Race #3 of the 2018 Stumptown XC Series Logo

2018 Stumptown Race #3 Fernhill Park Mens 8K
Fernhill Park, Portland, OR
October 20th, 2018

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Finishers:77
Male:77
Female:0

[Individual Results] [Team Results]

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters 40-49] [Mens Super-Masters 50+] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters 40-49] [Womens Super-Masters 50+]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4]

Womens 8K Summary
Search: Division:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score Gender Place Age Group Age Group Place
1 2975 MATT WELCH M 23 PORTLAND OR 23:45 4:46 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 1 1 of 77 M 20-24 1 of 9
2 2972 DANNY MARTINEZ M 24 PORTLAND OR 24:07 4:51 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 2 2 of 77 M 20-24 2 of 9
3 3099 ANDREW LEMONCELLO M 35 HAPPY VALLEY OR 24:10 4:51 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 3 3 of 77 M 35-39 1 of 8
4 3117 GILBERT GRUNDY M 29 PORTLAND OR 24:12 4:52 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 4 4 of 77 M 25-29 1 of 12
5 3085 LEO DONLEA M 19 SEATTLE WA 24:20 4:53 MT TABOR TRACK CLUB 5 5 of 77 M 15-19 1 of 2
6 2984 JACKSON BAKER M 24 PORTLAND OR 24:27 4:55 MT TABOR TRACK CLUB 6 6 of 77 M 20-24 3 of 9
7 2916 MATT CRICHLOW M 25 PORTLAND OR 24:59 5:01 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 7 7 of 77 M 25-29 2 of 12
8 2942 CAMERON KREUZ M 31 PORTLAND OR 25:16 5:05 TEAM RED LIZARD 8 8 of 77 M 30-34 1 of 14
9 2912 ZAC GARRARD M 23 PORTLAND OR 25:46 5:11 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 9 of 77 M 20-24 4 of 9
10 3103 KARIM SHAKALIA M 30 PORTLAND OR 25:47 5:11 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 10 of 77 M 30-34 2 of 14
11 2861 KALEB KEYSERLING M 31 PORTLAND OR 25:50 5:11 NAC 9 11 of 77 M 30-34 3 of 14
12 3111 RYAN MAIZE M 24 PORTLAND OR 25:51 5:12 SAN DIEGO TRACK CLUB 12 of 77 M 20-24 5 of 9
13 3101 RYAN JONES M 24 BEAVERTON OR 26:13 5:16 13 of 77 M 20-24 6 of 9
14 2871 CHRISTOPHER SHEAFFER M 34 PORTLAND OR 26:17 5:17 TEAM RED LIZARD 10 14 of 77 M 30-34 4 of 14
15 3098 RICHARD PURO M 18 PORTLAND OR 26:19 5:17 MT TABOR TRACK CLUB 11 15 of 77 M 15-19 2 of 2
16 3086 STEVEN SHORT M 41 LAKE OSWEGO OR 26:24 5:18 TEAM RED LIZARD MASTERS 1 16 of 77 M 40-44 1 of 9
17 2904 MATTHEW LOWE M 29 SHELTON WA 26:32 5:20 GUERILLA RUNNING RACING CLUB 17 of 77 M 25-29 3 of 12
18 2973 JOSHUA GORDON M 44 EUGENE OR 26:36 5:21 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 18 of 77 M 40-44 2 of 9
19 2896 ZACH STEELE M 23 WEST LINN OR 26:43 5:22 19 of 77 M 20-24 7 of 9
20 2957 AARON COE M 35 PORTLAND OR 26:53 5:24 TEAM RED LIZARD 12 20 of 77 M 35-39 2 of 8
21 2958 MAXIMILIAN ANTUSH M 26 BELLINGHAM WA 26:59 5:25 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT 21 of 77 M 25-29 4 of 12
22 3233 JAKE STOUT M 37 PORTLAND OR 27:03 5:26 TEAM RED LIZARD 13 22 of 77 M 35-39 3 of 8
23 3146 BEN HUSZTI M 28 PORTLAND OR 27:03 5:26 TEAM RED LIZARD 14 23 of 77 M 25-29 5 of 12
24 2874 GRANT HILL M 35 BROOKLYN NY 27:08 5:27 VAMIPACT 24 of 77 M 35-39 4 of 8
25 3147 TYLER DUDLEY M 28 BEAVERTON OR 27:13 5:28 BOWERMAN TRACK CLUB 25 of 77 M 25-29 6 of 12
26 2848 VANCE BERRY M 31 PORTLAND OR 27:13 5:28 NAC 15 26 of 77 M 30-34 5 of 14
27 2920 MARK HAYES M 26 PORTLAND OR 27:18 5:29 PORTLAND RUNNING COMPANY 16 27 of 77 M 25-29 7 of 12
28 3150 MATHEW WEISSINGER M 31 PORTLAND OR 27:20 5:30 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 28 of 77 M 30-34 6 of 14
29 2929 ERIC HARTMANN M 50 PORTLAND OR 27:23 5:30 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 1 29 of 77 M 50-54 1 of 4
30 2881 ROB SCHLEGEL M 33 PORTLAND OR 27:44 5:34 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 30 of 77 M 30-34 7 of 14
31 3105 KEVIN JOHNSON M 31 PORTLAND OR 28:08 5:39 VAMIPACT 31 of 77 M 30-34 8 of 14
32 2965 DANIEL BARTOSZ M 42 PORTLAND OR 28:09 5:39 TEAM RED LIZARD MASTERS 2 32 of 77 M 40-44 3 of 9
33 2981 MIKE BLACKMORE M 56 MCMINNVILLE OR 28:11 5:40 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 2 33 of 77 M 55-59 1 of 11
34 3104 REGGIE MILLER M 29 PORTLAND OR 28:14 5:40 VAMIPACT 34 of 77 M 25-29 8 of 12
35 2963 ERIC BARTEN M 34 TIGARD OR 28:18 5:41 NAC 17 35 of 77 M 30-34 9 of 14
