2019 Stumptown XC Race #1 Lents Park 5K and USATF Oregon 5K XC Championships Logo

2019 Stumptown Race #1 Lents Park Womens 5K
Lents Park, Portland, OR
September 21st, 2019
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 5K:
Finishers:67
Male:0
Female:67

Series Mens Sub-Masters Mens Masters 40-49 Mens Super-Masters 50+ Womens Sub-Masters Womens Masters 40-49 Womens Super-Masters 50+

Full Race Results Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5

Mens 5K Summary

Team Results Individual Results

Team Results

USATF Female Open

Award Name Score 12345(6)(7)(8)
No complete teams in this division

USATF Female Masters 40+

Award Name Score 123(4)(5)
1ST TEAM RED LIZARD MASTERS 9 2 - JANNE HEINONEN3 - ANGELA LINDBO4 - JENNIFER FEDOROV(7 - JENNIFER SEIBEL)(8 - JESSE BLACKBURN)
2ND BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 12 1 - LORILYNN BLOOMER5 - KIMBERLY CHEBUK6 - FUMIE WEIBY(9 - LYNNETTE NGUYEN)(10 - LAURA MORRISON)

USATF Female Masters 50+

Award Name Score 123(4)(5)
1ST TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 6 1 - KATE MACTAVISH2 - BETSY MILLER3 - JOANNA HARPER--

USATF Female Masters 60+

Award Name Score 123(4)(5)
No complete teams in this division

USATF Female Masters 70+

Award Name Score 123(4)(5)
No complete teams in this division

Female Open

Award Name Score 1234(5)
1ST TEAM RED LIZARD 16 1 - THERESA HAILEY2 - CARRE HEINECK5 - JOSIE JOHNSON8 - RACHEL MORRIS(9 - CATHERINE BARNWELL)
2ND ROSE CITY TRACK CLUB 25 3 - LIZ ANJOS4 - EMMA HUSTON6 - ASHLYN HOWIE12 - ASHLEY MEAGHER(15 - CLAIRE WALLACE)
3RD LINFIELD 54 11 - EMMALEE HABURN13 - NICOLE BISSEY14 - KELLY ROTH16 - ASHLEY AMBROSE(17 - KELSEY KUHNS)
4TH PORTLAND RUNNING COMPANY 54 7 - MELISSA GIRGIS10 - COURTNEY BOUCHET18 - CHRISSY BETTENCOURT19 - JULIE BAKER(20 - ADELINE PLESIU)
5TH BANANACONDAS 98 22 - LAURA NITTI23 - TRICIA OPGENORTH26 - CAROLINE DONELAN27 - KRISTEN DEDEAUX(28 - TIFFANY MCCLEAN)
6TH TEAM LIGHTNING LEGS 99 21 - LAUREN ELGEE24 - LEIGH AMMON25 - HANNAH SMITH29 - ERIN COURTNEY

Female Masters

Award Name Score 1234(5)
1ST TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 0 -----
2ND TEAM RED LIZARD MASTERS 14 2 - CRYSTAL QUERY3 - JANNE HEINONEN4 - ANGELA LINDBO5 - JENNIFER FEDOROV(9 - TANJA GLUJIC WHITE)
3RD BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 22 1 - LORILYNN BLOOMER6 - KIMBERLY CHEBUK7 - CHER VASQUEZ8 - FUMIE WEIBY(10 - ASHLEY HAYDEN)

Female Masters 50+

Award Name Score 1234(5)
1ST TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 10 1 - KATE MACTAVISH2 - SUSAN HAY3 - BETSY MILLER4 - JOANNA HARPER

