Race #2 of the 2021 Stumptown XC Series Logo

2021 Stumptown Race #2 Mary S Young Park Womens 5K
Mary S Young Park, Portland, OR
October 8th, 2021

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 5K:
Finishers: 59
Male: 1
Female: 58
Womens 5K Team Mens 5K Individual Mens 5K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Chip Pace Team Score
1 1094 CHELSEA ODA F 31 PORTLAND OR 18:41.5 6:01 TEAM RED LIZARD A 1
2 1052 KRISTEN ROHDE F 38 BEAVERTON OR 18:51.0 6:04
3 1096 CHELSEA WARREN F 38 PORTLAND OR 18:52.7 6:05 TEAM RED LIZARD A 2
4 1058 MELISSA GIRGIS F 30 PORTLAND OR 18:54.3 6:05 WEST COAST SPEED SHOP 3
5 1071 LORILYNN BLOOMER F 49 PORTLAND OR 18:59.9 6:07 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+
6 1047 ARIEL PASTORE-SEBRING F 26 LINCOLN UNIVERSITY PA 19:01.9 6:08 TEAM RED LIZARD A 4
7 1128 CARRE HEINECK F 40 PORTLAND OR 19:13.4 6:12 TEAM RED LIZARD A 5
8 1067 KARLYN NIELAND F 35 PORTLAND OR 19:15.0 6:12 TEAM ATHENA 6
9 1095 KELLIE HOUSER F 30 PORTLAND OR 19:30.9 6:17 TEAM RED LIZARD B 7
10 1073 EMILY JONES F 26 BEAVERTON OR 19:39.0 6:20
11 1086 RENEE GORDON F 41 EUGENE OR 19:40.2 6:20 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 1
12 1046 LIANA BERNARD F 40 PORTLAND OR 19:56.7 6:26 TEAM RED LIZARD B 8
13 1057 DOMINIQUE LOPEZ-STICKNEY F 38 PORTLAND OR 19:59.8 6:27 PORTLAND RUNNING COMPANY 9
14 1093 ALLIE KEOGH F 36 PORTLAND OR 20:00.4 6:27 TEAM ATHENA 10
15 1053 JAMIE GALLUZZO F 38 CLACKAMAS OR 20:03.6 6:28
16 1056 SHASTA ZIELKE F 36 PORTLAND OR 20:03.7 6:28 PORTLAND RUNNING COMPANY 11
17 1104 OLIVIA KATBI SMITH F 29 PORTLAND OR 20:05.7 6:28 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
18 1122 CAROLYN SYKES F 40 PORTLAND OR 20:33.6 6:37 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 2
19 904 EMILY SANDISON F 34 PORTLAND OR 20:39.1 6:39
20 1088 MEGAN TAYLOR F 35 PORTLAND OR 20:40.6 6:40 TEAM RED LIZARD B 12
21 1098 JANNE HEINONEN F 46 PORTLAND OR 20:59.8 6:46 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 3
22 1126 GRETCHEN FUNK F 30 PORTLAND OR 21:08.7 6:49 PORTLAND RUNNING COMPANY 13
23 1069 MICHELLE WATSON F 43 SHERWOOD OR 21:24.6 6:54 TEAM ATHENA 14
24 1051 JULIE MARKLEY F 47 PORTLAND OR 21:26.9 6:55 TEAM ATHENA 15
25 1142 WENDY TERRIS F 52 LAKE OSWEGO OR 21:35.6 6:57 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 1
26 1117 ANNA WETZEL F 31 PORTLAND OR 21:36.2 6:58 TEAM RED LIZARD B 16
27 1068 CAROLYN GILCHRIESE F 28 PORTLAND OR 21:46.9 7:01 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
28 1133 KELLY ROTH F 23 SHERWOOD OR 21:48.0 7:01 GLORY DAZE
29 1143 LAURA NITTI F 36 PORTLAND OR 21:50.5 7:02 TEAM RED LIZARD B 17
30 1079 SUSAN HAY F 58 PORTLAND OR 21:50.8 7:02 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 2
31 1065 TRICIA OPGENORTH F 40 BEAVERTON OR 21:51.8 7:03 PORTLAND RUNNING COMPANY 18
32 1131 KEIREN BOND F 31 PORTLAND OR 21:52.4 7:03 PORTLAND RUNNING COMPANY 19
33 1048 ANGELA LINDBO F 51 STEVENSON WA 21:57.1 7:04 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 3
34 1154 MONICA EMERICK F 48 PORTLAND OR 22:01.1 7:06 WATTIE INK
35 1116 AUBRA LEWELLEN F 41 PORTLAND OR 22:02.5 7:06 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 4
36 1076 LAVANYA NOLAN F 35 PORTLAND OR 22:07.7 7:08 WEST COAST SPEED SHOP 20
37 1077 SARAH COON F 27 PORTLAND OR 22:08.1 7:08 WEST COAST SPEED SHOP 21
38 1089 JESSICA ZDEB F 39 PORTLAND OR 22:22.1 7:12 TEAM ATHENA 22
39 1080 KATRINA WAKEMAN F 26 PORTLAND OR 22:33.3 7:16 WEST COAST SPEED SHOP 23
40 1130 JESSIE SILBERT F 39 PORTLAND OR 22:33.4 7:16 WEST COAST SPEED SHOP 24
41 1072 JENNIFER SEIBEL F 48 WEST LINN OR 22:38.4 7:18 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 5
42 1162 JAMIE FLIKKEMA F 36 GOVERNMENT CAMP OR 23:26.5 7:33
43 1124 LAURA BOCKO F 35 PORTLAND OR 23:40.5 7:38 PORTLAND RUNNING COMPANY
44 1114 JESSE BLACKBURN F 46 PORTLAND OR 24:36.2 7:56 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+
45 1157 TARA STICKA F 36 BEAVERTON OR 24:42.4 7:58
46 1049 JEANETTE GROESZ F 72 REDMOND OR 24:54.5 8:02 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 4
47 1074 IRINA FERNANDEZ F 34 BEAVERTON OR 26:20.7 8:29 TEAM ATHENA
48 1138 CAITLIN HUDSON F 30 PORTLAND OR 26:46.9 8:38 TEAM ATHENA
49 1146 SARA CASS F 26 PORTLAND OR 28:34.9 9:13
50 1090 RAECHEL FROGNER F 37 PORTLAND OR 29:44.8 9:35
51 1083 LEAH DIZON F 51 PORTLAND OR 30:06.0 9:42 TEAM LAVERNE AND SHIRLEY
52 1085 ALLIE SUTETA F 52 PORTLAND OR 30:09.4 9:43 TEAM LAVERN & SHIRLEY
53 1112 MEGAN FRENCH F 32 PORTLAND OR 30:17.7 9:46 MOOGER
54 1136 JAZMIN CHAVEZ F 36 LAKE OSWEGO OR 30:42.4 9:54
55 1134 KAI NEAL M 10 LAKE OSWEGO OR 30:42.8 9:54 BOWERMAN TRACK CLUB
56 1166 ERICA KIBBE F 36 PORTLAND OR 30:54.2 9:58
57 1064 LOVINA QUERY F 76 PORTLAND OR 31:08.2 10:02 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 5
58 1111 TERESA LORDS F 64 LAKE OSWEGO OR 31:12.1 10:03
59 1099 DEBBIE STEERE F 53 OREGON CITY OR 36:22.7 11:44 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+
Huber Timing
Dark Mode