Race #5 of the 2021 Stumptown XC Series Logo

2021 Stumptown Race #5 USATF NW Championship M6K
Pier Park, Portland, OR
November 20th, 2021

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Mens 8K:
Finishers: 144
Male: 144
Female: 0

Mens Series Mens Sub-Masters Mens Masters 40-49 Mens Super-Masters 50+

Womens Series Womens Sub-Masters Womens Masters 40-49 Womens Super-Masters 50+

Full Race Results Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5

Womens 6K Individual Womens 6K Team Mens 8K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City Time Pace Team Score USATF USATF Place USATF Team Score
1 264 KEEGAN MCCORMICK M 25 BEAVERTON 25:44.5 5:11 Y 1
2 260 JEREMY CRAVEN M 25 PORTLAND 25:53.7 5:13 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 1 Y 2 1
3 1257 ROBERT BARALDI M 27 ALBUQUERQUE 26:09.3 5:16 CLUB NORTHWEST 2 Y 3 2
4 999 JESSE JOSEPH M 26 PORTLAND 26:26.0 5:19 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 3 Y 4 3
5 1273 MILER HALLER M 24 BOISE 26:27.5 5:20 CLUB NORTHWEST 4 Y 5 4
6 294 HENRY HAYES M 24 SEATTLE 26:33.3 5:21 CLUB NORTHWEST 5 Y 6 5
7 1293 ROBERT MCLAUCHLAN M 30 PORTLAND 26:34.4 5:21 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 6 Y 7 6
8 265 ZACH GENTRY M 25 PORTLAND 26:39.4 5:22 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 7 N
9 1280 STEFFEN UHRICH M 26 PORTLAND 26:44.9 5:23 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 8 Y 8 7
10 1260 TYLER VAN DOOREN M 31 SEATTLE 26:47.6 5:24 CLUB NORTHWEST 9 Y 9 8
11 1288 JOE HOREN M 24 PORTLAND 26:51.1 5:24 N
12 1295 IAN BATCH M 36 PORTLAND 26:54.9 5:25 TEAM RED LIZARD 10 N
13 320 THOMAS MIKKELSON M 23 KIRKLAND 27:04.0 5:27 CLUB NORTHWEST 11 Y 10 9
14 295 JAKE STOUT M 40 BRUSH PRAIRIE 27:15.6 5:29 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 1 Y 11 1
15 324 MITCHELL REES-JONES M 25 SEATTLE 27:21.8 5:30 CLUB NORTHWEST Y 12 10
16 1299 PAUL BALMER M 31 PORTLAND 27:23.6 5:31 ROSE CITY TRACK CLUB Y 13
17 318 BRIAN COMER M 27 VANCOUVER 27:35.4 5:33 MUD BROTHERS Y 14
18 268 RYAN JONES M 27 PORTLAND 27:37.3 5:34 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB N
19 266 CHRISTIAN ATZ M 22 BEAVERTON 27:39.3 5:34 QUINTANAR RUNNING COMPANY N
20 321 ERIK MYERS M 30 BEAVERTON 27:44.2 5:35 N
21 1296 CHRISTOPHER SHEAFFER M 37 PORTLAND 27:44.9 5:35 TEAM RED LIZARD 12 N
22 1208 ALDEN ROY M 18 PORTLAND 27:46.2 5:35 OSU RUNNING CLUB 13 N
23 274 KALEB KEYSERLING M 34 PORTLAND 27:51.4 5:36 NAC 14 N
24 1216 ZACHARY STEELE M 26 OREGON CITY 27:58.4 5:38 TEAM RED LIZARD 15 Y 15
25 1292 ROB SCANLON M 27 BREMERTON 28:00.8 5:38 CLUB NORTHWEST Y 16 11
26 282 GREGORY MITCHELL M 48 WILSONVILLE 28:03.7 5:39 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 2 Y 17 2
27 1291 KOLTER GRIGSBY M 30 PORTLAND 28:06.5 5:40 TEAM RED LIZARD 16 N
28 1258 GEOFFREY NJONJO M 40 BOTHELL 28:06.9 5:40 CLUB NORTHWEST MASTERS 40+ 3 Y 18 3
29 281 BEN ITEN M 24 SEATTLE 28:08.4 5:40 CLUB NORTHWEST Y 19 12
30 272 JOHN HOWELL M 47 NORTH PLAINS 28:12.1 5:41 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 4 Y 20 4
31 1284 EMMET HOGAN M 52 ISSAQUAH 28:21.1 5:42 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 1 Y 21 1
32 1223 ORIN SCHUMACHER M 48 EUGENE 28:24.3 5:43 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 5 Y 22 5