36 3156 DAVID ENGSTROM M 52 BEAVERTON OR 28:21 5:42 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 3 36 of 77 M 50-54 2 of 4
37 3148 SCOTT TUCKER M 56 PORTLAND OR 28:28 5:43 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 4 37 of 77 M 55-59 2 of 11
38 2982 MICHAEL MURPHY M 47 WILSONVILLE OR 28:39 5:46 ULTIMOOK TRACK CLUB 38 of 77 M 45-49 1 of 6
39 3102 ALEX KLOMSTAD M 24 BEAVERTON OR 28:48 5:47 PORTLAND RUNNING COMPANY 18 39 of 77 M 20-24 8 of 9
40 3113 DEAN ANDERSON M 44 WEST LINN OR 28:56 5:49 NAC 19 40 of 77 M 40-44 4 of 9
41 3112 BAKRIN AJIBADE M 25 PORTLAND OR 29:00 5:50 41 of 77 M 25-29 9 of 12
42 3091 JEFF RANDALL M 26 PORTLAND OR 29:07 5:51 PORTLAND RUNNING COMPANY 20 42 of 77 M 25-29 10 of 12
43 2944 RILEY QUINN M 29 PORTLAND OR 29:09 5:52 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 43 of 77 M 25-29 11 of 12
44 2966 STEVE BEAN M 57 EUGENE OR 29:11 5:52 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 5 44 of 77 M 55-59 3 of 11
45 3052 DARREN MOORE M 44 PORTLAND OR 29:14 5:53 TEAM RED LIZARD MASTERS 3 45 of 77 M 40-44 5 of 9
46 3116 CHRIS MCGINNESS M 40 PORTLAND OR 29:14 5:53 TEAM RED LIZARD MASTERS 4 46 of 77 M 40-44 6 of 9
47 2954 MIGUEL ARCE M 38 PORTLAND OR 29:17 5:53 PORTLAND RUNNING COMPANY 21 47 of 77 M 35-39 5 of 8
48 3118 CHRISTOPHER PLATT M 26 PORTLAND OR 29:18 5:53 TEAM RED LIZARD 48 of 77 M 25-29 12 of 12
49 3110 WESLEY SEALAND M 54 PORTLAND OR 29:23 5:54 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 49 of 77 M 50-54 3 of 4
50 3079 DAVID FRANK M 56 PORTLAND OR 29:34 5:56 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 50 of 77 M 55-59 4 of 11
51 2977 JOHN CLIFFORD M 56 SHERWOOD OR 29:45 5:59 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 51 of 77 M 55-59 5 of 11
52 3073 CHRIS HEINONEN M 40 PORTLAND OR 29:50 6:00 TEAM RED LIZARD MASTERS 5 52 of 77 M 40-44 7 of 9
53 3107 SAMUEL MCELWAIN M 36 PORTLAND OR 30:09 6:04 NAC 22 53 of 77 M 35-39 6 of 8
54 2948 ADAM NEALE M 34 PORTLAND OR 30:29 6:08 TEAM RED LIZARD 54 of 77 M 30-34 10 of 14
55 3056 THOMAS FUCHS M 30 PORTLAND OR 30:33 6:08 TEAM RED LIZARD 55 of 77 M 30-34 11 of 14
56 2960 SHAWN DONLEY M 49 PORTLAND OR 30:51 6:12 56 of 77 M 45-49 2 of 6
57 3159 PETER JENSEN M 49 PORTLAND OR 31:09 6:16 TEAM RED LIZARD MASTERS 57 of 77 M 45-49 3 of 6
58 2943 RYAN CARLSON M 42 PORTLAND OR 31:12 6:16 TEAM RED LIZARD MASTERS 58 of 77 M 40-44 8 of 9
59 2988 JOSHUA STOUT M 32 PORTLAND OR 31:19 6:18 TEAM RED LIZARD 59 of 77 M 30-34 12 of 14
60 2969 RYAN GALLOWAY M 30 PORTLAND OR 31:29 6:20 PORTLAND BROSES 60 of 77 M 30-34 13 of 14
61 3157 MATTHEW WARSHAWSKY M 49 PORTLAND OR 31:35 6:21 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 61 of 77 M 45-49 4 of 6
62 3089 KEVIN PAULK M 58 PORTLAND OR 31:41 6:22 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 62 of 77 M 55-59 6 of 11
63 2983 ERIK BJORNSTAD M 38 PORTLAND OR 31:49 6:24 CSC AC 63 of 77 M 35-39 7 of 8
64 2978 MONTY SCHAFER M 64 CAMAS WA 31:51 6:24 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 64 of 77 M 60-64 1 of 1
65 2956 BRIAN HAZLEHURST M 57 PORTLAND OR 31:52 6:24 MT TABOR TRACK CLUB 23 65 of 77 M 55-59 7 of 11
66 3106 STEVE KOLLARS M 59 SALEM OR 32:00 6:26 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 66 of 77 M 55-59 8 of 11
67 3152 RYAN HEAL M 40 CAMAS WA 32:35 6:33 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 67 of 77 M 40-44 9 of 9
68 2921 GREG LONG M 56 PORTLAND OR 33:08 6:40 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 68 of 77 M 55-59 9 of 11
69 3155 CARLTON STEELE M 52 PORTLAND OR 33:15 6:41 69 of 77 M 50-54 4 of 4
70 3108 VAN STEVENS M 47 OLYMPIA WA 33:32 6:44 GUERILLA RUNNING MASTERS 70 of 77 M 45-49 5 of 6
71 2863 RICHARD PUNCHES M 59 PORTLAND OR 33:56 6:49 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 71 of 77 M 55-59 10 of 11
72 3078 JEFF TRAPOLD M 56 GRESHAM OR 35:33 7:09 72 of 77 M 55-59 11 of 11
73 3115 RANIER EVANS M 24 HILLSBORO OR 37:18 7:30 CSC AC 73 of 77 M 20-24 9 of 9
74 3097 JOHN BARRY M 66 EUGENE OR 37:56 7:38 EUGNE RUNNING CLUB 74 of 77 M 65-69 1 of 1
75 3114 JIG ZHAO M 35 BEAVERTON OR 38:49 7:48 CSC AC 75 of 77 M 35-39 8 of 8
76 3109 ERIK HEIMANN M 46 OLYMPIA WA 38:59 7:50 GUERILLA RUNNING MASTERS 76 of 77 M 45-49 6 of 6
77 2990 JUSTIN SUNNARBORG M 33 PORTLAND OR 41:06 8:16 TEAM RED LIZARD 77 of 77 M 30-34 14 of 14

