2015 USATF NW Regional Championships and Stumptown XC Race #5 Fernhill Park W6K/M10K Logo
Womens 6K

2015 USATF NW Regional Championships and Stumptown Race #5 Mens 10K
Fernhill Park, Portland, OR
November 21st, 2015

Huber Timing Home

Finishers:162
Male:162
Female:

[Individual Results] [Team Results]

Series Standings: [Mens Non-Masters] [Mens Masters ] [Womens Non-Masters] [Womens Masters]

Email timing@hubertiming.com with any questions or corrections. Please include your bib number if you have it.

Search: Division:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score USATF USATF Place USATF Team Score Gender Place Age Group Age Group Place
1 1187 SETH BRIDGES M 30 WA 00:31:19 05:02 CLUB NORTHWEST 1 Y 1 1 1 of 162 M 30-34 1 of 37
2 1144 WILLIE MILAM M 23 LAKE OSWEGO OR 00:31:26 05:03 BOWERMAN TRACK CLUB 2 Y 2 2 of 162 M 20-24 1 of 8
3 299 ROBERT MCLAUCHLAN M 24 EUGENE OR 00:31:33 05:04 TEAM RUN EUGENE Y 3 3 of 162 M 20-24 2 of 8
4 1138 DANIEL GOETZ M 28 BEND OR 00:31:47 05:07 OISELLE Y 4 4 of 162 M 25-29 1 of 23
5 1107 ERIK BARKHAUS M 25 SEATTLE WA 00:31:52 05:07 SEATTLE RUNNING CLUB 3 Y 5 2 5 of 162 M 25-29 2 of 23
6 1063 NICK ROCHE M 22 TIGARD OR 00:31:57 05:08 BOWERMAN TRACK CLUB 4 Y 6 6 of 162 M 20-24 3 of 8
7 981 BEN DEJARNETTE M 24 PORTLAND OR 00:32:00 05:09 VAMIPACT Y 7 7 of 162 M 20-24 4 of 8
8 1189 DREW POLLEY M 30 WA 00:32:06 05:10 CLUB NORTHWEST 5 Y 8 3 8 of 162 M 30-34 2 of 37
9 528 WEBB ALAN M 32 BEAVERTON OR 00:32:17 05:11 BOWERMAN TRACK CLUB 6 Y 9 9 of 162 M 30-34 3 of 37
10 1188 NATHAN RICHARDS M 30 WA 00:32:21 05:12 CLUB NORTHWEST 7 Y 10 4 10 of 162 M 30-34 4 of 37
11 763 PHIL PADILLA M 28 PORTLAND OR 00:32:24 05:13 VAMIPACT N 11 of 162 M 25-29 3 of 23
12 1183 ALEX ROCKHILL M 30 WA 00:32:34 05:14 CLUB NORTHWEST 8 Y 11 5 12 of 162 M 30-34 5 of 37
13 1059 JOHN HOWELL M 41 HILLSBORO OR 00:32:37 05:15 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 1 Y 12 1 13 of 162 M 40-44 1 of 25
14 386 OSCAR BAUMAN M 42 PORTLAND OR 00:32:39 05:15 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 2 Y 13 2 14 of 162 M 40-44 2 of 25
15 1100 STEFAN REDFIELD M 26 SEATTLE WA 00:32:40 05:15 SEATTLE RUNNING CLUB 9 Y 14 6 15 of 162 M 25-29 4 of 23
16 1111 ULI STEIDL M 43 SEATTLE WA 00:32:43 05:16 SEATTLE RUNNING CLUB 10 Y 15 7 16 of 162 M 40-44 3 of 25
17 1159 BRENDAN SCANLON M 27 EUGENE OR 00:32:52 05:17 Y 16 17 of 162 M 25-29 5 of 23
18 1062 MASON ROUCHES M 19 CORVALLIS OR 00:32:55 05:18 Y 17 18 of 162 M 15-19 1 of 11
19 1136 KEITH LAVERTY M 28 SEATTLE WA 00:32:58 05:18 SEATTLE RUNNING CLUB 11 Y 18 8 19 of 162 M 25-29 6 of 23
20 1184 NICK WELCH M 30 WA 00:33:00 05:18 CLUB NORTHWEST 12 Y 19 9 20 of 162 M 30-34 6 of 37
21 963 PATRICK REAVES M 31 PORTLAND OR 00:33:04 05:19 BOWERMAN TRACK CLUB 13 Y 20 21 of 162 M 30-34 7 of 37
22 1186 MICHAEL CHINCHAR M 30 WA 00:33:14 05:21 CLUB NORTHWEST Y 21 10 22 of 162 M 30-34 8 of 37
23 1193 LUKE MARTIN M 30 WA 00:33:21 05:22 CLUB NORTHWEST Y 22 11 23 of 162 M 30-34 9 of 37
