Race #3 of the 2016 Stumptown XC Series Logo
Womens 4 Miler

2016 Stumptown Race #3 Gabriel Park Mens 4 Miler
Gabriel Park, Portland, OR
October 22nd, 2016

Huber Timing Home

Finishers:103
Male:103
Female:

[Individual Results] [Team Results]

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4] [Race #5]

Email timing@hubertiming.com with any questions or corrections. Please include your bib number if you have it.

Search: Division:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score Gender Place Age Group Age Group Place
1 138 DAVID LANEY M 28 PORTLAND OR 00:21:32 05:23 1 of 103 M 25-29 1 of 17
2 56 ROBERT MCLAUCHLAN M 25 VANCOUVER WA 00:21:34 05:23 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 2 of 103 M 25-29 2 of 17
3 16 PHIL PADILLA M 29 PORTLAND OR 00:21:34 05:23 VAMIPACT 3 of 103 M 25-29 3 of 17
4 48 BEN DEJARNETTE M 25 PORTLAND OR 00:21:35 05:23 VAMIPACT 4 of 103 M 25-29 4 of 17
5 120 PAUL BALMER M 26 WASHINGTON DC 00:21:45 05:26 5 of 103 M 25-29 5 of 17
6 127 CAMERON KREUZ M 29 PORTLAND OR 00:21:55 05:28 6 of 103 M 25-29 6 of 17
7 76 JORDAN WELLING M 28 PORTLAND OR 00:22:05 05:31 BOWERMAN TRACK CLUB 1 7 of 103 M 25-29 7 of 17
8 1512 JOSEPH PIA M 24 BEAVERTON OR 00:22:14 05:33 PORTLAND RUNNING COMPANY 2 8 of 103 M 20-24 1 of 7
9 1536 PATRICK REAVES M 32 PORTLAND OR 00:22:25 05:36 BOWERMAN TRACK CLUB 3 9 of 103 M 30-34 1 of 19
10 68 MATT FARLEY M 48 PORTLAND OR 00:22:37 05:39 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 1 10 of 103 M 45-49 1 of 11
11 24 KEVIN CAVE M 36 EUGENE OR 00:22:45 05:41 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 11 of 103 M 35-39 1 of 7
12 137 RYAN GHELFI M 28 ASHLAND OR 00:22:54 05:43 12 of 103 M 25-29 8 of 17
13 66 REED BREUER M 24 PORTLAND OR 00:22:58 05:44 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 13 of 103 M 20-24 2 of 7
14 88 CHRIS SHEAFFER M 32 PORTLAND OR 00:23:00 05:45 TRUE NORTH 14 of 103 M 30-34 2 of 19
15 124 KALEB KEYSERLING M 29 PORTLAND OR 00:23:13 05:48 NAC 4 15 of 103 M 25-29 9 of 17
16 3 JOSHUA GORDON M 42 EUGENE OR 00:23:22 05:50 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 2 16 of 103 M 40-44 1 of 15
17 117 RAFE PILLING M 28 PORTLAND OR 00:23:28 05:52 PORTLAND RUNNING COMPANY 5 17 of 103 M 25-29 10 of 17
18 119 JUSTIN WEAVER M 24 PORTLAND OR 00:23:31 05:52 BOWERMAN TRACK CLUB 6 18 of 103 M 20-24 3 of 7
19 1525 TYLER DUDLEY M 27 BEAVERTON OR 00:23:41 05:55 BOWERMAN TRACK CLUB 7 19 of 103 M 25-29 11 of 17
20 44 TORREY LINDBO M 44 PORTLAND OR 00:23:47 05:56 TEAM RED LIZARD MASTERS 3 20 of 103 M 40-44 2 of 15
21 1551 JACOB GOERTZ M 26 PORTLAND OR 00:23:48 05:57 21 of 103 M 25-29 12 of 17
22 63 DANIEL BARTOSZ M 40 PORTLAND OR 00:23:53 05:58 TEAM RED LIZARD MASTERS 4 22 of 103 M 40-44 3 of 15
23 140 PAT WERHANE M 31 BEAVERTON OR 00:23:55 05:58 23 of 103 M 30-34 3 of 19
24 80 ERIC HARTMANN M 48 PORTLAND OR 00:23:56 05:59 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 5 24 of 103 M 45-49 2 of 11
25 41 DARREN MOORE M 42 PORTLAND OR 00:23:57 05:59 TEAM RED LIZARD MASTERS 6 25 of 103 M 40-44 4 of 15
26 91 LUKE VAUGHN M 32 PORTLAND OR 00:23:57 05:59 BOWERMAN TRACK CLUB 8 26 of 103 M 30-34 4 of 19
27 87 DAVID ENGSTROM M 50 PORTLAND OR 00:23:58 05:59 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 7 27 of 103 M 50-54 1 of 9
28 29 SAMUEL MCELWAIN M 34 PORTLAND OR 00:23:58 05:59 NAC 9 28 of 103 M 30-34 5 of 19
29 114 DAVID PINSONNEAULT M 24 EUGENE OR 00:24:05 06:01 NAC 10 29 of 103 M 20-24 4 of 7
