Race #3 of the 2019 Stumptown XC Series Logo

2019 Stumptown Race #3 Strawberry Island Womens 5K
Strawberry Island, Stevenson, WA
October 19th, 2019
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 5K:
Finishers: 35
Male: 0
Female: 35

Series Mens Sub-Masters Mens Masters 40-49 Mens Super-Masters 50+ Womens Sub-Masters Womens Masters 40-49 Womens Super-Masters 50+

Full Race Results Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5

Womens 5K Team Mens 5K Individual Mens 5K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score
1 31 JOSIE JOHNSON F 27 PORTLAND OR 20:20.5 6:33 TEAM RED LIZARD 1
2 29 LEAH BROWN F 32 PORTLAND OR 20:37.2 6:39 TEAM RED LIZARD 2
3 326 JULIA GULLIKSON F 25 PORTLAND OR 20:38.2 6:39 TEAM RED LIZARD 3
4 4 JANNE HEINONEN F 44 PORTLAND OR 20:47.2 6:42 TEAM RED LIZARD MASTERS 1
5 317 MELISSA GIRGIS F 28 PORTLAND OR 20:54.7 6:44 PORTLAND RUNNING COMPANY 4
6 2 RACHEL MORRIS F 28 SEATTLE WA 20:56.8 6:45 TEAM RED LIZARD 5
7 33 CORINNA JACKSON F 27 PORTLAND OR 20:58.4 6:45 TEAM RED LIZARD 6
8 20 CAROLYN GILCHRIESE F 26 PORTLAND OR 21:15.7 6:51 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
9 5 VALERIE WEILERT F 34 PORTLAND OR 21:17.0 6:51 TEAM RED LIZARD
10 313 SAMANTHA EVOLA F 32 PORTLAND OR 21:24.1 6:54 PORTLAND RUNNING COMPANY 7
11 316 CHRISSY BETTENCOURT F 28 PORTLAND OR 21:32.0 6:56 PORTLAND RUNNING COMPANY 8
12 26 SUSAN HAY F 56 PORTLAND OR 21:42.4 7:00 TEAM RED LIZARD MASTERS 2
13 12 ANGELA LINDBO F 49 STEVENSON WA 22:06.2 7:07 TEAM RED LIZARD MASTERS 3
14 311 FUMIE WEIBY F 44 PORTLAND OR 22:42.6 7:19 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 4
15 321 MAE LUCEY F 22 PORTLAND OR 23:04.1 7:26 PORTLAND RUNNING COMPANY 9
16 322 CLAIR KESSLER F 36 PORTLAND OR 23:09.8 7:28
17 28 LAURA NITTI F 34 PORTLAND OR 23:43.5 7:39 LOW PERFORMANCE EAST 10
18 11 LAUREN ELGEE F 27 PORTLAND OR 23:47.6 7:40 TEAM RED LIZARD
19 314 MICHELLE FLIKKEMA F 28 PORTLAND OR 24:11.7 7:48
20 23 JENNIFER SEIBEL F 46 WEST LINN OR 24:34.7 7:55 TEAM RED LIZARD MASTERS 5
21 1 TRICIA OPGENORTH F 38 BEAVERTON OR 24:38.9 7:57 LOW PERFORMANCE EAST 11
22 324 CAROLINE DONELAN F 26 BEAVERTON OR 24:44.1 7:58 LOW PERFORMANCE EAST 12
23 16 KRISTEN DEDEAUX F 39 PORTLAND OR 25:01.3 8:04 LOW PERFORMANCE EAST 13
24 10 VINO CHEN-LEE F 28 VANCOUVER WA 25:12.2 8:07
25 36 NINA GARLAND F 17 KEIZER OR 25:13.4 8:08 SOVAH
26 189 TIFFANY MCCLEAN F 41 PORTLAND OR 25:36.2 8:15 LOW PERFORMANCE EAST 14
27 312 LYNNETTE NGUYEN F 46 PORTLAND OR 25:39.9 8:16 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6
28 308 ERIN COURTNEY F 31 PORTLAND OR 25:43.1 8:17 LOW PERFORMANCE EAST
29 15 JESSE BLACKBURN F 44 PORTLAND OR 25:50.4 8:20 TEAM RED LIZARD MASTERS 7
30 14 REYNA TERRAZAS F 16 KEIZER OR 26:31.0 8:33 SOVAH
31 307 STACEY LEE F 42 PORTLAND OR 28:25.3 9:10 TEAM RED LIZARD MASTERS
32 24 YUKI LYNNE JOHNSTON F 61 PORTLAND OR 28:29.8 9:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 8
33 310 ELIZABETH EDWARDS F 23 LAKE OSWEGO OR 33:14.3 10:43
34 25 STACY ALLISON F 61 PORTLAND OR 33:14.6 10:43 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 9
35 39 SANG NGUYEN F 27 PORTLAND OR 33:19.3 10:44
Huber Timing
Dark Mode