24 1185 TYLER VANDOOREN M 30 WA 00:33:27 05:23 CLUB NORTHWEST Y 23 12 24 of 162 M 30-34 10 of 37
25 1004 RUSSELL DRUMMOND M 25 PORTLAND OR 00:33:32 05:23 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 14 Y 24 13 25 of 162 M 25-29 7 of 23
26 1043 RYAN MCLAUGHLIN M 26 BEND OR 00:33:34 05:24 CENTRAL OREGON RUNNING KLUB (CORK) N 26 of 162 M 25-29 8 of 23
27 983 KEVIN CAVE M 35 EUGENE OR 00:33:38 05:25 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 15 Y 25 14 27 of 162 M 35-39 1 of 10
28 994 MATTHEW PALMER M 27 PORTLAND OR 00:33:45 05:26 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 16 Y 26 15 28 of 162 M 25-29 9 of 23
29 304 JACKSON BAKER M 21 PORTLAND OR 00:33:46 05:26 N 29 of 162 M 20-24 5 of 8
30 1099 EVAN WILLIAMS M 29 SEATTLE WA 00:33:46 05:26 SEATTLE RUNNING CLUB 17 Y 27 16 30 of 162 M 25-29 10 of 23
31 1194 SPENCER WALSH M 32 WA 00:33:47 05:26 CLUB NORTHWEST Y 28 31 of 162 M 30-34 11 of 37
32 1049 JOHNSON LEE M 29 VANCOUVER WA 00:33:57 05:28 N 32 of 162 M 25-29 11 of 23
33 960 ORIN SCHUMACHER M 42 EUGENE OR 00:34:01 05:28 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 3 Y 29 3 33 of 162 M 40-44 4 of 25
34 977 CHRIS MCGINNESS M 37 PORTLAND OR 00:34:03 05:29 TEAM RED LIZARD 18 Y 30 34 of 162 M 35-39 2 of 10
35 1158 SCOTT OLBERDING M 27 PORTLAND OR 00:34:06 05:29 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 19 Y 31 17 35 of 162 M 25-29 12 of 23
36 1179 CARL COMBS M 50 CHENEY WA 00:34:08 05:29 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 4 Y 32 1 36 of 162 M 50-54 1 of 22
37 1149 KARIM SHAKALIA M 27 PORTLAND OR 00:34:09 05:30 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 20 Y 33 18 37 of 162 M 25-29 13 of 23
38 307 NEIL CALLAGHAN M 31 PORTLAND OR 00:34:13 05:30 NAC 21 N 38 of 162 M 30-34 12 of 37
39 370 JUSTIN MCINTYRE M 25 PORTLAND OR 00:34:21 05:31 ZOLTAN N 39 of 162 M 25-29 14 of 23
40 1101 JOE CREIGTON M 35 SEATTLE WA 00:34:29 05:33 SEATTLE RUNNING CLUB Y 34 19 40 of 162 M 35-39 3 of 10
41 1102 GREG CROWTHER M 42 SEATTLE WA 00:34:29 05:33 SEATTLE RUNNING CLUB Y 35 20 41 of 162 M 40-44 5 of 25
42 1161 MIKE BREESON M 40 WA 00:34:29 05:33 CLUB NORTHWEST MASTERS 5 Y 36 4 42 of 162 M 40-44 6 of 25
43 949 JOSHUA GORDON M 41 EUGENE OR 00:34:32 05:33 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6 Y 37 5 43 of 162 M 40-44 7 of 25
44 1083 MILES ROUCHES M 19 HILLSBORO OR 00:34:43 05:35 N 44 of 162 M 15-19 2 of 11
45 1046 MIKE BLACKMORE M 53 EUGENE OR 00:34:47 05:36 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 7 Y 38 2 45 of 162 M 50-54 2 of 22
46 464 ERIC WILLIAMS M 51 SALEM OR 00:34:48 05:36 Y 39 46 of 162 M 50-54 3 of 22
47 964 EVERETT WHITESIDE M 45 BEAVERTON OR 00:34:50 05:36 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 40 6 47 of 162 M 45-49 1 of 15
48 1170 TONY YOUNG M 50 WA 00:34:51 05:36 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 8 Y 41 3 48 of 162 M 50-54 4 of 22
49 976 TORREY LINDBO M 43 PORTLAND OR 00:34:58 05:37 TEAM RED LIZARD MASTERS 9 Y 42 49 of 162 M 40-44 8 of 25