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score USATF USATF Place USATF Team Score Gender Place Age Group Age Group Place
1 3429 THERESA HAILEY F 30 PORTLAND OR 17:55.2 5:46 TEAM RED LIZARD 1 Y 1 1 of 67 F Under 40 1 of 43
2 3493 CARRE HEINECK F 37 PORTLAND OR 18:10.9 5:51 TEAM RED LIZARD 2 Y 2 2 of 67 F Under 40 2 of 43
3 3476 LIZ ANJOS F 34 PORTLAND OR 18:25.8 5:56 ROSE CITY TRACK CLUB 3 Y 3 3 of 67 F Under 40 3 of 43
4 3492 LORILYNN BLOOMER F 47 PORTLAND OR 18:27.8 5:56 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 1 Y 4 1 4 of 67 F 45-49 1 of 6
5 3490 EMMA HUSTON F 25 PORTLAND OR 18:35.7 5:59 ROSE CITY TRACK CLUB 4 Y 5 5 of 67 F Under 40 4 of 43
6 3491 KAYLA MOORE F 24 PORTLAND OR 18:38.7 6:00 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB Y 6 6 of 67 F Under 40 5 of 43
7 3128 BAILEE COFER F 23 PORTLAND OR 19:12.6 6:11 N 7 of 67 F Under 40 6 of 43
8 3494 JOSIE JOHNSON F 27 PORTLAND OR 19:19.0 6:13 TEAM RED LIZARD 5 Y 7 8 of 67 F Under 40 7 of 43
9 3464 ASHLYN HOWIE F 27 VANCOUVER WA 19:26.6 6:15 ROSE CITY TRACK CLUB 6 Y 8 9 of 67 F Under 40 8 of 43
10 3438 MELISSA GIRGIS F 28 PORTLAND OR 19:35.0 6:18 PORTLAND RUNNING COMPANY 7 N 10 of 67 F Under 40 9 of 43
11 3125 CRYSTAL QUERY F 42 PORTLAND OR 19:49.5 6:23 TEAM RED LIZARD MASTERS 2 N 11 of 67 F 40-44 1 of 10
12 3437 JANNE HEINONEN F 44 PORTLAND OR 19:52.8 6:24 TEAM RED LIZARD MASTERS 3 Y 9 2 12 of 67 F 40-44 2 of 10
13 3230 RACHEL MORRIS F 28 SEATTLE WA 19:58.3 6:25 TEAM RED LIZARD 8 N 13 of 67 F Under 40 10 of 43
14 3439 CATHERINE BARNWELL F 25 PORTLAND OR 20:00.6 6:26 TEAM RED LIZARD 9 N 14 of 67 F Under 40 11 of 43
15 3412 COURTNEY BOUCHET F 28 PORTLAND OR 20:03.5 6:27 PORTLAND RUNNING COMPANY 10 N 15 of 67 F Under 40 12 of 43
16 3396 EMMALEE HABURN F 18 20:10.7 6:29 LINFIELD 11 N 16 of 67 F Under 40 13 of 43
17 3463 ASHLEY MEAGHER F 36 PORTLAND OR 20:11.4 6:30 ROSE CITY TRACK CLUB 12 N 17 of 67 F Under 40 14 of 43
18 3392 NICOLE BISSEY F 20 20:12.3 6:30 LINFIELD 13 N 18 of 67 F Under 40 15 of 43
19 3402 KELLY ROTH F 21 20:16.1 6:31 LINFIELD 14 N 19 of 67 F Under 40 16 of 43
20 3467 CLAIRE WALLACE F 35 PORTLAND OR 20:19.9 6:32 ROSE CITY TRACK CLUB 15 N 20 of 67 F Under 40 17 of 43
21 3391 ASHLEY AMBROSE F 19 20:20.9 6:33 LINFIELD 16 N 21 of 67 F Under 40 18 of 43
22 3399 KELSEY KUHNS F 20 20:20.9 6:33 LINFIELD 17 N 22 of 67 F Under 40 19 of 43
23 3478 CHRISSY BETTENCOURT F 28 PORTLAND OR 20:21.3 6:33 PORTLAND RUNNING COMPANY 18 N 23 of 67 F Under 40 20 of 43
24 3419 JULIE BAKER F 32 PORTLAND OR 20:28.1 6:35 PORTLAND RUNNING COMPANY 19 N 24 of 67 F Under 40 21 of 43
25 3394 MAKAYLA ERICKSON F 18 20:29.7 6:36 LINFIELD N 25 of 67 F Under 40 22 of 43
26 3123 KATIE ROBERTS F 42 LAKE OSWEGO OR 20:42.2 6:40 TEAM ZISSOU N 26 of 67 F 40-44 3 of 10
27 3239 RENEE GORDON F 39 EUGENE OR 20:47.3 6:41 Y 10 27 of 67 F Under 40 23 of 43
28 3427 ANGELA LINDBO F 48 STEVENSON WA 21:04.6 6:47 TEAM RED LIZARD MASTERS 4 Y 11 3 28 of 67 F 45-49 2 of 6
29 3435 KATE MACTAVISH F 56 CORVALLIS OR 21:09.7 6:48 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 1 Y 12 1 29 of 67 F 55-59 1 of 3
30 3474 JENNIFER FEDOROV F 48 EUGENE OR 21:11.4 6:49 TEAM RED LIZARD MASTERS 5 Y 13 4 30 of 67 F 45-49 3 of 6
31 3393 AMBER CHAFFFEE F 18 21:12.4 6:49 LINFIELD N 31 of 67 F Under 40 24 of 43
32 3488 SUSAN HAY F 56 PORTLAND OR 21:15.1 6:50 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 2 N 32 of 67 F 55-59 2 of 3
33 3232 KIMBERLY CHEBUK F 53 WEST LINN OR 21:16.8 6:51 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6 Y 14 5 33 of 67 F 50-54 1 of 3
