Race #1 of the 2018 Stumptown XC Series Logo

2018 Stumptown Race #2 Lents Park Mens 5K
Lents Park, Portland, OR
September 29th, 2018
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Mens 5K:
Finishers: 87
Male: 87
Female: 0

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters 40-49] [Mens Super-Masters 50+] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters 40-49] [Womens Super-Masters 50+]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4]

Womens 5K Individual Womens 5K Team Mens 5K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score
1 2750 ANDREW LEMONCELLO M 35 HAPPY VALLEY OR 15:03 4:51 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 1
2 2757 GILBERT GRUNDY M 29 PORTLAND OR 15:04 4:51 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 2
3 2766 HENRY MONG M 19 PORTLAND OR 15:10 4:53 MT TABOR TRACK CLUB 3
4 2773 LEO DONLEA M 19 SEATTLE WA 15:12 4:54 MT TABOR TRACK CLUB 4
5 2252 JACKSON BAKER M 24 PORTLAND OR 15:14 4:55 MT TABOR TRACK CLUB 5
6 2318 PATRICK GEOGHEGAN M 28 PORTLAND OR 15:21 4:57
7 2763 CAMERON KREUZ M 31 PORTLAND OR 15:24 4:58 TEAM RED LIZARD 6
8 2737 JESSE JOSEPH M 23 PORTLAND OR 15:38 5:02 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 7
9 2753 JOE SEPE M 32 PORTLAND OR 15:40 5:03 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 8
10 2736 DOUGLAS JORDAN M 24 SEATTLE WA 15:49 5:06 SEATTLE RUNNING CLUB
11 2810 RICHARD PURO M 18 PORTLAND OR 15:54 5:07 MT TABOR TRACK CLUB 9
12 2805 KALEB KEYSERLING M 31 PORTLAND OR 15:57 5:08 NAC 10
13 2732 ZAC GARRARD M 23 PORTLAND OR 15:59 5:09 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 11
14 2760 CHRISTOPHER SHEAFFER M 34 PORTLAND OR 16:01 5:10 TEAM RED LIZARD 12
15 2822 ALONZO MOURNING M 31 PORTLAND OR 16:02 5:10 VAMIPACT 13
16 2777 RAFE PILLING M 30 PORTLAND OR 16:16 5:14 PORTLAND RUNNING COMPANY 14
17 2806 CHRISTIAN IGIELINSKI M 25 VANCOUVER WA 16:25 5:17 PORTLAND RUNNING COMPANY 15
18 2785 SCOTT WILLIAMS M 40 SPRINGFIELD OR 16:29 5:19 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
19 2819 CHRISTOPHER PLATT M 26 PORTLAND OR 16:31 5:19 TEAM RED LIZARD 16
20 2743 BENJAMIN BALAZS M 14 PORTLAND OR 16:31 5:19 BOWERMAN TRACK CLUB
21 2720 STEVEN SHORT M 41 LAKE OSWEGO OR 16:38 5:22 TEAM RED LIZARD MASTERS 1
22 2828 BENJAMIN FLAATA M 39 PORTLAND OR 16:43 5:23 TEAM RED LIZARD 17
23 2820 AARON COE M 35 PORTLAND OR 16:44 5:23 TEAM RED LIZARD 18
24 2730 DUSTY LIEB M 35 PORTLAND OR 16:49 5:25 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
25 2826 PENNY HARDAWAY M 32 PORTLAND OR 16:52 5:26 VAMIPACT 19
26 2808 ERIC HARTMANN M 50 PORTLAND OR 16:55 5:27 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 1
27 2796 LUKE RUCKS M 30 PORTLAND OR 16:57 5:28 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
28 2755 VANCE BERRY M 31 PORTLAND OR 16:57 5:28 NAC 20
29 2652 DAVID HARMON M 36 PORTLAND OR 17:06 5:31 NAC 21
30 2769 GRANT HILL M 35 BROOKLYN NY 17:06 5:31 VAMIPACT 22
31 2704 DANIEL BARTOSZ M 42 PORTLAND OR 17:12 5:33 TEAM RED LIZARD MASTERS 2
32 2714 JUSTIN MCINTYRE M 28 CRESTVIEW HILLS KY 17:21 5:35
33 2710 TORREY LINDBO M 46 STEVENSON WA 17:22 5:36 TEAM RED LIZARD MASTERS 3
34 2792 MARK HAYES M 26 PORTLAND OR 17:42 5:42 PORTLAND RUNNING COMPANY 23
35 2789 ERIC BARTEN M 34 TIGARD OR 17:49 5:44 NAC 24
36 2759 ALEX KLOMSTAD M 24 BEAVERTON OR 17:55 5:47 PORTLAND RUNNING COMPANY 25
37 2790 BILL ARONSON M 46 PORTLAND OR 18:00 5:48 NAC MASTERS
