2015 USATF NW Regional Championships and Stumptown XC Race #5 Fernhill Park W6K/M10K Logo

2015 USATF NW Regional Championships and Stumptown Race #5 Mens 10K
Fernhill Park, Portland, OR
November 21st, 2015
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Mens 10K:
Finishers: 162
Male: 162
Female: 0

Series Standings: [ Mens Non-Masters] [ Mens Masters ] [ Womens Non-Masters] [ Womens Masters]

Womens 6K Individual Womens 6K Team Mens 10K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score USATF USATF Place USATF Team Score
1 1187 SETH BRIDGES M 30 WA 31:19 5:02 CLUB NORTHWEST 1 Y 1 1
2 1144 WILLIE MILAM M 23 LAKE OSWEGO OR 31:26 5:03 BOWERMAN TRACK CLUB 2 Y 2
3 299 ROBERT MCLAUCHLAN M 24 EUGENE OR 31:33 5:04 TEAM RUN EUGENE Y 3
4 1138 DANIEL GOETZ M 28 BEND OR 31:47 5:07 OISELLE Y 4
5 1107 ERIK BARKHAUS M 25 SEATTLE WA 31:52 5:07 SEATTLE RUNNING CLUB 3 Y 5 2
6 1063 NICK ROCHE M 22 TIGARD OR 31:57 5:08 BOWERMAN TRACK CLUB 4 Y 6
7 981 BEN DEJARNETTE M 24 PORTLAND OR 32:00 5:09 VAMIPACT Y 7
8 1189 DREW POLLEY M 30 WA 32:06 5:10 CLUB NORTHWEST 5 Y 8 3
9 528 WEBB ALAN M 32 BEAVERTON OR 32:17 5:11 BOWERMAN TRACK CLUB 6 Y 9
10 1188 NATHAN RICHARDS M 30 WA 32:21 5:12 CLUB NORTHWEST 7 Y 10 4
11 763 PHIL PADILLA M 28 PORTLAND OR 32:24 5:13 VAMIPACT N
12 1183 ALEX ROCKHILL M 30 WA 32:34 5:14 CLUB NORTHWEST 8 Y 11 5
13 1059 JOHN HOWELL M 41 HILLSBORO OR 32:37 5:15 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 1 Y 12 1
14 386 OSCAR BAUMAN M 42 PORTLAND OR 32:39 5:15 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 2 Y 13 2
15 1100 STEFAN REDFIELD M 26 SEATTLE WA 32:40 5:15 SEATTLE RUNNING CLUB 9 Y 14 6
16 1111 ULI STEIDL M 43 SEATTLE WA 32:43 5:16 SEATTLE RUNNING CLUB 10 Y 15 7
17 1159 BRENDAN SCANLON M 27 EUGENE OR 32:52 5:17 Y 16
18 1062 MASON ROUCHES M 19 CORVALLIS OR 32:55 5:18 Y 17
19 1136 KEITH LAVERTY M 28 SEATTLE WA 32:58 5:18 SEATTLE RUNNING CLUB 11 Y 18 8
20 1184 NICK WELCH M 30 WA 33:00 5:18 CLUB NORTHWEST 12 Y 19 9
21 963 PATRICK REAVES M 31 PORTLAND OR 33:04 5:19 BOWERMAN TRACK CLUB 13 Y 20
22 1186 MICHAEL CHINCHAR M 30 WA 33:14 5:21 CLUB NORTHWEST Y 21 10
23 1193 LUKE MARTIN M 30 WA 33:21 5:22 CLUB NORTHWEST Y 22 11
24 1185 TYLER VANDOOREN M 30 WA 33:27 5:23 CLUB NORTHWEST Y 23 12
25 1004 RUSSELL DRUMMOND M 25 PORTLAND OR 33:32 5:23 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 14 Y 24 13
26 1043 RYAN MCLAUGHLIN M 26 BEND OR 33:34 5:24 CENTRAL OREGON RUNNING KLUB (CORK) N
27 983 KEVIN CAVE M 35 EUGENE OR 33:38 5:25 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 15 Y 25 14