50 1190 SANDY DITTELL M 30 WA 00:35:00 05:38 CLUB NORTHWEST Y 43 50 of 162 M 30-34 13 of 37
51 1147 RILEY REX M 27 OLYMPIA WA 00:35:00 05:38 N 51 of 162 M 25-29 15 of 23
52 993 JONATHAN GRAVES M 29 PORTLAND OR 00:35:04 05:38 MULTNOMAH UNIVERSITY TRAVELING ELITE Y 44 52 of 162 M 25-29 16 of 23
53 1166 JEFF HASHIMOTO M 40 WA 00:35:10 05:39 CLUB NORTHWEST MASTERS 10 Y 45 7 53 of 162 M 40-44 9 of 25
54 959 ADAM DIVERGILIO M 41 LAKE OSWEGO OR 00:35:12 05:40 TEAM RED LIZARD MASTERS 11 Y 46 54 of 162 M 40-44 10 of 25
55 1033 AARON COE M 32 PORTLAND OR 00:35:12 05:40 TEAM RED LIZARD 22 N 55 of 162 M 30-34 14 of 37
56 300 BRAD CHVATAL M 44 EUGENE OR 00:35:15 05:40 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 47 8 56 of 162 M 40-44 11 of 25
57 1192 CHARLIE WATERS M 30 WA 00:35:19 05:41 CLUB NORTHWEST Y 48 57 of 162 M 30-34 15 of 37
58 1162 DAVID MCCULLOCH M 40 WA 00:35:19 05:41 CLUB NORTHWEST MASTERS 12 Y 49 9 58 of 162 M 40-44 12 of 25
59 966 EDDIE STRANDBERG M 33 PORTLAND OR 00:35:30 05:43 TEAM RED LIZARD 23 Y 50 59 of 162 M 30-34 16 of 37
60 1196 ALEX ODENKIRK M 30 WA 00:35:39 05:44 CLUB NORTHWEST Y 51 60 of 162 M 30-34 17 of 37
61 1114 OLIN BERGER M 30 SEATTLE WA 00:35:41 05:44 SEATTLE RUNNING CLUB Y 52 21 61 of 162 M 30-34 18 of 37
62 1001 DAVID REES M 48 PORTLAND OR 00:35:44 05:45 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 53 10 62 of 162 M 45-49 2 of 15
63 975 MATT FARLEY M 47 PORTLAND OR 00:35:46 05:45 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 54 11 63 of 162 M 45-49 3 of 15
64 1137 THORIN KANE M 28 SEATTLE WA 00:35:57 05:47 SEATTLE RUNNING CLUB N 64 of 162 M 25-29 17 of 23
65 318 HENRY MONG M 16 PORTLAND OR 00:36:00 05:47 SEPDXTC N 65 of 162 M 15-19 3 of 11
66 1027 ERIC HARTMANN M 47 PORTLAND OR 00:36:01 05:48 N 66 of 162 M 45-49 4 of 15
67 958 SAMUEL MCELWAIN M 33 EUGENE OR 00:36:03 05:48 NAC 24 Y 55 67 of 162 M 30-34 19 of 37
68 1165 SETH BERNTSEN M 40 WA 00:36:10 05:49 CLUB NORTHWEST MASTERS Y 56 12 68 of 162 M 40-44 13 of 25
69 320 ALAN ROZENDAAL M 45 PORTLAND OR 00:36:16 05:50 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 57 13 69 of 162 M 45-49 5 of 15
70 306 WILLIAM EATON M 14 PORTLAND OR 00:36:16 05:50 SEPDXTC Y 58 70 of 162 M 10-14 1 of 1
71 1007 BRET KIMPLE M 46 PORTLAND OR 00:36:19 05:51 PORTLAND RUNNING COMPANY 25 Y 59 71 of 162 M 45-49 6 of 15
72 1171 JOHN O'HEARN M 50 WA 00:36:20 05:51 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 60 4 72 of 162 M 50-54 5 of 22
73 1010 DANIEL BARTOSZ M 39 PORTLAND OR 00:36:21 05:51 TEAM RED LIZARD 26 Y 61 73 of 162 M 35-39 4 of 10
74 802 CALEB MILLER M 21 PORTLAND OR 00:36:24 05:51 MULTNOMAH UNIVERSITY Y 62 74 of 162 M 20-24 6 of 8
75 302 DAN FRANEK M 50 PORTLAND OR 00:36:24 05:51 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 63 5 75 of 162 M 50-54 6 of 22
76 995 SCOTT TUCKER M 53 PORTLAND OR 00:36:25 05:51 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 64 6 76 of 162 M 50-54 7 of 22
77 1167 MARK BLOUDEK M 40 WA 00:36:27 05:52 CLUB NORTHWEST MASTERS Y 65 14 77 of 162 M 40-44 14 of 25