38 2827 SCOTTIE PIPPEN M 29 PORTLAND OR 18:02 5:49 VAMIPACT 26
39 2776 BAKRIN AJIBADE M 25 PORTLAND OR 18:03 5:49
40 2793 DEAN ANDERSON M 44 WEST LINN OR 18:12 5:52 NAC MASTERS
41 2691 RAGHAV WUSIRIKA M 41 PORTLAND OR 18:14 5:53 TEAM RED LIZARD MASTERS 4
42 2647 JOSHUA LETENDRE M 28 PORTLAND OR 18:18 5:54 TEAM RED LIZARD
43 2742 WESLEY SEALAND M 54 PORTLAND OR 18:25 5:56 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 2
44 2816 MIGUEL ARCE M 38 PORTLAND OR 18:27 5:57 PORTLAND RUNNING COMPANY 27
45 2797 JEFF RANDALL M 26 PORTLAND OR 18:33 5:59 PORTLAND RUNNING COMPANY
46 2804 ADAM NEALE M 34 PORTLAND OR 18:36 6:00 TEAM RED LIZARD
47 2784 RYAN CARLSON M 42 PORTLAND OR 18:36 6:00 TEAM RED LIZARD MASTERS 5
48 2807 JOE DUDMAN M 54 PORTLAND OR 18:37 6:00 TEAM RED LIZARD MASTERS
49 2830 CHRIS CULLEN M 32 PORTLAND OR 18:40 6:01
50 2809 JOHN CLIFFORD M 56 SHERWOOD OR 18:43 6:02 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 3
51 2313 SAMUEL MCELWAIN M 36 PORTLAND OR 18:44 6:02 NAC 28
52 2783 BROOKS BARTH M 32 PORTLAND OR 18:45 6:03 ROSE CITY TRACK CLUB
53 2648 DANIEL LENSKI M 36 PORTLAND OR 18:52 6:05 NAC
54 2762 KAEL STEINER-BAILEY M 30 WASHOUGAL WA 18:58 6:07
55 2815 PETER JENSEN M 49 PORTLAND OR 19:00 6:08 TEAM RED LIZARD MASTERS
56 2818 DAN MEEHAN M 32 PORTLAND OR 19:01 6:08
57 2829 CHRIS MCGINNESS M 40 PORTLAND OR 19:01 6:08 TEAM RED LIZARD MASTERS
58 2814 MIKAEL OLSON M 35 PORTLAND OR 19:12 6:11
59 2650 ERIK BJORNSTAD M 38 PORTLAND OR 19:15 6:12 CSC AC
60 2765 JORDAN SCOTT M 32 PORTLAND OR 19:18 6:13
61 2713 BEN HODGDON M 39 PORTLAND OR 19:18 6:13 CSC AC
62 2649 DANIEL HUIE M 24 BEAVERTON OR 19:21 6:14
63 2717 MATT REIER M 40 BEAVERTON OR 19:23 6:15 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
64 2692 THOMAS FUCHS M 30 PORTLAND OR 19:25 6:16 TEAM RED LIZARD
65 2747 JOSHUA STOUT M 32 PORTLAND OR 19:26 6:16 TEAM RED LIZARD
66 2646 STEPH MCFARLAND M 40 PORTLAND OR 19:27 6:16
67 2781 ROBERT JAMIESON M 32 PORTLAND OR 19:36 6:19 MT TABOR TRACK CLUB 29
68 2739 GLENN KASIN M 49 PORTLAND OR 19:42 6:21 ROSE CITY TRACK CLUB
69 2795 STEVE KOLLARS M 59 SALEM OR 19:43 6:21 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 4
70 2791 SEBASTIEN DURANDEU M 41 OTIS OR 19:55 6:25
71 541 AARON POYNTON M 36 PORTLAND OR 20:04 6:28
72 2799 BRIAN HAZLEHURST M 57 PORTLAND OR 20:12 6:30 MT TABOR TRACK CLUB
73 2711 ALEX DECINO M 30 PORTLAND OR 20:29 6:36 ROSE CITY TRACK CLUB
74 2778 RYAN HEAL M 40 CAMAS WA 20:32 6:37 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS
75 2644 DAVE ROSS M 51 BEAVERTON OR 21:04 6:47 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 5
76 2645 GARLAND DAYS M 48 PORTLAND OR 21:06 6:48 TEAM RED LIZARD MASTERS
77 561 DAN SILVERNAIL M 52 PORTLAND OR 21:19 6:52 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+
78 2825 JASON MOORE M 48 PORTLAND OR 21:25 6:54 TEAM RED LIZARD MASTERS
79 2706 JAMES STANSBERRY M 57 PORTLAND OR 21:54 7:04
80 2803 IAN FUDALLA M 54 PORTLAND OR 22:14 7:10 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+
81 2301 JOHN BARRY M 66 EUGENE OR 23:32 7:35
82 2643 PATRICK HARTIGAN M 59 PORTLAND OR 23:44 7:39
83 2798 JAMES WOOD M 27 PORTLAND OR 24:21 7:51
84 2651 JUSTIN SUNNARBORG M 33 PORTLAND OR 24:26 7:52 TEAM RED LIZARD
85 2741 JEF GEURTS M 34 GRESHAM OR 24:27 7:53 CSC AC
86 2653 MARK FETTERS M 53 HAPPY VALLEY OR 24:43 7:58
87 2824 MARK CLAUSS M 56 LAKE OSWEGO OR 29:07 9:23 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS
Huber Timing
Dark Mode