2020 Stumptown XC #1 - Mary S Young Park Logo

2020 Stumptown XC 1 - Mary S Young Park
Virtual
October 5th, 2020 - October 12th, 2020
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.
virtual result with verification

Huber Timing Home

Mens Race:
Finishers: 56
Male: 56
Female: 0

Mens Series Mens Age Graded Standings Mens Sub-Masters Mens Masters 40-49 Mens Super-Masters 50+

Womens Series Womens Age Graded Standings Womens Sub-Masters Womens Masters 40-49 Womens Super-Masters 50+

Full Race Results Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5

Womens Race Individual Womens Race Team Mens Race Team Summary Live Feed Gallery

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Age Graded Time Time Team Score Age Group Age Group Place
1 124 ADAM KLEIN M 21 TUALATIN OR 17:11 17:11 PORTLAND RUNNING COMPANY 1 M 20-24 1 of 2
2 105 STEFFEN UHRICH M 25 PORTLAND OR 17:23 17:23 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 2 M 25-29 1 of 7
3 212 ABDIAZIZ HUSSEIN M 18 PORTLAND OR 17:30 17:30 RIDER TRACK M 15-19 1 of 1
4 117 ROBERT MCLAUCHLAN M 29 PORTLAND OR 17:31 17:31 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 3 M 25-29 2 of 7
5 222 ERIC BEYERLE M 28 EUGENE OR 17:33 17:33 THE LONG DISTANCE PROJECT M 25-29 3 of 7
6 166 RICHARD PURO M 20 PORTLAND OR 17:33 17:33 OREGON STATE RUNNING CLUB M 20-24 2 of 2
7 162 JESSE MCCHESNEY M 33 WASHOUGAL WA 17:31 17:37 BOWERMAN TRACK CLUB M 30-34 1 of 11
8 185 AARON COE M 37 PORTLAND OR 17:23 17:55 TEAM RED LIZARD 4 M 35-39 1 of 8
9 206 CHASE COFFEY M 28 PORTLAND OR 17:55 17:55 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 5 M 25-29 4 of 7
10 172 AHRLIN BAUMAN M 47 LAKEL OSWEGO OR 16:10 17:56 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 1 M 45-49 1 of 9
11 113 DEREK WEHUNT M 29 PORTLAND OR 17:59 17:59 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 6 M 25-29 5 of 7
12 188 PATRICK GEOGHEGAN M 30 PORTLAND OR 18:00 18:00 M 30-34 2 of 11
13 111 JEFF RANDALL M 28 PORTLAND OR 18:05 18:05 PORTLAND RUNNING COMPANY 7 M 25-29 6 of 7
14 149 TORREY LINDBO M 48 STEVENSON WA 16:11 18:06 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 2 M 45-49 2 of 9
15 163 OSCAR BAUMAN M 47 WASHOUGAL WA 16:20 18:08 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 3 M 45-49 3 of 9
16 119 BENJAMIN FLAATA M 41 PORTLAND OR 17:08 18:10 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 4 M 40-44 1 of 9
17 153 KALEB KEYSERLING M 33 PORTLAND OR 18:06 18:12 NAC 8 M 30-34 3 of 11
18 104 STEVEN SHORT M 44 LAKE OSWEGO OR 16:50 18:15 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 5 M 40-44 2 of 9
19 196 MIGUEL ARCE M 40 PORTLAND OR 17:25 18:21 PORTLAND RUNNING COMPANY 9 M 40-44 3 of 9
20 102 CHRIS SHEAFFER M 36 PORTLAND OR 18:11 18:35 TEAM RED LIZARD 10 M 35-39 2 of 8
21 194 NICK MARTIN M 41 BEAVERTON OR 17:33 18:37 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 6 M 40-44 4 of 9
22 168 TYLER DUDLEY M 31 BEAVERTON OR 18:43 18:44 PORTLAND RUNNING COMPANY 11 M 30-34 4 of 11
23 123 CHRIS MCISAAC M 32 PORTLAND OR 18:48 18:51 PORTLAND RUNNING COMPANY 12 M 30-34 5 of 11
