23:07 7:27 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 4
164 450 JIE ZHANG M 35 PORTLAND OR 23:09 7:28 RUN PORTLAND 34
165 330 RAMON CORREA M 33 NEWBERG OR 23:14 7:29 UNCE!
166 415 COLLEEN LESTER F 47 PORTLAND OR 23:19 7:31 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 5
167 344 LAUREN WORLEY F 32 PORTLAND OR 23:20 7:31
168 238 SUJATA SHYAM F 31 PORTLAND OR 23:25 7:33 TEAM ATHENA 17
169 501 HILARY HANES M 58 PORTLAND OR 23:35 7:36 RUN PORTLAND MASTERS
170 460 LAURA DEVINE F 33 PORTLAND OR 23:36 7:36 TEAM ATHENA 18
171 174 KILEY OBRIEN F 11 VANCOUVER WA 23:38 7:37
172 173 CRAIG OBRIEN M 37 VANCOUVER WA 23:38 7:37
173 484 LINDSEY MCCHESNEY F 29 VANCOUVER WA 23:40 7:38 BOWERMAN TRACK CLUB
174 208 JAMES FINDLEY M 59 BOISE ID 23:42 7:38
175 373 ROBIN VESEY F 62 PORTLAND OR 23:50 7:41 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 6
176 228 IVY KATZ F 32 PORTLAND OR 23:51 7:41 RUN PORTLAND
177 500 JUSTIN HENDRICKSON M 54 BEAVERTON OR 23:55 7:42 RUN PORTLAND MASTERS
178 336 BRIAN GOLEMBIEWSKI M 33 HILLSBORO OR 24:10 7:47 NAC
179 384 REBECCA HILLARY F 38 PORTLAND OR 24:25 7:52
180 507 NICK LA CAVA M 20 PORTLAND OR 24:29 7:53
181 467 SAMUEL HERSCOVITZ M 20 PORTLAND OR 24:29 7:54
182 435 MARYKAY WEST F 53 PORTLAND OR 24:35 7:55 TEAM RED LIZARD MASTERS 7
183 446 LAURA MORRISON F 42 PORTLAND OR 24:36 7:56 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 8
184 327 ERIN ROWE F 33 TACOMA WA 24:37 7:56
185 483 ANDREA MCCHESNEY F 21 VANCOUVER WA 24:59 8:03 BOWERMAN TRACK CLUB
186 383 LINDA CANDELLO F 48 PORTLAND OR 25:28 8:13 TEAM RED LIZARD MASTERS 9
187 488 JEROME POINDEXTER M 8 OREGON CITY OR 25:49 8:19 THE KIPPER SNACKS 35
188 513 SARAH LEFLAR F 18 FAYETTEVILLE AR 25:52 8:20
189 522 STACEY SCHROEDER F 47 PORTLAND OR 26:01 8:23 PORTLAND TRIATHLON CLUB
190 404 CALEY RICKER F 17 SCAPPOOSE OR 26:02 8:23
191 402 CALLEY EKBERG F 32 PORTLAND OR 26:13 8:27 PORTLAND RUNNING COMPANY
192 454 HOLLY HUTCHASON F 42 PORTLAND OR 26:18 8:29 NAC MASTERS
193 498 JENNIFER ALVARADO F 15 PORTLAND OR 26:32 8:33
194 458 JOHN BOONE M 49 PORTLAND OR 26:47 8:38
195 476 REBEKAH FORSTER F 26 OREGON CITY OR 27:43 8:56
196 204 DREW PUCKETT M 44 PORTLAND OR 32:14 10:24 WEST SIDE SWIFTS
197 509 LEV MICHAELS M 10 PORTLAND OR 32:58 10:38
198 363 SUSAN GALBRAITH F 65 SILVER SPRING MD 33:29 10:48
199 331 REV. JOHN PATRI RILEY, CSC M 58 PORTLAND OR 38:54 12:33
Huber Timing
Dark Mode