28 994 MATTHEW PALMER M 27 PORTLAND OR 33:45 5:26 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 16 Y 26 15
29 304 JACKSON BAKER M 21 PORTLAND OR 33:46 5:26 N
30 1099 EVAN WILLIAMS M 29 SEATTLE WA 33:46 5:26 SEATTLE RUNNING CLUB 17 Y 27 16
31 1194 SPENCER WALSH M 32 WA 33:47 5:26 CLUB NORTHWEST Y 28
32 1049 JOHNSON LEE M 29 VANCOUVER WA 33:57 5:28 N
33 960 ORIN SCHUMACHER M 42 EUGENE OR 34:01 5:28 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 3 Y 29 3
34 977 CHRIS MCGINNESS M 37 PORTLAND OR 34:03 5:29 TEAM RED LIZARD 18 Y 30
35 1158 SCOTT OLBERDING M 27 PORTLAND OR 34:06 5:29 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 19 Y 31 17
36 1179 CARL COMBS M 50 CHENEY WA 34:08 5:29 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 4 Y 32 1
37 1149 KARIM SHAKALIA M 27 PORTLAND OR 34:09 5:30 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 20 Y 33 18
38 307 NEIL CALLAGHAN M 31 PORTLAND OR 34:13 5:30 NAC 21 N
39 370 JUSTIN MCINTYRE M 25 PORTLAND OR 34:21 5:31 ZOLTAN N
40 1101 JOE CREIGTON M 35 SEATTLE WA 34:29 5:33 SEATTLE RUNNING CLUB Y 34 19
41 1102 GREG CROWTHER M 42 SEATTLE WA 34:29 5:33 SEATTLE RUNNING CLUB Y 35 20
42 1161 MIKE BREESON M 40 WA 34:29 5:33 CLUB NORTHWEST MASTERS 5 Y 36 4
43 949 JOSHUA GORDON M 41 EUGENE OR 34:32 5:33 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6 Y 37 5
44 1083 MILES ROUCHES M 19 HILLSBORO OR 34:43 5:35 N
45 1046 MIKE BLACKMORE M 53 EUGENE OR 34:47 5:36 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 7 Y 38 2
46 464 ERIC WILLIAMS M 51 SALEM OR 34:48 5:36 Y 39
47 964 EVERETT WHITESIDE M 45 BEAVERTON OR 34:50 5:36 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 40 6
48 1170 TONY YOUNG M 50 WA 34:51 5:36 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 8 Y 41 3
49 976 TORREY LINDBO M 43 PORTLAND OR 34:58 5:37 TEAM RED LIZARD MASTERS 9 Y 42
50 1190 SANDY DITTELL M 30 WA 35:00 5:38 CLUB NORTHWEST Y 43
51 1147 RILEY REX M 27 OLYMPIA WA 35:00 5:38 N
52 993 JONATHAN GRAVES M 29 PORTLAND OR 35:04 5:38 MULTNOMAH UNIVERSITY TRAVELING ELITE Y 44
53 1166 JEFF HASHIMOTO M 40 WA 35:10 5:39 CLUB NORTHWEST MASTERS 10 Y 45 7
54 959 ADAM DIVERGILIO M 41 LAKE OSWEGO OR 35:12 5:40 TEAM RED LIZARD MASTERS 11 Y 46
55 1033 AARON COE M 32 PORTLAND OR 35:12 5:40 TEAM RED LIZARD 22 N
56 300 BRAD CHVATAL M 44 EUGENE OR 35:15 5:40 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 47 8
57 1192 CHARLIE WATERS M 30 WA 35:19 5:41 CLUB NORTHWEST Y 48
58 1162 DAVID MCCULLOCH M 40 WA 35:19 5:41 CLUB NORTHWEST MASTERS 12 Y 49 9
59 966 EDDIE STRANDBERG M 33 PORTLAND OR 35:30 5:43 TEAM RED LIZARD 23 Y 50