24 192 DANIEL LENSKI M 39 PORTLAND OR 18:34 19:24 NAC 13 M 35-39 3 of 8
25 112 DANIEL BARTOSZ M 44 PORTLAND OR 18:02 19:34 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 7 M 40-44 5 of 9
26 121 MICHAEL HAYNES M 32 PORTLAND OR 19:35 19:38 TEAM RED LIZARD 14 M 30-34 6 of 11
27 195 JEREMY GOURD M 35 PORTLAND OR 19:30 19:48 WEST COAST SPEED SHOP M 35-39 4 of 8
28 169 ALEX KLOMSTAD M 27 PORTLAND OR 19:51 19:51 PORTLAND RUNNING COMPANY M 25-29 7 of 7
29 204 DUNCAN ROBERTS M 45 LAKE OSWEGO OR 18:11 19:52 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 8 M 45-49 4 of 9
30 210 SCOTT COOK M 32 PORTLAND OR 19:59 20:02 PORTLAND RUNNING COMPANY M 30-34 7 of 11
31 118 ADAM BURGER M 30 HILLSBORO OR 20:03 20:03 M 30-34 8 of 11
32 108 ERIC BARTEN M 36 TIGARD OR 19:44 20:11 NAC 15 M 35-39 5 of 8
33 209 DAVID HEWLETT M 33 PORTLAND OR 20:10 20:17 PORTLAND RUNNING COMPANY M 30-34 9 of 11
34 187 ERIC YAN M 36 PORTLAND OR 19:52 20:19 NAC 16 M 35-39 6 of 8
35 197 ETHAN JORDAN M 47 PORTLAND OR 18:35 20:37 NAC MASTERS 40+ M 45-49 5 of 9
36 128 SAMUEL SHILEY M 50 PORTLAND OR 18:14 20:43 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ M 50-54 1 of 3
37 110 ERIK BJORNSTAD M 40 PORTLAND OR 20:05 21:08 CSC AC M 40-44 6 of 9
38 200 BRANDON DOLL M 34 PORTLAND OR 20:59 21:12 PORTLAND RUNNING COMPANY M 30-34 10 of 11
39 106 GARLAND DAYS M 50 PORTLAND OR 18:41 21:14 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 9 M 50-54 2 of 3
40 213 ISHAM MARTIN M 45 PORTLAND OR 19:28 21:17 M 45-49 6 of 9
41 114 GARY DAUBENSPECK M 53 HOOD RIVER OR 18:20 21:20 M 50-54 3 of 3
42 145 ADAM DIVERGILIO M 46 LAKE OSWEGO OR 19:29 21:29 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ M 45-49 7 of 9
43 122 DOUG WINN M 70 PORTLAND OR 16:07 21:52 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 60+ M 70+ 1 of 1
44 115 JEF GEURTS M 36 GRESHAM OR 21:37 22:06 CSC AC M 35-39 7 of 8
45 107 BEN HODGDON M 41 PORTLAND OR 21:01 22:17 CSC AC M 40-44 7 of 9
46 157 MACK STILSON M 62 PORTLAND OR 17:57 22:33 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 60+ M 60-64 1 of 1
47 101 CHRIS HEINONEN M 42 PORTLAND OR 21:13 22:40 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ M 40-44 8 of 9
48 144 DAVID STEWART M 44 BEAVERTON OR 21:03 22:50 TEAM ENDORPHIN APPS M 40-44 9 of 9
49 218 HENK STANDER M 47 BEAVERTON OR 20:59 23:17 M 45-49 8 of 9
50 147 FRANK SCHAEFER M 55 PORTLAND OR 21:07 25:00 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ M 55-59 1 of 1
51 167 CARTER STEWART M 12 BEAVERTON OR 25:16 28:03 TEAM ENDORPHIN APPS M 10-14 1 of 1
52 180 RICK LOVETT M 67 PORTLAND OR 27:44 36:27 TEAM RED LIZARD MASTERS 60+ M 65-69 1 of 2
53 161 EDWARD LILJEHOLM M 39 PORTLAND OR 35:33 37:09 TEAM RED LIZARD 17 M 35-39 8 of 8
54 215 MICHAEL REED M 34 PORTLAND OR 37:57 38:21 M 30-34 11 of 11
55 217 STEVE HANSON M 47 BEAVERTON OR 34:42 38:31 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ M 45-49 9 of 9
56 177 STEVE SEXTON M 65 PORTLAND OR 32:39 42:08 TEAM RED LIZARD MASTERS 60+ M 65-69 2 of 2
Huber Timing
Dark Mode