78 1113 DEREK REIFF M 30 SEATTLE WA 00:36:28 05:52 SEATTLE RUNNING CLUB Y 66 78 of 162 M 30-34 20 of 37
79 982 CHAD KILIAN M 34 PORTLAND OR 00:36:32 05:53 TEAM RED LIZARD 27 N 79 of 162 M 30-34 21 of 37
80 986 HUNTER BENNETT-DAGGETT M 32 PORTLAND OR 00:36:45 05:55 PORTLAND RUNNING COMPANY 28 N 80 of 162 M 30-34 22 of 37
81 1178 LANCE LOGAN M 50 WA 00:36:47 05:55 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 67 7 81 of 162 M 50-54 8 of 22
82 967 DRAKE COLLINS M 19 PORTLAND OR 00:36:50 05:55 TEAM RED LIZARD N 82 of 162 M 15-19 4 of 11
83 1005 CHRIS SHEAFFER M 31 PORTLAND OR 00:36:52 05:56 RUN PORTLAND N 83 of 162 M 30-34 23 of 37
84 1176 MIKE SMITH M 50 WA 00:36:54 05:56 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 68 8 84 of 162 M 50-54 9 of 22
85 1012 ERIC BARTEN M 31 TIGARD OR 00:36:58 05:57 NAC 29 N 85 of 162 M 30-34 24 of 37
86 309 DA REED M 43 CAMAS OR 00:37:08 05:58 NAC MASTERS 13 N 86 of 162 M 40-44 15 of 25
87 968 BILL ARONSON M 43 PORTLAND OR 00:37:09 05:58 NAC MASTERS 14 N 87 of 162 M 40-44 16 of 25
88 951 JARED STORTS M 40 PORTLAND OR 00:37:19 06:00 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 69 88 of 162 M 40-44 17 of 25
89 956 GARRETT FELBER M 30 PORTLAND OR 00:37:21 06:00 PORTLAND RUNNING COMPANY 30 N 89 of 162 M 30-34 25 of 37
90 1177 PAUL ABDALLA M 50 WA 00:37:22 06:01 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 70 9 90 of 162 M 50-54 10 of 22
91 974 JOHN CLIFFORD M 53 SHERWOOD OR 00:37:24 06:01 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 71 10 91 of 162 M 50-54 11 of 22
92 1054 COREY MEHL M 28 PORTLAND OR 00:37:28 06:02 MULTNOMAH UNIVERSITY TRAVELING ELITE Y 72 92 of 162 M 25-29 18 of 23
93 459 TROY BASH M 40 PORTLAND OR 00:37:33 06:02 NAC MASTERS 15 N 93 of 162 M 40-44 18 of 25
94 1195 TAHOMA KHALSA M 30 WA 00:37:33 06:02 CLUB NORTHWEST Y 73 94 of 162 M 30-34 26 of 37
95 1168 CARL WINTER M 40 WA 00:37:37 06:03 CLUB NORTHWEST MASTERS Y 74 15 95 of 162 M 40-44 19 of 25
96 1017 DANIEL LENSKI M 33 PORTLAND OR 00:37:38 06:03 NAC 31 N 96 of 162 M 30-34 27 of 37
97 1022 DAVID ENGSTROM M 50 BEAVERTON OR 00:37:43 06:04 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 75 11 97 of 162 M 50-54 12 of 22
98 1069 TOM ST. CLAIR M 49 OLYMPIA WA 00:37:56 06:06 GUERILLA RUNNING MASTERS 16 Y 76 16 98 of 162 M 45-49 7 of 15
99 1047 DARREN MOORE M 41 PORTLAND OR 00:38:05 06:08 TEAM RED LIZARD MASTERS 17 Y 77 99 of 162 M 40-44 20 of 25
100 1082 PATRICK WAGNER M 53 EUGENE OR 00:38:12 06:09 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 78 12 100 of 162 M 50-54 13 of 22
101 1116 BRETT WALTON M 32 SEATTLE WA 00:38:18 06:10 SEATTLE RUNNING CLUB N 101 of 162 M 30-34 28 of 37
102 996 PAUL TEINI M 33 PORTLAND OR 00:38:36 06:13 NAC 32 N 102 of 162 M 30-34 29 of 37
103 1172 DAVID WHITE-ESPIN M 50 WA 00:38:41 06:13 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 79 13 103 of 162 M 50-54 14 of 22
104 340 STEVEN SHORT M 39 LAKE OSWEGO OR 00:38:43 06:14 N 104 of 162 M 35-39 5 of 10