33 1262 JONATHON BERMUDEZ M 28 SEATTLE 28:29.1 5:44 CLUB NORTHWEST Y 23
34 1274 DEVAN BECKER M 23 SANTA ROSA 28:30.2 5:44 DAVIS ELITE N
35 287 DAVID SIMMONS M 43 EVERETT 28:31.6 5:45 CLUB NORTHWEST MASTERS 40+ 6 Y 24 6
36 1249 AARON COE M 38 PORTLAND 28:33.4 5:45 TEAM RED LIZARD 17 N
37 277 STEVEN SHORT M 45 LAKE OSWEGO 28:34.3 5:45 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 7 Y 25 7
38 1277 JOSHUA FRY M 32 WARRENTON 28:35.5 5:45 N
39 1267 MIGUEL ARCE M 41 PORTLAND 28:36.6 5:46 WEST COAST SPEED SHOP 18 N
40 319 DEREK WEHUNT M 30 PORTLAND 28:37.9 5:46 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB Y 26 13
41 1195 THOMAS KEAN M 27 BELLINGHAM 28:42.8 5:47 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT Y 27
42 259 CHRIS ROTH M 26 PORTLAND 28:53.1 5:49 GODO N
43 261 JEFF RANDALL M 29 PORTLAND 28:56.0 5:49 WEST COAST SPEED SHOP 19 N
44 257 JOSHUA GORDON M 47 EUGENE 28:58.1 5:50 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 8 Y 28 8
45 313 ANDREW CUSMANO M 28 KALAMAZOO 29:02.7 5:51 TEAM RED LIZARD N
46 1276 MICHAEL ALLEN M 36 ASTORIA 29:03.7 5:51 N
47 1290 TAHOMA DOYON M 37 SEATTLE 29:04.7 5:51 CLUB NORTHWEST Y 29
48 285 NICK MARTIN M 42 BEAVERTON 29:08.9 5:52 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ 9 Y 30 9
49 276 AHRLIN BAUMAN M 48 LAKE OSWEGO 29:11.5 5:53 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ Y 31 10
50 203 TORREY LINDBO M 49 STEVENSON 29:15.5 5:53 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 10 Y 32 11
51 207 ISAAC SHULEVITZ M 18 PORTLAND 29:21.1 5:55 OSU RUNNING CLUB 20 N
52 1243 AARON ROCHE M 36 SEATTLE 29:25.0 5:55 SEATTLE RUNNING CLUB Y 33
53 1297 ERIC BARTEN M 37 TIGARD 29:39.5 5:58 NAC 21 N
54 305 DANIEL LARABEE M 23 BEAVERTON 30:00.4 6:02 MUD BROTHERS N
55 1196 MAXX ANTUSH M 29 MOSCOW 30:04.6 6:03 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT Y 34
56 303 MARK HAYES M 30 PORTLAND 30:07.1 6:04 WEST COAST SPEED SHOP 22 N
57 279 ERIC GENDRON M 31 PORTLAND 30:07.9 6:04 WEST COAST SPEED SHOP 23 N
58 310 CHAD KILIAN M 40 WEST LINN 30:14.3 6:05 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 11 N
59 209 QUINN EWELL M 20 ROCHESTER 30:15.8 6:06 OSU RUNNING CLUB 24 N
60 301 RAFE PILLING M 33 PORTLAND 30:17.4 6:06 NAC 25 N
61 304 DREW LARABEE M 25 BEAVERTON 30:18.7 6:06 MUD BROTHERS N
62 302 CAMERON WEBB M 30 PORTLAND 30:20.2 6:06 TEAM RED LIZARD N
63 1240 BRYAN BUCKALEW M 40 SEATTLE 30:23.3 6:07 SEATTLE RUNNING CLUB Y 35
64 1285 DYLAN PAULK M 29 PORTLAND 30:24.7 6:07 NAC 26 N
65 278 BEN SAUVAGE M 52 SEATTLE 30:25.7 6:08 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 2 Y 36 2
66 1287 SPENCER GADDY M 34 PORTLAND 30:29.0 6:08 TEAM RED LIZARD Y 37
67 331 SHERIDAN GRANT M 29 SEATTLE 30:30.1 6:08 CLUB NORTHWEST Y 38
68 1271 RYAN BURGESS M 40 PORTLAND 30:32.3 6:09 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ 12 N
69 246 BLAIR COSSEY M 56 SNOQUALMIE 30:36.0 6:10 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 3 Y 39 3
70 325 ERIC HARTMANN M 53 PORTLAND 30:41.0 6:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 4 Y 40 4
71 271 JEFF HASHIMOTO M 50 ELLENSBURG 30:46.4 6:12 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 5 Y 41 5
72 307 DANIEL LENSKI M 39 PORTLAND 30:48.3 6:12 NAC 27 N