60 1196 ALEX ODENKIRK M 30 WA 35:39 5:44 CLUB NORTHWEST Y 51
61 1114 OLIN BERGER M 30 SEATTLE WA 35:41 5:44 SEATTLE RUNNING CLUB Y 52 21
62 1001 DAVID REES M 48 PORTLAND OR 35:44 5:45 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 53 10
63 975 MATT FARLEY M 47 PORTLAND OR 35:46 5:45 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 54 11
64 1137 THORIN KANE M 28 SEATTLE WA 35:57 5:47 SEATTLE RUNNING CLUB N
65 318 HENRY MONG M 16 PORTLAND OR 36:00 5:47 SEPDXTC N
66 1027 ERIC HARTMANN M 47 PORTLAND OR 36:01 5:48 N
67 958 SAMUEL MCELWAIN M 33 EUGENE OR 36:03 5:48 NAC 24 Y 55
68 1165 SETH BERNTSEN M 40 WA 36:10 5:49 CLUB NORTHWEST MASTERS Y 56 12
69 320 ALAN ROZENDAAL M 45 PORTLAND OR 36:16 5:50 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 57 13
70 306 WILLIAM EATON M 14 PORTLAND OR 36:16 5:50 SEPDXTC Y 58
71 1007 BRET KIMPLE M 46 PORTLAND OR 36:19 5:51 PORTLAND RUNNING COMPANY 25 Y 59
72 1171 JOHN O'HEARN M 50 WA 36:20 5:51 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 60 4
73 1010 DANIEL BARTOSZ M 39 PORTLAND OR 36:21 5:51 TEAM RED LIZARD 26 Y 61
74 802 CALEB MILLER M 21 PORTLAND OR 36:24 5:51 MULTNOMAH UNIVERSITY Y 62
75 302 DAN FRANEK M 50 PORTLAND OR 36:24 5:51 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 63 5
76 995 SCOTT TUCKER M 53 PORTLAND OR 36:25 5:51 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 64 6
77 1167 MARK BLOUDEK M 40 WA 36:27 5:52 CLUB NORTHWEST MASTERS Y 65 14
78 1113 DEREK REIFF M 30 SEATTLE WA 36:28 5:52 SEATTLE RUNNING CLUB Y 66
79 982 CHAD KILIAN M 34 PORTLAND OR 36:32 5:53 TEAM RED LIZARD 27 N
80 986 HUNTER BENNETT-DAGGETT M 32 PORTLAND OR 36:45 5:55 PORTLAND RUNNING COMPANY 28 N
81 1178 LANCE LOGAN M 50 WA 36:47 5:55 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 67 7
82 967 DRAKE COLLINS M 19 PORTLAND OR 36:50 5:55 TEAM RED LIZARD N
83 1005 CHRIS SHEAFFER M 31 PORTLAND OR 36:52 5:56 RUN PORTLAND N
84 1176 MIKE SMITH M 50 WA 36:54 5:56 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 68 8
85 1012 ERIC BARTEN M 31 TIGARD OR 36:58 5:57 NAC 29 N
86 309 DA REED M 43 CAMAS OR 37:08 5:58 NAC MASTERS 13 N
87 968 BILL ARONSON M 43 PORTLAND OR 37:09 5:58 NAC MASTERS 14 N
88 951 JARED STORTS M 40 PORTLAND OR 37:19 6:00 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 69
89 956 GARRETT FELBER M 30 PORTLAND OR 37:21 6:00 PORTLAND RUNNING COMPANY 30 N
90 1177 PAUL ABDALLA M 50 WA 37:22 6:01 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 70 9
91 974 JOHN CLIFFORD M 53 SHERWOOD OR 37:24 6:01 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 71 10