105 1131 CRAIG DICKSON M 48 OLYMPIA WA 00:38:49 06:15 GUERILLA RUNNING MASTERS 18 Y 80 17 105 of 162 M 45-49 8 of 15
106 1197 MARCUS MAZZAFERRI M 30 WA 00:38:55 06:16 CLUB NORTHWEST Y 81 106 of 162 M 30-34 30 of 37
107 1084 AARON ZANK M 27 SALEM OR 00:38:56 06:16 N 107 of 162 M 25-29 19 of 23
108 1055 JAMES HARRIS M 37 PORTLAND OR 00:39:10 06:18 MULTNOMAH UNIVERSITY TRAVELING ELITE Y 82 108 of 162 M 35-39 6 of 10
109 1148 JOHN JOHNSON M 47 SHELTON WA 00:39:21 06:20 GUERILLA RUNNING MASTERS 19 Y 83 18 109 of 162 M 45-49 9 of 15
110 1134 CHRISTOPHER AULD M 25 SEATTLE WA 00:39:25 06:20 SEATTLE RUNNING CLUB N 110 of 162 M 25-29 20 of 23
111 1169 SEAN MESSITER M 40 WA 00:39:31 06:21 CLUB NORTHWEST MASTERS Y 84 19 111 of 162 M 40-44 21 of 25
112 973 NOAH MEGOWAN M 42 LAKE OSWEGO OR 00:39:31 06:21 TEAM RED LIZARD MASTERS 20 N 112 of 162 M 40-44 22 of 25
113 305 TORRIEN BRUCE M 16 PORTLAND OR 00:39:39 06:23 SEPDXTTC N 113 of 162 M 15-19 5 of 11
114 1112 STEPHEN WALSTON M 32 SEATTLE WA 00:39:39 06:23 SEATTLE RUNNING CLUB Y 85 114 of 162 M 30-34 31 of 37
115 1095 ANDRE MARE M 52 PORTLAND OR 00:39:40 06:23 N 115 of 162 M 50-54 15 of 22
116 837 OBEHI AKOJIE M 29 PORTLAND OR 00:39:43 06:23 PORTLAND RUNNING COMPANY 33 N 116 of 162 M 25-29 21 of 23
117 1175 GREG BEYERLEIN M 62 WA 00:40:03 06:27 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 86 14 117 of 162 M 60-64 1 of 4
118 962 GARLAND DAYS M 45 PORTLAND OR 00:40:07 06:27 TEAM RED LIZARD MASTERS 21 N 118 of 162 M 45-49 10 of 15
119 1080 DALLAS POITRA M 16 TROUTDALE OR 00:40:21 06:29 N 119 of 162 M 15-19 6 of 11
120 1128 DANIEL SALAZAR M 50 TACOMA WA 00:40:35 06:32 GUERILLA RUNNING MASTERS 22 Y 87 20 120 of 162 M 50-54 16 of 22
121 1060 BRANDON SAWYER M 46 PORTLAND OR 00:40:37 06:32 TEAM RED LIZARD MASTERS N 121 of 162 M 45-49 11 of 15
122 1014 THOMAS FUCHS M 27 PORTLAND OR 00:40:41 06:33 TEAM RED LIZARD N 122 of 162 M 25-29 22 of 23
123 1160 EDWIN CHAMBERS M 36 PORTLAND OR 00:40:47 06:34 N 123 of 162 M 35-39 7 of 10
124 1023 JACOB MICHAELS M 48 PORTLAND OR 00:41:06 06:37 WVTC N 124 of 162 M 45-49 12 of 15
125 803 KRIS ALEXANDER M 31 PORTLAND OR 00:41:16 06:38 MULTNOMAH UNIVERSITY Y 88 125 of 162 M 30-34 32 of 37
126 990 ED DEETS M 55 TIGARD OR 00:41:18 06:39 NAC MASTERS 23 N 126 of 162 M 55-59 1 of 3
127 980 DAVID HATFIELD M 51 PORTLAND OR 00:41:19 06:39 CHAFED NIPPLES 34 N 127 of 162 M 50-54 17 of 22
128 1079 GRANT COLLINS M 16 PORTLAND OR 00:41:23 06:39 N 128 of 162 M 15-19 7 of 11
129 869 JOHN GOLDEN M 39 NORTH PLAINS OR 00:41:29 06:40 N 129 of 162 M 35-39 8 of 10
130 873 RYAN PORTER M 29 PORTLAND OR 00:41:33 06:41 CHAFED NIPPLES 35 N 130 of 162 M 25-29 23 of 23
131 319 TYLER STRAUB M 16 PORTLAND OR 00:41:37 06:42 SEPDXTC N 131 of 162 M 15-19 8 of 11
132 1151 NATHAN WALKER M 38 PORTLAND OR 00:41:42 06:42 N 132 of 162 M 35-39 9 of 10
133 1143 ROBERT MOORE M 33 PORTLAND OR 00:41:43 06:43 CHAFED NIPPLES 36 N 133 of 162 M 30-34 33 of 37
134 1067 ERIK HEIMANN M 43 OLYMPIA WA 00:41:58 06:45 GUERILLA RUNNING MASTERS 24 Y 89 21 134 of 162 M 40-44 23 of 25