30 136 GAWAIN GILKEY M 42 PORTLAND OR 00:24:08 06:02 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 8 30 of 103 M 40-44 5 of 15
31 40 DAN LENSKI M 34 PORTLAND OR 00:24:11 06:02 NAC 11 31 of 103 M 30-34 6 of 19
32 37 MICHAEL MURPHY M 46 WILSONVILLE OR 00:24:17 06:04 TEAM STARR 32 of 103 M 45-49 3 of 11
33 49 ADAM GOULET M 32 PORTLAND OR 00:24:31 06:07 RUN PORTLAND 33 of 103 M 30-34 7 of 19
34 11 GARRETT FELBER M 31 PORTLAND OR 00:24:33 06:08 PORTLAND RUNNING COMPANY 12 34 of 103 M 30-34 8 of 19
35 19 DEAN ANDERSON M 42 WEST LINN OR 00:24:38 06:09 NAC MASTERS 9 35 of 103 M 40-44 6 of 15
36 859 GUTIERREZ ORESTES M 40 EUGENE OR 00:24:44 06:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 36 of 103 M 40-44 7 of 15
37 95 CHRIS PLATT M 24 PORTLAND OR 00:24:46 06:11 TEAM RED LIZARD 13 37 of 103 M 20-24 5 of 7
38 10 BILL ARONSON M 44 PORTLAND OR 00:24:48 06:12 NAC MASTERS 10 38 of 103 M 40-44 8 of 15
39 12 ERIC BARTEN M 32 TIGARD OR 00:24:52 06:13 NAC 14 39 of 103 M 30-34 9 of 19
40 871 CHRIS HARDESTY M 32 PORTLAND OR 00:24:52 06:13 NAC 40 of 103 M 30-34 10 of 19
41 115 TOM KARNES M 33 PORTLAND OR 00:25:00 06:15 TEAM RED LIZARD 15 41 of 103 M 30-34 11 of 19
42 1476 JARED WILSON M 43 PORTLAND OR 00:25:11 06:17 NAC MASTERS 11 42 of 103 M 40-44 9 of 15
43 862 CAMERON BUTLER M 28 PORTLAND OR 00:25:15 06:18 43 of 103 M 25-29 13 of 17
44 32 JOHN CLIFFORD M 54 SHERWOOD OR 00:25:17 06:19 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 44 of 103 M 50-54 2 of 9
45 5 NATHAN SMITH M 26 PORTLAND OR 00:25:25 06:21 TEAM RED LIZARD 16 45 of 103 M 25-29 14 of 17
46 65 KEVIN DEWILLIE M 23 PORTLAND OR 00:25:52 06:28 VAMIPACT 46 of 103 M 20-24 6 of 7
47 2 FILIP SCHMOLE M 40 PORTLAND OR 00:26:02 06:30 NAC MASTERS 12 47 of 103 M 40-44 10 of 15
48 1502 KERRY GRIFFIN M 50 LAKE OSWEGO OR 00:26:05 06:31 TEAM RED LIZARD MASTERS 13 48 of 103 M 50-54 3 of 9
49 842 PATRICK WAGNER M 54 EUGENE OR 00:26:07 06:31 BOWERMAN TRACK CLUB 49 of 103 M 50-54 4 of 9
50 109 RAGHAV WUSIRIKA M 39 PORTLAND OR 00:26:17 06:34 TEAM RED LIZARD 17 50 of 103 M 35-39 2 of 7
51 78 PETER JENSEN M 47 PORTLAND OR 00:26:30 06:37 TEAM RED LIZARD MASTERS 14 51 of 103 M 45-49 4 of 11
52 93 AARON POYNTON M 34 PORTLAND OR 00:26:42 06:40 52 of 103 M 30-34 12 of 19
53 1452 BRENDAN DONOHOE M 42 PORTLAND OR 00:26:47 06:41 NAC MASTERS 15 53 of 103 M 40-44 11 of 15
54 130 COLIN MCROBERTS M 27 PORTLAND OR 00:26:51 06:42 54 of 103 M 25-29 15 of 17
55 1528 JOSHUA THORPE M 33 PORTLAND OR 00:26:58 06:44 55 of 103 M 30-34 13 of 19
56 62 THOMAS FUCHS M 28 PORTLAND OR 00:27:04 06:46 TEAM RED LIZARD 18 56 of 103 M 25-29 16 of 17
57 1466 TOSHI NAKAMURA M 28 WILSONVILLE OR 00:27:07 06:46 KERSHAW 57 of 103 M 25-29 17 of 17
58 106 HUNTER BENNETT-DAGGETT M 33 PORTLAND OR 00:27:12 06:48 PORTLAND RUNNING COMPANY 19 58 of 103 M 30-34 14 of 19
59 35 MATTHEW WARSHAWSKY M 47 PORTLAND OR 00:27:12 06:48 PORTLAND RUNNING COMPANY 20 59 of 103 M 45-49 5 of 11
60 27 STEVE KOLLARS M 57 SALEM OR 00:27:15 06:48 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 60 of 103 M 55-59 1 of 4
61 830 ROBERTO DINIRO M 38 PORTLAND OR 00:27:29 06:52 61 of 103 M 35-39 3 of 7
62 51 MATTHEW RIZZO M 49 PORTLAND OR 00:27:39 06:54 TEAM RED LIZARD 62 of 103 M 45-49 6 of 11
63 837 ALEX KLOMSTAD M 23 HILLSBORO OR 00:27:40 06:55 PORTLAND RUNNING COMPANY 63 of 103 M 20-24 7 of 7
64 121 MIKE PAGALAN M 31 PORTLAND OR 00:27:46 06:56 PORTLAND RUNNING COMPANY 64 of 103 M 30-34 15 of 19
65 108 CHRISTOPHER EVANS M 38 PORTLAND OR 00:28:05 07:01 65 of 103 M 35-39 4 of 7
