2021 Vancouver Middle School District Championships Logo

2021 Vancouver Middle School District Championships 8th Grade Boys
Gaiser Middle School, Vancouver, WA
October 14th, 2021

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

6th Grade Girls Individual 6th Grade Girls Team 6th Grade Boys Individual 6th Grade Boys Team 7th Grade Girls Individual 7th Grade Girls Team 7th Grade Boys Individual 7th Grade Boys Team 8th Grade Girls Individual 8th Grade Girls Team 8th Grade Boys Individual 8th Grade Boys Team
;
Event Finishers Male Female
6th Grade Girls 25 0 25
6th Grade Boys 26 26 0
7th Grade Girls 20 0 20
7th Grade Boys 18 18 0
8th Grade Girls 27 0 27
8th Grade Boys 30 30 0
Total 146 74 72

6th Grade Girls Top Results

Place Female Finisher Age Chip Time Gun Time
1LAURYN CORNELIUS610:21.110:21.1
2CHARLIE GARRETT610:45.910:45.9
3PAIGE MCCOWEN610:52.210:52.2
4JAZLYN BASTIAN610:58.210:58.2
5MADISEN MEGLI610:58.810:58.8
6LAUREN MEGLI611:32.911:32.9
7MADISON ZIPPERER611:39.011:39.0
8KYLIE STALLINGS611:56.611:56.6
9ESMAE SHAWCROFT612:00.212:00.2
10ALEXA PERREIRA612:28.612:28.6

6th Grade Boys Top Results

Place Male Finisher Age Chip Time Gun Time
1BLAKE WESTERVELT69:49.49:49.4
2AMMON BURNETT610:53.510:53.5
3LIAM MENENDEZ610:53.610:53.6
4ETHAN ADAMS611:04.611:04.6
5JACEN MECKLER611:10.811:10.8
6LUCA BAILEY611:25.011:25.0
7JOSUE Y MARTINEZ612:00.012:00.0
8ANTHONY GALLEGOS612:02.512:02.5
9KYLEND NACOSTE612:14.912:14.9
10THOMAS GALLEGOS612:18.412:18.4

7th Grade Girls Top Results

Place Female Finisher Age Chip Time Gun Time
1CATHERINE PERKINS79:25.99:25.9
2LAYNIE CURRIE79:56.09:56.0
3AVERY PETERSEN69:58.39:58.3
4ADDISON STAPLES710:01.910:01.9
5MILEY BALDWIN710:04.410:04.4
6LILY ANGELBECK710:30.910:30.9
7SAGE PERRON710:41.010:41.0
8MICHAELA GRAVEL711:13.211:13.2
9NATALIE WINZER711:52.311:52.3
10NATALIE WOLFGRAMM711:54.811:54.8

7th Grade Boys Top Results

Place Male Finisher Age Chip Time Gun Time
1TANNER CARLSEN78:19.98:19.9
2WYATT NITZSCHKE79:22.69:22.6
3LUCAS ANGELBECK79:47.29:47.2
4MATTHEW HORNER79:55.99:55.9
5SPENCER GELOFF710:22.010:22.0
6HUCKLEBERRY OLSON710:26.710:26.7
7OWEN PETERSEN711:02.711:02.7
8AUSTIN BRUCE711:13.811:13.8
9CARTER MILLS711:14.011:14.0
10BOSTON ROSSETTI711:28.611:28.6

8th Grade Girls Top Results

Place Female Finisher Age Chip Time Gun Time
1DYLAN YATES89:40.59:40.5
2TARA SYNSVOLL89:40.79:40.7
3MAKENNA FLINN810:01.410:01.4
4TAYLOR LIES810:31.910:31.9
5CORA PHILLIPSON810:35.210:35.2
6MAYA FIGUEROA810:47.510:47.5
7ANNE MORGAN810:51.210:51.2
8LYLA HOWARD810:51.310:51.3
9LUCY BRISTOL-CAIN810:52.910:52.9
10ELEANOR ROBY810:52.910:52.9

8th Grade Boys Top Results

Place Male Finisher Age Chip Time Gun Time
1SOLOMAN MENENDEZ88:51.08:51.0
2BRYTON WILLIAMS88:54.98:54.9
3KYLE MAUNU89:01.59:01.5
4PYOTR HENRICHS-TARASENKOV89:20.49:20.4
5ETHAN KRAMER89:35.99:35.9
6LIAM PURCELL89:35.99:35.9
7BRYSON ZIMMERMAN89:42.19:42.1
8THOMAS ROPER89:46.89:46.8
9LUCAS WALBURN89:51.19:51.1
10SYLAS ALLEN810:01.010:01.0
Huber Timing
Dark Mode