Race #3 of the 2016 Stumptown XC Series Logo

2016 Stumptown Race #3 Gabriel Park Womens 4 Miler
Gabriel Park, Portland, OR
October 22nd, 2016
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 4 Miler:
Finishers: 52
Male: 0
Female: 52

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4] [Race #5]

Womens 4 Miler Team Mens 4 Miler Individual Mens 4 Miler Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score
1 45 JULIA WEBB F 33 BEAVERTON OR 23:58 5:59 BOWERMAN TRACK CLUB
2 829 AMANDA PHILLIPS F 30 ROSEBURG OR 24:51 6:12 TEAM RED LIZARD - KILLER KOMODOS 1
3 60 AMANDA RICE F 32 PORTLAND OR 25:44 6:26 TEAM RED LIZARD - KILLER KOMODOS 2
4 822 CHRISTINA OVERBECK CRAWFORD F 30 PORTLAND OR 26:00 6:30 PORTLAND ROSES 3
5 128 SARAH JOHNSON F 24 SHELTON WA 26:42 6:40 GUERILLA RUNNING RACING CLUB
6 69 JANET RUTTENBERG F 29 PORTLAND OR 26:43 6:40 TEAM RED LIZARD - KILLER KOMODOS 4
7 125 SUSAN HAY F 53 PORTLAND OR 27:20 6:50
8 848 KARLYN NIELAND F 30 PORTLAND OR 27:28 6:52 TEAM RED LIZARD - KILLER KOMODOS 5
9 824 JILL PETTIBONE F 49 ROSEBURG OR 27:38 6:54 TEAM RED LIZARD A MASTERS 1
10 146 KATELYN PENNER F 15 BEAVERTON OR 27:42 6:55
11 129 AMY COOPER F 35 CAMAS WA 27:43 6:55 PORTLAND ROSES 6
12 820 ALLIE KEOGH F 31 PORTLAND OR 27:47 6:56 PORTLAND ROSES 7
13 101 KATE MACTAVISH F 53 CORVALLIS OR 27:58 6:59 TEAM RED LIZARD A MASTERS 2
14 57 COLLEEN ROCERETO F 51 TIGARD OR 27:59 6:59 TEAM RED LIZARD A MASTERS 3
15 42 ANGELA LINDBO F 46 PORTLAND OR 28:06 7:01 TEAM RED LIZARD A MASTERS 4
16 28 JANNE HEINONEN F 41 PORTLAND OR 28:18 7:04 TEAM RED LIZARD A MASTERS 5
17 1445 SONYA WILKERSON F 47 PORTLAND OR 28:34 7:08 TEAM RED LIZARD B MASTERS 6
18 838 HELEN RARICK F 36 BEAVERTON OR 28:54 7:13 TEAM RED LIZARD - KILLER KOMODOS 8
19 1446 JULIA GULLIKSON F 22 PORTLAND OR 29:00 7:15
20 15 CHRISTINA NELSON F 40 PORTLAND OR 29:06 7:16 TEAM RED LIZARD B MASTERS 7
21 36 LANA FERRIS F 21 PORTLAND OR 29:16 7:19 TEAM RED LIZARD - GECKO GALS 9
22 85 LAUREN ELGEE F 24 PORTLAND OR 29:33 7:23 TEAM RED LIZARD - GECKO GALS 10
23 133 CAROLYN GILCHRIESE F 23 VANCOUVER WA 29:36 7:24
24 30 AUBRA LEWELLEN F 36 PORTLAND OR 29:37 7:24 TEAM RED LIZARD - GECKO GALS 11
25 780 RACHEL MORRIS F 25 PORTLAND OR 29:38 7:24 TEAM RED LIZARD - GECKO GALS 12
26 1423 ERIN LEWIS F 31 PORTLAND OR 30:02 7:30 OISELLE OR
27 1469 ELIZABETH SHILLING F 24 PORTLAND OR 30:10 7:32 TEAM RED LIZARD - GECKO GALS 13
28 1501 LAURA NITTI F 31 PORTLAND OR 30:33 7:38 TEAM RED LIZARD - FLYING DRAGONS 14
29 135 ANGELA ALLEN F 49 PORTLAND OR 30:40 7:40 OLE SOLE SISTERS MASTERS
30 1517 ELLE DAVIS F 32 PORTLAND OR 30:44 7:41 TEAM RED LIZARD - FLYING DRAGONS 15
31 1433 TASHA OVERMILLER F 26 PORTLAND OR 30:58 7:44 PORTLAND OUTDOOR ATHLETICS
32 46 BETSY MILLER F 58 DALLAS OR 31:41 7:55 TEAM RED LIZARD B MASTERS 8
33 52 ANNA WETZEL F 26 PORTLAND OR 32:24 8:06 TEAM RED LIZARD - FLYING DRAGONS 16
34 17 GRETCHEN FUNK F 25 PORTLAND OR 32:41 8:10 PORTLAND RUNNING COMPANY
35 72 AUDREY O'BRIEN F 56 PORTLAND OR 32:47 8:11 OLE SOLE SISTERS MASTERS
36 43 TRISH MERRION F 26 PORTLAND OR 32:51 8:12 PORTLAND ROSES 17
37 86 MOLLIE BUTLER F 43 PORTLAND OR 32:59 8:14 TEAM RED LIZARD - FLYING DRAGONS 18
38 819 STEPHANIE SPIAK F 44 PORTLAND OR 33:03 8:15
39 147 BROOKE PENNER F 13 BEAVERTON OR 34:16 8:34
40 97 JOANNA HARPER F 59 PORTLAND OR 34:23 8:35 TEAM RED LIZARD B MASTERS 9
41 131 TRACIE TRAN F 23 PORTLAND OR 34:24 8:36 PURPLE UNICORNS
42 22 JULIE VAN AMERONGEN F 49 PORTLAND OR 35:53 8:58 TEAM RED LIZARD B MASTERS 10
43 132 KIRSTEN SVAREN F 28 PORTLAND OR 36:19 9:04 PURPLE UNICORNS
44 732 AIDE VILLALOBOS F 42 TUMWATER WA 36:31 9:07 GUERILLA RUNNING
45 39 KRISTEN DEDEAUX F 36 PORTLAND OR 37:17 9:19 TEAM RED LIZARD - FLYING DRAGONS 19
46 1435 CARA BAILEY F 30 PORTLAND OR 37:27 9:21
47 148 HAYLEY PENNER F 13 PORTLAND OR 41:20 10:20
48 1219 KELLY SHANNON F 35 PORTLAND OR 43:53 10:58
49 116 DIANNE IRWIN F 55 OLYMPIA WA 43:59 10:59 GUERILLA RUNNING MASTERS
50 791 HOLLY MILLER F 15 BEAVERTON OR 44:45 11:11 COR DEO RUNNING CLUB
51 149 BAILEY SHOOK F 15 PORTLAND OR 45:02 11:15
52 145 CAMILLA FORDICE F 15 BEAVERTON OR 45:04 11:16 COR DEO RUNNING CLUB
Huber Timing
Dark Mode