Race #5 of the 2021 Stumptown XC Series Logo

2021 Stumptown Race #5 USATF NW Championship W6K
Pier Park, Portland, OR
November 20th, 2021

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 6K:
Finishers: 95
Male: 0
Female: 95

Mens Series Mens Sub-Masters Mens Masters 40-49 Mens Super-Masters 50+

Womens Series Womens Sub-Masters Womens Masters 40-49 Womens Super-Masters 50+

Full Race Results Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5

Womens 6K Team Mens 8K Individual Mens 8K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Time Pace Team Score USATF USATF Place USATF Team Score
1 1224 AMANDA PHILLIPS F 35 HOOD RIVER OR 21:35.2 5:48 TEAM RED LIZARD 1 Y 1 1
2 1207 ASHLEY MATON F 28 TOLEDO WA 22:49.2 6:08 Y 2
3 1193 HALEY O'CONNOR F 28 BELLINGHAM WA 22:49.4 6:08 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT 2 Y 3 2
4 230 MADELEINE MEYERS F 27 PORTLAND OR 22:49.8 6:08 GLORY DAZE 3 N
5 1194 ALLISON DORR F 25 BELLINGHAM WA 22:50.7 6:08 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT 4 Y 4 3
6 1197 ALEXA SHUNDRUK F 24 PORTLAND OR 22:52.2 6:08 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT 5 Y 5 4
7 239 CARRE HEINECK F 40 PORTLAND OR 22:56.7 6:10 TEAM RED LIZARD 6 Y 6 5
8 1217 ALISON MANDI F 38 KIRKLAND WA 23:05.6 6:12 CLUB NORTHWEST 7 Y 7 6
9 1219 RACHEL BROWN F 27 SEATTLE WA 23:31.4 6:19 CLUB NORTHWEST 8 Y 8 7
10 1232 ALYSSA BARRETTE F 33 PORTLAND OR 23:35.9 6:20 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 9 N
11 226 LORILYNN BLOOMER F 49 PORTLAND OR 23:48.8 6:24 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ Y 9
12 219 KARLYN NIELAND F 35 PORTLAND OR 23:49.6 6:24 TEAM ATHENA 10 N
13 1220 EMILY PETERSON F 24 SEATTLE WA 23:51.9 6:24 CLUB NORTHWEST 11 Y 10 8
14 231 KARA BATDORFF F 29 PORTLAND OR 23:55.4 6:25 WEST COAST SPEED SHOP 12 N
15 1265 RENEE GORDON F 41 EUGENE OR 24:04.1 6:28 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 1 Y 11 1
16 1218 MADELINE WESTERHOFF F 27 SEATTLE WA 24:06.8 6:28 CLUB NORTHWEST 13 Y 12 9
17 229 FIONNA FALLON F 34 PORTLAND OR 24:08.7 6:29 ROSE CITY TRACK CLUB Y 13
18 1221 ANNIE REED F 29 SEATTLE WA 24:09.2 6:29 CLUB NORTHWEST 14 Y 14 10
19 1253 FIONA LYON F 34 PORTLAND OR 24:10.2 6:29 N
20 1201 IZABELLE ANDERSON F 19 BELLINGHAM WA 24:11.4 6:30 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT 15 Y 15 11
21 1199 ALYCE HARLAN F 21 NOOKSACK WA 24:13.0 6:30 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT 16 Y 16 12
22 1237 KAYLA MOORE F 26 PORTLAND OR 24:13.8 6:30 GLORY DAZE 17 N
23 236 LINDSEY DRAKE F 31 PORTLAND OR 24:14.6 6:31 BOWERMAN TRACK CLUB N
24 234 ARIEL PASTORE-SEBRING F 26 LINCOLN UNIVERSITY PA 24:25.0 6:33 TEAM RED LIZARD 18 Y 17 13
25 263 ALEMTSEHAY KAKISSA F 36 PORTLAND OR 24:25.2 6:33 TEAM RED LIZARD 19 N
26 1215 LIANA BERNARD F 40 PORTLAND OR 24:28.9 6:34 TEAM RED LIZARD 20 Y 18 14