135 308 DYLAN DOUGHERTY M 24 PORTLAND OR 00:42:02 06:46 PORTLAND RUNNING COMPANY 37 N 135 of 162 M 20-24 7 of 8
136 1034 CARLTON STEELE M 49 PORTLAND OR 00:42:11 06:47 N 136 of 162 M 45-49 13 of 15
137 1070 VAN STEVENS M 44 OLYMPIA WA 00:42:23 06:49 GUERILLA RUNNING MASTERS Y 90 22 137 of 162 M 40-44 24 of 25
138 885 BENJAMIN BLACK M 19 PORTLAND OR 00:42:32 06:51 REED COLLEGE N 138 of 162 M 15-19 9 of 11
139 1081 ZACHARY DALY M 15 TROUTDALE OR 00:42:55 06:54 N 139 of 162 M 15-19 10 of 11
140 1025 MIKE MCMASTER M 54 GASTON OR 00:43:00 06:55 N 140 of 162 M 50-54 18 of 22
141 297 JEFF TRAPOLD M 53 GRESHAM OR 00:43:15 06:57 N 141 of 162 M 50-54 19 of 22
142 1118 ED BARNEY M 61 FEDERAL WAY WA 00:43:34 07:01 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 25 Y 91 1 142 of 162 M 60-64 2 of 4
143 1122 DAVID PARSONS M 61 ISSAQUAH WA 00:44:12 07:07 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 26 Y 92 2 143 of 162 M 60-64 3 of 4
144 1094 TIMOTHY LOTTIS M 16 PORTLAND OR 00:44:30 07:10 N 144 of 162 M 15-19 11 of 11
145 1120 DAVID LONGMUIR M 68 SEATTLE WA 00:45:12 07:16 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 27 Y 93 3 145 of 162 M 65-69 1 of 3
146 733 MICHAEL HALL M 48 PORTLAND OR 00:45:24 07:18 N 146 of 162 M 45-49 14 of 15
147 1013 DAVID BUCZKOWSKI M 56 PORTLAND OR 00:45:50 07:22 TEAM RED LIZARD MASTERS N 147 of 162 M 55-59 2 of 3
148 365 TERRY MASSEY M 53 MILWAUKIE OR 00:46:10 07:26 N 148 of 162 M 50-54 20 of 22
149 1052 MICHAEL HOLDERREED M 33 PORTLAND OR 00:46:35 07:30 N 149 of 162 M 30-34 34 of 37
150 772 JIM CHEA M 35 BEAVERTON OR 00:47:05 07:34 CHAFED NIPPLES 38 N 150 of 162 M 35-39 10 of 10
151 1124 WILLIAM WATERS M 65 BOTHELL WA 00:47:11 07:35 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 28 Y 94 4 151 of 162 M 65-69 2 of 3
152 953 RAMON CORREA M 33 NEWBERG OR 00:47:31 07:39 UNCE! N 152 of 162 M 30-34 35 of 37
153 1056 UNKNOWN PARTICIPANT. PLEASE EMAIL M 24 PORTLAND OR 00:47:49 07:42 Y 95 153 of 162 M 20-24 8 of 8
154 1002 DON OLLILA M 40 LAKE OSWEGO OR 00:48:28 07:48 N 154 of 162 M 40-44 25 of 25
155 1153 NATHAN WILDFIRE M 33 PORTLAND OR 00:48:43 07:50 N 155 of 162 M 30-34 36 of 37
156 1173 JOHN MCDERMOTT M 50 WA 00:48:55 07:52 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 96 15 156 of 162 M 50-54 21 of 22
157 1117 DAVID ANDERSON M 60 BELLEVUE WA 00:49:34 07:58 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 29 Y 97 5 157 of 162 M 60-64 4 of 4
158 1174 PETER MCKAY M 50 WA 00:50:05 08:04 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 98 158 of 162 M 50-54 22 of 22
159 1119 PATRICK DWYER M 69 BURIEN WA 00:54:03 08:42 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ Y 99 159 of 162 M 65-69 3 of 3
160 1032 JOHN BOONE M 49 PORTLAND OR 00:54:30 08:46 N 160 of 162 M 45-49 15 of 15
161 312 CHARLIE MOUY M 33 BEAVERTON OR 00:54:34 08:47 N 161 of 162 M 30-34 37 of 37
162 740 REV. JOHN PATRI RILEY, CSC M 58 PORTLAND OR 00:57:22 09:14 N 162 of 162 M 55-59 3 of 3

