Race #1 of the 2018 Stumptown XC Series Logo

2018 Stumptown Race #2 Lents Park Womens 5K
Lents Park, Portland, OR
September 29th, 2018
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 5K:
Finishers: 78
Male: 0
Female: 78

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters 40-49] [Mens Super-Masters 50+] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters 40-49] [Womens Super-Masters 50+]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4]

Womens 5K Team Mens 5K Individual Mens 5K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score
1 2705 THERESA HAILEY F 29 PORTLAND OR 17:30 5:38 TEAM RED LIZARD 1
2 2724 AMANDA PHILLIPS F 32 HOOD RIVER OR 17:36 5:40 TEAM RED LIZARD 2
3 2735 ANNA CONNOR F 32 PORTLAND OR 17:39 5:41 HPW
4 2701 CARISSA GALLOWAY F 28 PORTLAND OR 17:54 5:46 PORTLAND ROSES 3
5 2699 JESSIE VICKERS F 29 PORTLAND OR 18:08 5:51 PORTLAND ROSES 4
6 2214 KAYLA MOORE F 23 TIGARD OR 18:19 5:54
7 2702 FIONNA FALLON F 30 PORTLAND OR 18:24 5:56 ROSE CITY TRACK CLUB 5
8 2775 EMMA HUSTON F 24 PORTLAND OR 18:26 5:56 ROSE CITY TRACK CLUB 6
9 2696 HEATHER LAPTALO F 34 PORTLAND OR 18:28 5:57 PORTLAND ROSES 7
10 2698 SUSIE RIVARD F 31 PORTLAND OR 18:28 5:57 PORTLAND ROSES 8
11 2697 JEANNETTE FABER F 36 PORTLAND OR 18:36 6:00 PORTLAND ROSES 9
12 2335 CHRISTINA OVERBECK F 32 PORTLAND OR 18:38 6:00 PORTLAND ROSES
13 2709 JULIA WEBB F 35 BEAVERTON OR 18:48 6:03 BOWERMAN TRACK CLUB
14 2261 BOYLE SOAMES F 38 PORTLAND OR 18:57 6:07 PORTLAND ROSES
15 2712 SHASTA ZIELKE F 32 PORTLAND OR 19:07 6:10 ROSE CITY TRACK CLUB 10
16 2782 LAUREN ROSS F 27 PORTLAND OR 19:12 6:11 ROSE CITY TRACK CLUB 11
17 2722 LILA FENNER F 16 PORTLAND OR 19:17 6:13
18 2208 ASHLEY DRISCOLL F 36 PORTLAND OR 19:18 6:13 PORTLAND ROSES
19 2727 SARAH HIGGENS F 28 PORTLAND OR 19:18 6:13
20 2723 COLLEEN BREHM F 26 PORTLAND OR 19:21 6:14
21 2823 CAITLIN JACOBSEN F 33 LAKE OSWEGO OR 19:23 6:15 ROSE CITY TRACK CLUB 12
22 2794 JOSIE JOHNSON F 26 PORTLAND OR 19:25 6:15 TEAM RED LIZARD 13
23 2746 SHANNON COATES F 32 PORTLAND OR 19:28 6:17 TEAM RED LIZARD 14
24 2708 JANNE HEINONEN F 43 PORTLAND OR 19:31 6:17 TEAM RED LIZARD MASTERS 1
25 2703 ERIN SKOURTES F 37 PORTLAND OR 19:33 6:18 TEAM RED LIZARD 15
26 2764 MARY STEVENS F 28 PORTLAND OR 19:44 6:22
27 2779 RACHEL CUNDY F 24 NEWBERG OR 19:49 6:23 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT
28 2721 VALERIE WEILERT F 33 PORTLAND OR 19:49 6:23 TEAM RED LIZARD
29 2770 TRICIA MORRISON F 29 PORTLAND OR 19:55 6:25 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
30 2745 EMILY SANDISON F 31 PORTLAND OR 20:03 6:28
31 2734 CORINNA JACKSON F 26 PORTLAND OR 20:06 6:29 TEAM RED LIZARD
32 2751 CAITLIN BIDDULPH F 31 PORTLAND OR 20:10 6:30 TEAM RED LIZARD
33 2725 AMY KNOBLOCK F 29 PORTLAND OR 20:12 6:30
34 2800 COURTNEY BOUCHET F 27 PORTLAND OR 20:12 6:31 PORTLAND RUNNING COMPANY 16
35 2707 JENNIFER FEDOROV F 47 EUGENE OR 20:14 6:31 EUGENE RUNNING CLUB
36 2700 AMY COOPER F 37 CAMAS WA 20:22 6:34 PORTLAND ROSES
37 2786 TERESA STACKHOUSE F 25 PORTLAND OR 20:25 6:35 ROSE CITY TRACK CLUB