92 1054 COREY MEHL M 28 PORTLAND OR 37:28 6:02 MULTNOMAH UNIVERSITY TRAVELING ELITE Y 72
93 459 TROY BASH M 40 PORTLAND OR 37:33 6:02 NAC MASTERS 15 N
94 1195 TAHOMA KHALSA M 30 WA 37:33 6:02 CLUB NORTHWEST Y 73
95 1168 CARL WINTER M 40 WA 37:37 6:03 CLUB NORTHWEST MASTERS Y 74 15
96 1017 DANIEL LENSKI M 33 PORTLAND OR 37:38 6:03 NAC 31 N
97 1022 DAVID ENGSTROM M 50 BEAVERTON OR 37:43 6:04 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 75 11
98 1069 TOM ST. CLAIR M 49 OLYMPIA WA 37:56 6:06 GUERILLA RUNNING MASTERS 16 Y 76 16
99 1047 DARREN MOORE M 41 PORTLAND OR 38:05 6:08 TEAM RED LIZARD MASTERS 17 Y 77
100 1082 PATRICK WAGNER M 53 EUGENE OR 38:12 6:09 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 78 12
101 1116 BRETT WALTON M 32 SEATTLE WA 38:18 6:10 SEATTLE RUNNING CLUB N
102 996 PAUL TEINI M 33 PORTLAND OR 38:36 6:13 NAC 32 N
103 1172 DAVID WHITE-ESPIN M 50 WA 38:41 6:13 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 79 13
104 340 STEVEN SHORT M 39 LAKE OSWEGO OR 38:43 6:14 N
105 1131 CRAIG DICKSON M 48 OLYMPIA WA 38:49 6:15 GUERILLA RUNNING MASTERS 18 Y 80 17
106 1197 MARCUS MAZZAFERRI M 30 WA 38:55 6:16 CLUB NORTHWEST Y 81
107 1084 AARON ZANK M 27 SALEM OR 38:56 6:16 N
108 1055 JAMES HARRIS M 37 PORTLAND OR 39:10 6:18 MULTNOMAH UNIVERSITY TRAVELING ELITE Y 82
109 1148 JOHN JOHNSON M 47 SHELTON WA 39:21 6:20 GUERILLA RUNNING MASTERS 19 Y 83 18
110 1134 CHRISTOPHER AULD M 25 SEATTLE WA 39:25 6:20 SEATTLE RUNNING CLUB N
111 1169 SEAN MESSITER M 40 WA 39:31 6:21 CLUB NORTHWEST MASTERS Y 84 19
112 973 NOAH MEGOWAN M 42 LAKE OSWEGO OR 39:31 6:21 TEAM RED LIZARD MASTERS 20 N
113 305 TORRIEN BRUCE M 16 PORTLAND OR 39:39 6:23 SEPDXTTC N
114 1112 STEPHEN WALSTON M 32 SEATTLE WA 39:39 6:23 SEATTLE RUNNING CLUB Y 85
115 1095 ANDRE MARE M 52 PORTLAND OR 39:40 6:23 N
116 837 OBEHI AKOJIE M 29 PORTLAND OR 39:43 6:23 PORTLAND RUNNING COMPANY 33 N
117 1175 GREG BEYERLEIN M 62 WA 40:03 6:27 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 86 14
118 962 GARLAND DAYS M 45 PORTLAND OR 40:07 6:27 TEAM RED LIZARD MASTERS 21 N
119 1080 DALLAS POITRA M 16 TROUTDALE OR 40:21 6:29 N
120 1128 DANIEL SALAZAR M 50 TACOMA WA 40:35 6:32 GUERILLA RUNNING MASTERS 22 Y 87 20
121 1060 BRANDON SAWYER M 46 PORTLAND OR 40:37 6:32 TEAM RED LIZARD MASTERS N
122 1014 THOMAS FUCHS M 27 PORTLAND OR 40:41 6:33 TEAM RED LIZARD N
123 1160 EDWIN CHAMBERS M 36 PORTLAND OR 40:47 6:34 N
124 1023 JACOB MICHAELS M 48 PORTLAND OR 41:06 6:37 WVTC N
125 803 KRIS ALEXANDER M 31 PORTLAND OR 41:16 6:38 MULTNOMAH UNIVERSITY Y 88
126 990 ED DEETS M 55 TIGARD OR 41:18 6:39 NAC MASTERS 23 N