Team Results

Stumptown Male Open

Award Name Score 1234(5)
FIRST CLUB NORTHWEST 21 1 - SETH BRIDGES5 - DREW POLLEY7 - NATHAN RICHARDS8 - ALEX ROCKHILL(12 - NICK WELCH)
SECOND BOWERMAN TRACK CLUB 25 2 - WILLIE MILAM4 - NICK ROCHE6 - WEBB ALAN13 - PATRICK REAVES
THIRD SEATTLE RUNNING CLUB 33 3 - ERIK BARKHAUS9 - STEFAN REDFIELD10 - ULI STEIDL11 - KEITH LAVERTY(17 - EVAN WILLIAMS)
FOURTH JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 64 14 - RUSSELL DRUMMOND15 - KEVIN CAVE16 - MATTHEW PALMER19 - SCOTT OLBERDING(20 - KARIM SHAKALIA)
FIFTH TEAM RED LIZARD 89 18 - CHRIS MCGINNESS22 - AARON COE23 - EDDIE STRANDBERG26 - DANIEL BARTOSZ(27 - CHAD KILIAN)
SIXTH NAC 105 21 - NEIL CALLAGHAN24 - SAMUEL MCELWAIN29 - ERIC BARTEN31 - DANIEL LENSKI(32 - PAUL TEINI)
SEVENTH PORTLAND RUNNING COMPANY 116 25 - BRET KIMPLE28 - HUNTER BENNETT-DAGGETT30 - GARRETT FELBER33 - OBEHI AKOJIE(37 - DYLAN DOUGHERTY)
EIGHTH CHAFED NIPPLES 143 34 - DAVID HATFIELD35 - RYAN PORTER36 - ROBERT MOORE38 - JIM CHEA

