Race #2 of the 2019 Stumptown XC Series Logo

2019 Stumptown Race #2 Mary S Young Park Womens 5K
Mary S Young Park, West Linn, OR
October 12th, 2019
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 5K:
Finishers: 41
Male: 0
Female: 41

Series Mens Sub-Masters Mens Masters 40-49 Mens Super-Masters 50+ Womens Sub-Masters Womens Masters 40-49 Womens Super-Masters 50+

Full Race Results Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5

Womens 5K Team Mens 5K Individual Mens 5K Team Girls 3K Individual Girls 3K Team Boys 3K Individual Boys 3K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score
1 124 CHELSEA WARREN F 36 PORTLAND OR 18:22.0 5:55 TEAM RED LIZARD 1
2 108 CARRE HEINECK F 38 PORTLAND OR 18:26.7 5:56 TEAM RED LIZARD 2
3 148 CASEY HIRE F 40 EUGENE OR 18:31.7 5:58 MASTERS
4 157 KAYLA MOORE F 24 PORTLAND OR 18:40.9 6:01 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 3
5 160 KRISTEN ROHDE F 35 PORTLAND OR 18:53.5 6:05 EAST SIDE HARRIERS
6 156 OLIVIA ENRIGHT F 26 PORTLAND OR 18:57.6 6:06 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 4
7 126 JOSIE JOHNSON F 27 PORTLAND OR 19:05.6 6:09 TEAM RED LIZARD 5
8 128 KRISTA WEAVER F 26 PORTLAND OR 19:19.5 6:14 ROSE CITY TRACK CLUB 6
9 149 SHASTA ZIELKE F 33 PORTLAND OR 19:20.4 6:14 ROSE CITY TRACK CLUB 7
10 142 MELISSA GIRGIS F 28 PORTLAND OR 19:23.1 6:15 PORTLAND RUNNING COMPANY
11 136 AMANDA BOMAN F 26 PORTLAND OR 19:28.1 6:16 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 8
12 152 DOMINIQUE LOPEZ-STICKNEY F 36 PORTLAND OR 19:38.1 6:20 PORTLAND RUNNING COMPANY
13 137 CORINNA JACKSON F 27 PORTLAND OR 19:38.9 6:20 TEAM RED LIZARD 9
14 155 CAROLYN GILCHRIESE F 26 PORTLAND OR 19:41.5 6:21 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 10
15 174 JANNE HEINONEN F 44 PORTLAND OR 19:44.5 6:22 TEAM RED LIZARD MASTERS 1
16 122 THERESA FRITZ-ENDRES F 28 CORVALLIS OR 19:59.0 6:26
17 111 RENEE GORDON F 39 EUGENE OR 20:00.0 6:27
18 123 KARA BATDORFF F 27 PORTLAND OR 20:03.0 6:28 PORTLAND RUNNING COMPANY
19 143 CAITLIN HUDSON F 28 PORTLAND OR 20:43.7 6:41
20 139 LAUREN ELGEE F 27 PORTLAND OR 20:44.9 6:41 TEAM RED LIZARD 11
21 180 ANGELA LINDBO F 48 STEVENSON WA 21:11.3 6:50 TEAM RED LIZARD MASTERS 2
22 165 KATE MACTAVISH F 56 CORVALLIS OR 21:31.1 6:56 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+
23 115 ALYSSA TOWER F 57 VANCOUVER WA 21:41.7 6:59 CLUB NORTHWEST
24 127 HANNAH SMITH F 24 BEAVERTON OR 22:20.2 7:12 LOW PERFORMANCE EAST 12
25 102 LAURA NITTI F 34 PORTLAND OR 22:22.5 7:13 LOW PERFORMANCE EAST 13
26 130 RACHEL WYSOCKI F 28 PORTLAND OR 22:54.2 7:23 ROSE CITY TRACK CLUB 14
27 144 NINA GARLAND F 17 KEIZER OR 22:54.4 7:23 SOVAH
28 147 JENNIFER SEIBEL F 45 WEST LINN OR 23:14.2 7:29 TEAM RED LIZARD MASTERS 3
29 125 MICHELLE FLIKKEMA F 27 PORTLAND OR 23:14.5 7:29
30 145 KRISTEN DEDEAUX F 39 PORTLAND OR 23:26.6 7:33 LOW PERFORMANCE EAST 15
31 131 PATRICIA LIU F 28 PORTLAND OR 23:31.6 7:35 ROSE CITY TRACK CLUB 16
32 140 CAROLINE DONELAN F 26 BEAVERTON OR 23:34.2 7:36 LOW PERFORMANCE EAST 17
33 112 AMY KERFOOT F 41 PORTLAND OR 23:34.6 7:36 TEAM RED LIZARD
34 163 JESSE BLACKBURN F 44 PORTLAND OR 23:35.0 7:36 TEAM RED LIZARD MASTERS 4
35 162 VINO CHEN-LEE F 28 VANCOUVER WA 23:38.9 7:37
36 113 TIFFANY MCCLEAN F 41 PORTLAND OR 24:35.7 7:56 LOW PERFORMANCE EAST 18
37 154 DAWN THOMPSON F 52 MILWAUKIE OR 24:43.0 7:58 PORTLAND MASTERS TRACK CLUB
38 114 QUEENKY PAULINO F 45 HILLSBORO OR 26:35.0 8:34 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
39 105 CHARISSA YANG F 48 PORTLAND OR 26:47.1 8:38 LOW PERFORMANCE EAST
40 178 YUKI LYNNE JOHNSTON F 61 PORTLAND OR 26:52.1 8:40 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+
41 177 LAURA MORRISON F 46 PORTLAND OR 27:12.0 8:46 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
Huber Timing
Dark Mode