127 980 DAVID HATFIELD M 51 PORTLAND OR 41:19 6:39 CHAFED NIPPLES 34 N
128 1079 GRANT COLLINS M 16 PORTLAND OR 41:23 6:39 N
129 869 JOHN GOLDEN M 39 NORTH PLAINS OR 41:29 6:40 N
130 873 RYAN PORTER M 29 PORTLAND OR 41:33 6:41 CHAFED NIPPLES 35 N
131 319 TYLER STRAUB M 16 PORTLAND OR 41:37 6:42 SEPDXTC N
132 1151 NATHAN WALKER M 38 PORTLAND OR 41:42 6:42 N
133 1143 ROBERT MOORE M 33 PORTLAND OR 41:43 6:43 CHAFED NIPPLES 36 N
134 1067 ERIK HEIMANN M 43 OLYMPIA WA 41:58 6:45 GUERILLA RUNNING MASTERS 24 Y 89 21
135 308 DYLAN DOUGHERTY M 24 PORTLAND OR 42:02 6:46 PORTLAND RUNNING COMPANY 37 N
136 1034 CARLTON STEELE M 49 PORTLAND OR 42:11 6:47 N
137 1070 VAN STEVENS M 44 OLYMPIA WA 42:23 6:49 GUERILLA RUNNING MASTERS Y 90 22
138 885 BENJAMIN BLACK M 19 PORTLAND OR 42:32 6:51 REED COLLEGE N
139 1081 ZACHARY DALY M 15 TROUTDALE OR 42:55 6:54 N
140 1025 MIKE MCMASTER M 54 GASTON OR 43:00 6:55 N
141 297 JEFF TRAPOLD M 53 GRESHAM OR 43:15 6:57 N
142 1118 ED BARNEY M 61 FEDERAL WAY WA 43:34 7:01 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 25 Y 91 1
143 1122 DAVID PARSONS M 61 ISSAQUAH WA 44:12 7:07 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 26 Y 92 2
144 1094 TIMOTHY LOTTIS M 16 PORTLAND OR 44:30 7:10 N
145 1120 DAVID LONGMUIR M 68 SEATTLE WA 45:12 7:16 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 27 Y 93 3
146 733 MICHAEL HALL M 48 PORTLAND OR 45:24 7:18 N
147 1013 DAVID BUCZKOWSKI M 56 PORTLAND OR 45:50 7:22 TEAM RED LIZARD MASTERS N
148 365 TERRY MASSEY M 53 MILWAUKIE OR 46:10 7:26 N
149 1052 MICHAEL HOLDERREED M 33 PORTLAND OR 46:35 7:30 N
150 772 JIM CHEA M 35 BEAVERTON OR 47:05 7:34 CHAFED NIPPLES 38 N
151 1124 WILLIAM WATERS M 65 BOTHELL WA 47:11 7:35 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 28 Y 94 4
152 953 RAMON CORREA M 33 NEWBERG OR 47:31 7:39 UNCE! N
153 1056 UNKNOWN PARTICIPANT. PLEASE EMAIL M 24 PORTLAND OR 47:49 7:42 Y 95
154 1002 DON OLLILA M 40 LAKE OSWEGO OR 48:28 7:48 N
155 1153 NATHAN WILDFIRE M 33 PORTLAND OR 48:43 7:50 N
156 1173 JOHN MCDERMOTT M 50 WA 48:55 7:52 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 96 15
157 1117 DAVID ANDERSON M 60 BELLEVUE WA 49:34 7:58 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ 29 Y 97 5
158 1174 PETER MCKAY M 50 WA 50:05 8:04 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 98
159 1119 PATRICK DWYER M 69 BURIEN WA 54:03 8:42 EASTSIDE RUNNERS MASTERS 60+ Y 99
160 1032 JOHN BOONE M 49 PORTLAND OR 54:30 8:46 N
161 312 CHARLIE MOUY M 33 BEAVERTON OR 54:34 8:47 N
162 740 REV. JOHN PATRI RILEY, CSC M 58 PORTLAND OR 57:22 9:14 N
Huber Timing
Dark Mode