38 2812 LEAH BROWN F 31 PORTLAND OR 20:26 6:35
39 2802 SAMANTHA EVOLA F 31 PORTLAND OR 20:29 6:36 PORTLAND RUNNING COMPANY 17
40 2728 SUSAN HAY F 55 PORTLAND OR 20:35 6:38 TEAM RED LIZARD MASTERS 2
41 2716 CHRISSY BETTENCOURT F 27 PORTLAND OR 20:48 6:42 PORTLAND RUNNING COMPANY 18
42 2321 LAUREN ELGEE F 26 PORTLAND OR 20:52 6:43 TEAM RED LIZARD
43 2744 CHLOE HALLYBURTON F 27 PORTLAND OR 20:57 6:45 PORTLAND RUNNING COMPANY 19
44 2761 RENEE GORDON F 38 EUGENE OR 21:03 6:47 BOWERMAN TRACK CLUB
45 2740 CATE MAXSON F 31 PORTLAND OR 21:03 6:47 ROSE CITY TRACK CLUB
46 2752 HANNAH SMITH F 23 BEAVERTON OR 21:09 6:49 TEAM RED LIZARD
47 2771 FUMIE WEIBY F 43 PORTLAND OR 21:19 6:52 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 3
48 2690 ANGELA LINDBO F 47 STEVENSON WA 21:26 6:54 TEAM RED LIZARD MASTERS 4
49 2801 MONICA EMERICK F 45 PORTLAND OR 21:31 6:56
50 2719 SUSAN LE F 37 BEAVERTON OR 21:32 6:57 TEAM LIGHTNING LEGS 20
51 2780 CHER VASQUEZ F 42 SHERWOOD OR 21:38 6:58 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 5
52 2738 EMILY KREIFELS F 25 PORTLAND OR 21:47 7:01
53 2756 VANESSA PETERSON F 31 PORTLAND OR 22:07 7:08 TEAM RED LIZARD
54 518 CHRISTINA NELSON F 42 PORTLAND OR 22:20 7:12 TEAM RED LIZARD MASTERS 6
55 2733 ROSE HOONAN F 25 SEATTLE WA 22:25 7:13 SEATTLE RUNNING CLUB
56 2817 JAIME MUSGRAVE F 29 PORTLAND OR 22:33 7:16 ROSE CITY TRACK CLUB
57 2758 DANIELLE FROST F 42 NEWBERG OR 22:44 7:20 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 7
58 2718 ELLE DAVIS F 34 TIGARD OR 22:47 7:21 TEAM LIGHTNING LEGS 21
59 2774 MICHELLE FLIKKEMA F 26 PORTLAND OR 22:49 7:21
60 2821 LAURA NITTI F 33 PORTLAND OR 22:50 7:22 TEAM RED LIZARD
61 2772 KRISTINE CODER F 47 LAKE OSWEGO OR 22:54 7:23 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 8
62 2327 STEPHANIE SPIAK F 46 PORTLAND OR 23:02 7:25 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 9
63 2715 TRICIA OPGENORTH F 37 PORTLAND OR 23:12 7:29 TEAM LIGHTNING LEGS 22
64 2726 KRISTEN DEDEAUX F 38 PORTLAND OR 23:17 7:30 TEAM LIGHTNING LEGS 23
65 468 AUDREY GOLDFARB F 37 PORTLAND OR 23:42 7:38 AUDREALITY
66 2749 EMMA NOTARIO F 47 WEST LINN OR 23:47 7:40 ROSE CITY TRACK CLUB
67 2754 MELISSA STOCKING F 33 PORTLAND OR 23:48 7:40 ROSE CITY TRACK CLUB
68 2811 ERIN COURTNEY F 30 PORTLAND OR 24:14 7:49 TEAM LIGHTNING LEGS 24
69 2693 JOANNA HARPER F 61 PORTLAND OR 24:57 8:03 TEAM RED LIZARD MASTERS 10
70 2695 KATHY HARRIS F 59 PORTLAND OR 25:10 8:07 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS
71 2729 LAURA MORRISON F 45 PORTLAND OR 25:21 8:10 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
72 2694 ROBIN VESEY F 65 PORTLAND OR 26:00 8:23 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS
73 2767 TERRI NORTHCUTT F 34 PORTLAND OR 27:56 9:00
74 2813 TAMI O'KINSELLA F 56 GRESHAM OR 29:59 9:40
75 2787 LEAH BAZZANO F 38 PORTLAND OR 31:27 10:08
76 2788 BRITTANY WILSON F 35 WEST LINN OR 31:28 10:09
77 2748 VIVIAN AUBREY F 34 GRESHAM OR 31:43 10:14
78 2768 MAIKA MALINOWSKI F 30 VANCOUVER WA 32:09 10:22
Huber Timing
Dark Mode