Stumptown Male Masters

Award Name Score 1234(5)
FIRST BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 12 1 - JOHN HOWELL2 - OSCAR BAUMAN3 - ORIN SCHUMACHER6 - JOSHUA GORDON(7 - MIKE BLACKMORE)
SECOND CLUB NORTHWEST MASTERS 27 4 - CARL COMBS5 - MIKE BREESON8 - TONY YOUNG10 - JEFF HASHIMOTO(12 - DAVID MCCULLOCH)
THIRD TEAM RED LIZARD MASTERS 57 9 - TORREY LINDBO11 - ADAM DIVERGILIO17 - DARREN MOORE20 - NOAH MEGOWAN(21 - GARLAND DAYS)
FOURTH NAC MASTERS 65 13 - DA REED14 - BILL ARONSON15 - TROY BASH23 - ED DEETS
FIFTH GUERILLA RUNNING MASTERS 75 16 - TOM ST. CLAIR18 - CRAIG DICKSON19 - JOHN JOHNSON22 - DANIEL SALAZAR(24 - ERIK HEIMANN)
SIXTH EASTSIDE RUNNERS MASTERS 106 25 - ED BARNEY26 - DAVID PARSONS27 - DAVID LONGMUIR28 - WILLIAM WATERS(29 - DAVID ANDERSON)

USATF Male Open

Award Name Score 12345(6)(7)(8)
FIRST CLUB NORTHWEST 22 1 - SETH BRIDGES3 - DREW POLLEY4 - NATHAN RICHARDS5 - ALEX ROCKHILL9 - NICK WELCH(10 - MICHAEL CHINCHAR)(11 - LUKE MARTIN)(12 - TYLER VANDOOREN)
SECOND SEATTLE RUNNING CLUB 39 2 - ERIK BARKHAUS6 - STEFAN REDFIELD7 - ULI STEIDL8 - KEITH LAVERTY16 - EVAN WILLIAMS(19 - JOE CREIGTON)(20 - GREG CROWTHER)(21 - OLIN BERGER)
THIRD JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 77 13 - RUSSELL DRUMMOND14 - KEVIN CAVE15 - MATTHEW PALMER17 - SCOTT OLBERDING18 - KARIM SHAKALIA---

USATF Male Masters 40+

Award Name Score 12345(6)(7)(8)(9)
FIRST BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 17 1 - JOHN HOWELL2 - OSCAR BAUMAN3 - ORIN SCHUMACHER5 - JOSHUA GORDON6 - EVERETT WHITESIDE(8 - BRAD CHVATAL)(10 - DAVID REES)(11 - MATT FARLEY)(13 - ALAN ROZENDAAL)
SECOND CLUB NORTHWEST MASTERS 46 4 - MIKE BREESON7 - JEFF HASHIMOTO9 - DAVID MCCULLOCH12 - SETH BERNTSEN14 - MARK BLOUDEK(15 - CARL WINTER)(19 - SEAN MESSITER)--
THIRD GUERILLA RUNNING MASTERS 92 16 - TOM ST. CLAIR17 - CRAIG DICKSON18 - JOHN JOHNSON20 - DANIEL SALAZAR21 - ERIK HEIMANN(22 - VAN STEVENS)---

USATF Male Masters 50+

Award Name Score 12345(6)(7)(8)(9)
FIRST CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 23 1 - CARL COMBS3 - TONY YOUNG4 - JOHN O'HEARN7 - LANCE LOGAN8 - MIKE SMITH(9 - PAUL ABDALLA)(13 - DAVID WHITE-ESPIN)(14 - GREG BEYERLEIN)(15 - JOHN MCDERMOTT)
SECOND BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 34 2 - MIKE BLACKMORE5 - DAN FRANEK6 - SCOTT TUCKER10 - JOHN CLIFFORD11 - DAVID ENGSTROM(12 - PATRICK WAGNER)---

USATF Male Masters 60+

Award Name Score 123(4)(5)
FIRST EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 6 1 - ED BARNEY2 - DAVID PARSONS3 - DAVID LONGMUIR(4 - WILLIAM WATERS)(5 - DAVID ANDERSON)

USATF Male Masters 70+

Award Name Score 123(4)(5)
No complete teams in this division
Huber Timing