66 92 RYAN HEAL M 38 PORTLAND OR 00:28:11 07:02 PORTLAND RUNNING COMPANY 66 of 103 M 35-39 5 of 7
67 123 JEFF TRAPOLD M 54 GRESHAM OR 00:28:19 07:04 67 of 103 M 50-54 5 of 9
68 1477 MIKAEL OLSON M 34 PORTLAND OR 00:28:27 07:06 68 of 103 M 30-34 16 of 19
69 844 JOHN JOHNSON M 48 SHELTON WA 00:28:28 07:07 GUERILLA RUNNING RACING CLUB 69 of 103 M 45-49 7 of 11
70 868 TIMOTHY STECHER M 47 BEAVERTON OR 00:28:36 07:09 70 of 103 M 45-49 8 of 11
71 102 DAVID GRAHAM M 46 PORTLAND OR 00:28:46 07:11 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 71 of 103 M 45-49 9 of 11
72 143 ELIJAH EMMONS M 17 PORTLAND OR 00:29:10 07:17 COR DEO RUNNING CLUB 21 72 of 103 M 15-19 1 of 5
73 1494 DAVID STEWART M 40 BEAVERTON OR 00:29:57 07:29 73 of 103 M 40-44 12 of 15
74 8 CRAIG CHAPMAN M 45 CARLTON OR 00:30:16 07:34 NAC MASTERS 74 of 103 M 45-49 10 of 11
75 113 ERIK HEIMANN M 44 OLYMPIA WA 00:30:16 07:34 GUERILLA RUNNING MASTERS 75 of 103 M 40-44 13 of 15
76 70 JUSTIN SUNNARBORG M 31 PORTLAND OR 00:30:29 07:37 TEAM RED LIZARD 76 of 103 M 30-34 17 of 19
77 59 MIKE MCMASTER M 55 GASTON OR 00:30:38 07:39 77 of 103 M 55-59 2 of 4
78 134 ROHIT GROVER M 40 WEST LINN OR 00:30:51 07:42 TEAM RED LIZARD MASTERS 78 of 103 M 40-44 14 of 15
79 25 EDDIE DEJARNETTE M 59 SEDONA AZ 00:32:05 08:01 79 of 103 M 55-59 3 of 4
80 47 IAN FUDALLA M 53 PORTLAND OR 00:32:11 08:02 TEAM RED LIZARD MASTERS 80 of 103 M 50-54 6 of 9
81 139 CHRIS BROWN M 35 PORTLAND OR 00:32:15 08:03 TEAM RED LIZARD 81 of 103 M 35-39 6 of 7
82 834 JOHN COLLINS M 55 DAYTON OR 00:32:25 08:06 TEAM RED LIZARD MASTERS 82 of 103 M 55-59 4 of 4
83 104 JOHN BARRY M 64 EUGENE OR 00:32:29 08:07 83 of 103 M 60-64 1 of 4
84 1514 JEFF O'DELL M 43 SHERWOOD OR 00:32:41 08:10 84 of 103 M 40-44 15 of 15
85 105 ISRAEL RODRIGUEZ M 32 PORTLAND OR 00:33:18 08:19 85 of 103 M 30-34 18 of 19
86 150 KEENAN SMITH M 14 PORTLAND OR 00:33:24 08:21 86 of 103 M 10-14 1 of 5
87 23 MATT BUTLER M 47 PORTLAND OR 00:34:21 08:35 TEAM RED LIZARD MASTERS 87 of 103 M 45-49 11 of 11
88 781 TREVOR SHOOK M 17 HILLSBORO OR 00:34:23 08:35 88 of 103 M 15-19 2 of 5
89 118 DENNIS DOYLE M 50 PORTLANDTIGARD OR 00:34:38 08:39 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 89 of 103 M 50-54 7 of 9
90 122 TIM JANTOS M 64 PORTLAND OR 00:34:49 08:42 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 90 of 103 M 60-64 2 of 4
91 1244 PAT FUNK M 61 BRUSH PRAIRIE WA 00:35:25 08:51 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 91 of 103 M 60-64 3 of 4
92 7 BRIAN GOLEMBIEWSKI M 34 HILLSBORO OR 00:35:35 08:53 NAC 92 of 103 M 30-34 19 of 19
93 90 JOHN BOONE M 50 PORTLAND OR 00:36:39 09:09 TEAM RED LIZARD MASTERS 93 of 103 M 50-54 8 of 9
94 142 ELEAZAR EMMONS M 14 PORTLAND OR 00:36:47 09:11 COR DEO RUNNING CLUB 22 94 of 103 M 10-14 2 of 5
95 26 KRIS DAUSZ M 39 PORTLAND OR 00:37:28 09:22 95 of 103 M 35-39 7 of 7
96 112 ANDREW LORD M 13 PORTLAND OR 00:37:32 09:23 LORD KNOWS 96 of 103 M 10-14 3 of 5
97 111 CHRISTOPHER LORD M 52 PORTLAND OR 00:37:33 09:23 LORD KNOWS 97 of 103 M 50-54 9 of 9
98 792 AUSTIN LAZENBY M 17 HILLSBORO OR 00:37:52 09:28 98 of 103 M 15-19 3 of 5
99 141 ZEBADIAH EMMONS M 16 PORTLAND OR 00:37:53 09:28 COR DEO RUNNING CLUB 23 99 of 103 M 15-19 4 of 5
100 96 BOB IRVING M 62 WEST LINN OR 00:38:24 09:36 100 of 103 M 60-64 4 of 4
101 144 DAVID LEAL M 15 BEAVERTON OR 00:44:35 11:08 COR DEO RUNNING CLUB 24 101 of 103 M 15-19 5 of 5
102 151 JOSHUA VANRENTERGHEM M 12 PORTLAND OR 00:45:34 11:23 102 of 103 M 10-14 4 of 5
103 153 HAYK SHAHUMYAM M 12 PORTLAND OR 00:53:03 13:15 103 of 103 M 10-14 5 of 5