Team Results

Male Open

Award Name Score 1234(5)
1ST JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 10 1 - MATT WELCH2 - DANNY MARTINEZ3 - ANDREW LEMONCELLO4 - GILBERT GRUNDY(7 - MATT CRICHLOW)
2ND TEAM RED LIZARD 43 8 - CAMERON KREUZ10 - CHRISTOPHER SHEAFFER12 - AARON COE13 - JAKE STOUT(14 - BEN HUSZTI)
3RD MT TABOR TRACK CLUB 45 5 - LEO DONLEA6 - JACKSON BAKER11 - RICHARD PURO23 - BRIAN HAZLEHURST
4TH NAC 60 9 - KALEB KEYSERLING15 - VANCE BERRY17 - ERIC BARTEN19 - DEAN ANDERSON(22 - SAMUEL MCELWAIN)
5TH PORTLAND RUNNING COMPANY 75 16 - MARK HAYES18 - ALEX KLOMSTAD20 - JEFF RANDALL21 - MIGUEL ARCE

Male Masters

Award Name Score 1234(5)
1ST TEAM RED LIZARD MASTERS 10 1 - STEVEN SHORT2 - DANIEL BARTOSZ3 - DARREN MOORE4 - CHRIS MCGINNESS(5 - CHRIS HEINONEN)

Male Masters 50+

Award Name Score 1234(5)
1ST BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 10 1 - ERIC HARTMANN2 - MIKE BLACKMORE3 - DAVID ENGSTROM4 - SCOTT TUCKER(5 - STEVE BEAN)
Huber Timing