34 3243 CHER VASQUEZ F 43 SHERWOOD OR 21:21.7 6:52 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 7 N 34 of 67 F 40-44 4 of 10
35 3397 ELLIE HOLSTINE F 18 21:23.8 6:53 LINFIELD N 35 of 67 F Under 40 25 of 43
36 3408 ADELINE PLESIU F 32 VANCOUVER WA 21:38.0 6:58 PORTLAND RUNNING COMPANY 20 N 36 of 67 F Under 40 26 of 43
37 3241 PAULA TEPUS F 21 KASTAV 21:40.6 6:58 N 37 of 67 F Under 40 27 of 43
38 3401 KIMBERLY ROBERTS F 19 21:45.6 7:00 LINFIELD N 38 of 67 F Under 40 28 of 43
39 3497 FUMIE WEIBY F 44 PORTLAND OR 21:47.2 7:00 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 8 Y 15 6 39 of 67 F 40-44 5 of 10
40 3473 MAYA FOTY F 50 PORTLAND OR 21:50.3 7:01 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 16 40 of 67 F 50-54 2 of 3
41 3440 ALYSSA TOWER F 56 VANCOUVER WA 21:50.8 7:02 CLUB NORTHWEST N 41 of 67 F 55-59 3 of 3
42 3240 TANJA GLUJIC WHITE F 42 BEAVERTON OR 22:05.1 7:06 TEAM RED LIZARD MASTERS 9 N 42 of 67 F 40-44 6 of 10
43 3498 LAUREN ELGEE F 27 PORTLAND OR 22:08.4 7:07 TEAM LIGHTNING LEGS 21 Y 17 43 of 67 F Under 40 29 of 43
44 3403 KAITLYN SILVA F 18 22:18.1 7:10 LINFIELD N 44 of 67 F Under 40 30 of 43
45 3398 SAMANTHA KASITZ F 18 22:20.6 7:11 LINFIELD N 45 of 67 F Under 40 31 of 43
46 3130 LAURA NITTI F 34 PORTLAND OR 22:32.7 7:15 BANANACONDAS 22 N 46 of 67 F Under 40 32 of 43
47 3465 JENNIFER SEIBEL F 45 WEST LINN OR 22:43.1 7:18 TEAM RED LIZARD MASTERS Y 18 7 47 of 67 F 45-49 4 of 6
48 3237 TRICIA OPGENORTH F 38 BEAVERTON OR 22:51.6 7:21 BANANACONDAS 23 N 48 of 67 F Under 40 33 of 43
49 3231 ASHLEY HAYDEN F 40 LAKE OSWEGO OR 23:10.6 7:27 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 10 N 49 of 67 F 40-44 7 of 10
50 3235 LEIGH AMMON F 40 PORTLAND OR 23:12.0 7:28 TEAM LIGHTNING LEGS 24 N 50 of 67 F 40-44 8 of 10
51 3120 HANNAH SMITH F 24 BEAVERTON OR 23:17.8 7:30 TEAM LIGHTNING LEGS 25 Y 19 51 of 67 F Under 40 34 of 43
52 3432 BETSY MILLER F 61 DALLAS OR 23:24.9 7:32 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 3 Y 20 2 52 of 67 F 60-64 1 of 2
53 3484 CAROLINE DONELAN F 26 BEAVERTON OR 23:30.0 7:34 BANANACONDAS 26 N 53 of 67 F Under 40 35 of 43
54 3242 JESSE BLACKBURN F 44 PORTLAND OR 23:40.1 7:37 TEAM RED LIZARD MASTERS Y 21 8 54 of 67 F 40-44 9 of 10
55 3479 KRISTEN DEDEAUX F 39 PORTLAND OR 23:43.6 7:38 BANANACONDAS 27 N 55 of 67 F Under 40 36 of 43
56 3471 MELISSA STOCKING F 34 PORTLAND OR 23:44.8 7:38 ROSE CITY TRACK CLUB N 56 of 67 F Under 40 37 of 43
57 3400 ALLIE POTTER F 20 24:20.5 7:50 LINFIELD N 57 of 67 F Under 40 38 of 43
58 3481 LYNNETTE NGUYEN F 46 PORTLAND OR 24:30.5 7:53 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 22 9 58 of 67 F 45-49 5 of 6
59 212 TIFFANY MCCLEAN F 41 PORTLAND OR 25:18.0 8:08 BANANACONDAS 28 N 59 of 67 F 40-44 10 of 10
60 3433 JOANNA HARPER F 62 PORTLAND OR 25:39.2 8:15 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 4 Y 23 3 60 of 67 F 60-64 2 of 2
61 3483 LISA TURNER F 52 PORTLAND OR 25:41.1 8:16 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS N 61 of 67 F 50-54 3 of 3
62 3434 ERIN COURTNEY F 31 PORTLAND OR 26:20.9 8:29 TEAM LIGHTNING LEGS 29 N 62 of 67 F Under 40 39 of 43
63 3395 ANNA FRAZIER F 18 26:35.9 8:33 LINFIELD N 63 of 67 F Under 40 40 of 43
64 3475 LAURA MORRISON F 46 PORTLAND OR 26:48.1 8:37 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 24 10 64 of 67 F 45-49 6 of 6
65 3477 ALLISON GRAHAM F 13 PORTLAND OR 27:33.5 8:52 PORTLAND RUNNING COMPANY N 65 of 67 F Under 40 41 of 43
66 3234 KILEY PLASS F 28 PORTLAND OR 28:01.0 9:01 N 66 of 67 F Under 40 42 of 43
67 3405 CATH MOONEY F 20 PORTLAND OR 37:33.3 12:05 HUMP RUNNERS N 67 of 67 F Under 40 43 of 43
Huber Timing