Team Results

Male Open

Award Name Score 1234(5)
1ST BOWERMAN TRACK CLUB 17 1 - JORDAN WELLING3 - PATRICK REAVES6 - JUSTIN WEAVER7 - TYLER DUDLEY(8 - LUKE VAUGHN)
2ND NAC 34 4 - KALEB KEYSERLING9 - SAMUEL MCELWAIN10 - DAVID PINSONNEAULT11 - DAN LENSKI(14 - ERIC BARTEN)
3RD PORTLAND RUNNING COMPANY 38 2 - JOSEPH PIA5 - RAFE PILLING12 - GARRETT FELBER19 - HUNTER BENNETT-DAGGETT(20 - MATTHEW WARSHAWSKY)
4TH TEAM RED LIZARD 61 13 - CHRIS PLATT15 - TOM KARNES16 - NATHAN SMITH17 - RAGHAV WUSIRIKA(18 - THOMAS FUCHS)
5TH COR DEO RUNNING CLUB 90 21 - ELIJAH EMMONS22 - ELEAZAR EMMONS23 - ZEBADIAH EMMONS24 - DAVID LEAL

Male Masters

Award Name Score 1234(5)
1ST BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 15 1 - MATT FARLEY2 - JOSHUA GORDON5 - ERIC HARTMANN7 - DAVID ENGSTROM(8 - GAWAIN GILKEY)
2ND TEAM RED LIZARD MASTERS 26 3 - TORREY LINDBO4 - DANIEL BARTOSZ6 - DARREN MOORE13 - KERRY GRIFFIN(14 - PETER JENSEN)
3RD NAC MASTERS 42 9 - DEAN ANDERSON10 - BILL ARONSON11 - JARED WILSON12 - FILIP SCHMOLE(15 - BRENDAN DONOHOE)
Huber Timing