27 1230 EMILY JONES F 26 BEAVERTON OR 24:33.3 6:36 N
28 1282 SHANNON DEAO F 38 PORTLAND OR 24:33.4 6:36 QUEEN B BRIGADE N
29 1270 CLAIRE WENDLE F 24 SEATTLE WA 24:40.6 6:37 CLUB NORTHWEST Y 19 15
30 1242 LAUREN ROSS F 31 PORTLAND OR 24:50.0 6:40 ROSE CITY TRACK CLUB Y 20
31 238 CRYSTAL QUERY F 44 PORTLAND OR 24:53.7 6:41 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 2 Y 21 2
32 1226 CAROLINE WHITE F 25 BEAVERTON OR 24:55.8 6:42 TEAM RED LIZARD Y 22 16
33 212 LUCINDA BOYLE F 21 CORVALLIS OR 24:56.6 6:42 OSU RUNNING CLUB N
34 1198 RACHEL CUNDY F 27 STANWOOD WA 24:58.0 6:42 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT Y 23 17
35 240 MEGAN TAYLOR F 35 PORTLAND OR 25:05.8 6:44 TEAM RED LIZARD Y 24 18
36 1247 HOLLY MCILVAINE F 48 BELLINGHAM WA 25:07.4 6:45 CLUB NORTHWEST MASTERS 40+ Y 25 3
37 218 ALLIE KEOGH F 36 PORTLAND OR 25:22.4 6:49 TEAM ATHENA 21 N
38 1200 FUMIE WEIBY F 46 PORTLAND OR 25:25.2 6:49 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 22 Y 26
39 1255 CAROLYN SYKES F 40 PORTLAND OR 25:37.9 6:53 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 3 Y 27 4
40 1227 DOMINIQUE LOPEZ-STICKNEY F 38 PORTLAND OR 25:39.0 6:53 TEAM RED LIZARD Y 28 19
41 1266 JULIE BAKER F 34 PORTLAND OR 25:46.0 6:55 PORTLAND RUNNING COMPANY N
42 1261 HALLIE LAM F 26 SEATTLE WA 25:48.7 6:56 CLUB NORTHWEST Y 29 20
43 1238 KATELEN MILLER F 30 SEATTLE WA 25:56.3 6:58 SEATTLE RUNNING CLUB Y 30
44 256 COURTNEY BOUCHET F 30 PORTLAND OR 26:03.9 7:00 WEST COAST SPEED SHOP 23 N
45 1244 SOAMES BOYLE F 41 PORTLAND OR 26:05.6 7:00 PORTLAND ROSES N
46 1272 KELLY ROTH F 23 SHERWOOD OR 26:07.7 7:01 GLORY DAZE 24 N
47 201 ANNA KOMER F 31 PORTLAND OR 26:10.7 7:02 TEAM RED LIZARD Y 31 21
48 1213 JULIA GULLIKSON F 27 PORTLAND OR 26:22.3 7:05 TEAM RED LIZARD Y 32
49 244 WENDY TERRIS F 52 LAKE OSWEGO OR 26:22.8 7:05 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 1 Y 33 1
50 223 CAROLYN GILCHRIESE F 28 PORTLAND OR 26:23.9 7:05 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 25 N
51 225 RACQUEL MAY F 18 OREGON CITY OR 26:29.9 7:07 TEAM RED LIZARD Y 34
52 1236 CORRINE MURRAY F 27 PORTLAND OR 26:33.4 7:08 GLORY DAZE 26 N
53 210 JENNIFER FEDOROV F 50 EUGENE OR 26:33.6 7:08 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 2 Y 35 2
54 224 SUSAN HAY F 58 PORTLAND OR 26:38.6 7:09 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 3 N
55 205 CHRISSY BETTENCOURT F 30 PORTLAND OR 26:42.5 7:10 WEST COAST SPEED SHOP 27 N
56 1254 OLIVIA ENRIGHT F 29 BOZEMAN MT 26:46.2 7:11 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 28 N
57 1228 JULIE MARKLEY F 47 PORTLAND OR 26:46.4 7:11 TEAM ATHENA 29 N
58 1233 MICHELLE WATSON F 43 SHERWOOD OR 27:00.3 7:15 TEAM ATHENA 30 N
59 216 SHANA ORELLANO F 15 TROUT LAKE WA 27:01.9 7:15 TROUT LAKE XC CLUB N
60 228 JAMIE RETHERFORD F 30 VANCOUVER WA 27:04.3 7:16 ROSE CITY TRACK CLUB N
61 1231 SARAH COON F 27 PORTLAND OR 27:05.6 7:16 WEST COAST SPEED SHOP 31 N
62 245 MAE LUCEY F 24 PORTLAND OR 27:10.6 7:18 WEST COAST SPEED SHOP 32 N
63 1234 AMY COOPER F 41 CAMAS WA 27:12.9 7:18 PORTLAND ROSES N
64 258 LAURA NITTI F 36 PORTLAND OR 27:24.6 7:22 TEAM RED LIZARD Y 36
65 1246 DEBORAH FLETCHER F 51 EDMONDS WA 27:31.0 7:23 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 37
66 247 JENNIFER SAAM F 47 ISSAQUAH WA 27:36.8 7:25 CLUB NORTHWEST MASTERS 40+ Y 38 5
67 227 AMY MONAGHAN F 26 PORTLAND OR 27:47.7 7:28 TEAM ATHENA 33 N
68 221 ANGELA LINDBO F 51 STEVENSON WA 27:49.2 7:28 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 4 Y 39 3
69 1212 ALLISON OROFINO F 60 SHINGLE SPRINGS CA 27:50.9 7:29 BUFFALO CHIPS SACRAMENTO Y 40
70 1214 BREA STEELE F 18 HAPPY VALLEY OR 27:54.6 7:30 N
71 273 MARIKO TOKOYODA F 44 PORTLAND OR 27:55.8 7:30 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ N
72 1235 JENNIFER SEIBEL F 48 WEST LINN OR 28:04.8 7:32 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 4 Y 41 6
73 1268 STEPHANIE CASEY F 38 PORTLAND OR 28:06.1 7:33 PORTLAND RUNNING COMPANY Y 42
74 288 JESSICA ZDEB F 39 PORTLAND OR 28:12.5 7:34 TEAM ATHENA N
75 284 MICHELLE FLIKKEMA F 30 PORTLAND OR 28:14.1 7:35 N
76 248 SARAH AGSTEN F 53 ROSEBURG OR 28:19.0 7:36 N
77 242 LAVANYA NOLAN F 35 PORTLAND OR 28:22.3 7:37 WEST COAST SPEED SHOP N
78 1202 TRICIA OPGENORTH F 40 BEAVERTON OR 28:32.6 7:40 PORTLAND RUNNING COMPANY N
79 204 JUDITH PUZON F 53 ENUMCLAW WA 29:05.5 7:49 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 43
80 1250 TRISHA KLUGE F 62 EUGENE OR 29:14.1 7:51 N
81 220 ANDIE ROFF F 43 SEATTLE WA 29:22.5 7:53 CLUB NORTHWEST MASTERS 40+ Y 44 7
82 1203 TAWNYA PETERSON F 47 PORTLAND OR 29:26.8 7:54 N
83 1251 JENNIFER BRENNAN F 54 EUGENE OR 30:11.4 8:06 OTC MASTERS Y 45
84 1263 COLLEEN TUCKER F 53 PORTLAND OR 30:30.6 8:12 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ N
85 1248 KATE JOHNSON F 28 PORTLAND OR 31:04.3 8:21 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 34 N
86 1204 JEANETTE GROESZ F 72 REDMOND OR 31:24.4 8:26 TEAM RED LIZARD Y 46
87 1245 CALLA WILDGRUBE F 12 PORTLAND OR 31:27.9 8:27 N
88 283 JAMIE FLIKKEMA F 36 GOVERNMENT CAMP OR 31:56.2 8:35 N
89 1252 JESSE BLACKBURN F 46 PORTLAND OR 31:56.9 8:35 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 5 N
90 1229 SUJATA SHYAM F 37 PORTLAND OR 32:39.4 8:46 TEAM ATHENA N
91 232 LEIGH MORLOCK F 46 PORTLAND OR 32:54.4 8:50 TEAM ATHENA N
92 254 IRINA FERNANDEZ F 34 BEAVERTON OR 33:35.5 9:01 TEAM ATHENA N
93 214 LYDIA HARPE F 18 TROUT LAKE WA 34:07.5 9:10 TROUT LAKE XC CLUB N
94 252 SARAH MCCRACKEN F 27 PORTLAND OR 36:44.0 9:52 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB N
95 269 MEGAN FRENCH F 32 PORTLAND OR 38:48.9 10:26 MOOGER N
Huber Timing
Dark Mode