73 243 DANIEL BARTOSZ M 45 PORTLAND 30:50.2 6:13 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ Y 42 12
74 327 SEAN HAFFEY M 34 BELLEVUE 30:54.4 6:13 CLUB NORTHWEST Y 43
75 299 JONATHAN RYDER M 27 SANDY 30:57.5 6:14 JONATHAN RYDER N
76 262 GLEN WEISSMAN M 52 BELLEVUE 31:00.8 6:15 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ 6 Y 44 6
77 314 PAUL MANNINO M 48 SEATTLE 31:02.3 6:15 CLUB NORTHWEST MASTERS 40+ 13 Y 45 13
78 208 DAVID GASPER M 22 PORTLAND 31:12.2 6:17 OSU RUNNING CLUB 28 N
79 311 WAYNE DILLY M 40 PORTLAND 31:12.3 6:17 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ 14 N
80 1239 ALEX KLOMSTAD M 28 PORTLAND 31:16.5 6:18 PORTLAND RUNNING COMPANY N
81 309 LUKE ZWARTVERWER M 41 PORTLAND 31:20.2 6:19 NAC MASTERS 40+ 15 N
82 1225 PAUL SMITH M 57 OLYMPIA 31:21.6 6:19 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 7 Y 46 7
83 251 MICHAEL HAYNES M 33 PORTLAND 31:22.8 6:19 TEAM RED LIZARD N
84 1210 TANIS LEACH M 21 SHERWOOD 31:23.2 6:19 OSU RUNNING CLUB 29 N
85 1294 DRAKE COLLINS M 25 PORTLAND 31:35.6 6:22 N
86 215 TREVOR COLLINS M 16 WHITE SALMON 31:40.9 6:23 TROUT LAKE XC CLUB N
87 1279 IAN BERMAN M 51 PORTLAND 31:51.0 6:25 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 8 Y 47 8
88 330 KARL MOBBS M 48 WILSONVILLE 31:54.5 6:25 N
89 1259 HUNTER BENNETT-DAGGETT M 38 PORTLAND 32:02.1 6:27 PORTLAND RUNNING COMPANY N
90 267 MIKE BLACKMORE M 59 BEAVERTON 32:03.0 6:27 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB MASTERS Y 48
91 1281 SCOTT TUCKER M 59 PORTLAND 32:04.3 6:27 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ 16 N
92 1275 BRIAN HOUCK M 40 SEATTLE 32:09.1 6:28 CLUB NORTHWEST MASTERS 40+ 17 Y 49 14
93 280 RODRIGO PRUGUE M 33 PORTLAND 32:16.1 6:30 NAC N
94 1283 CARL WINTER M 55 SEATTLE 32:16.5 6:30 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 50 9
95 255 DAN FRANEK M 56 PORTLAND 32:21.9 6:31 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 9 Y 51 10
96 1222 MICHAEL DONAWA M 43 EUGENE 32:33.0 6:33 WHILAMUT TC N
97 249 RYAN FRENCH M 23 HILLSBORO 32:34.6 6:34 N
98 1256 MARK DONAHUE M 50 SEATTLE 32:35.0 6:34 CLUB NORTHWEST MASTERS 50+ Y 52 11
99 326 GREG COUGHLAN M 52 SALEM 32:35.8 6:34 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ 10 Y 53 12
100 1289 BRENT JAROSEK M 42 SEATTLE 32:37.6 6:34 CLUB NORTHWEST MASTERS 40+ 18 Y 54 15
101 322 DILLON GEORGE M 27 BEAVERTON 32:42.8 6:35 N
102 1241 SCOTT PATTON M 33 SUMNER 32:48.7 6:36 SEATTLE RUNNING CLUB Y 55
103 328 ERIC SCHWINDT M 45 PORTLAND 32:49.5 6:37 NAC MASTERS 40+ 19 N
104 222 SHAWN DONLEY M 52 PORTLAND 32:52.8 6:37 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 56 13
105 202 MONTRAIL BROOKS M 34 BEAVERTON 33:00.9 6:39 PORTLAND RUNNING COMPANY N
106 1278 PAUL ABDALLA M 60 DUVALL 33:05.3 6:40 CLUB NORTHWEST MASTERS 60+ Y 57
107 312 GARETH PRICE M 50 PORTLAND 33:06.5 6:40 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ N
108 1206 BENJAMIN BLAKE M 20 CORVALLIS 33:08.9 6:40 OSU RUNNING CLUB N
109 253 FINN SOUTHERLAND M 24 SEATTLE 33:13.5 6:41 CLUB NORTHWEST Y 58
110 206 AYDEN SHONK M 20 ALBANY 33:20.1 6:43 OSU RUNNING CLUB N
111 241 SAMUEL SHILEY M 51 PORTLAND 33:30.4 6:45 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ N
112 329 ALBERT FRANK M 58 TACOMA 33:37.8 6:46 N
113 275 ERIC THOMPSON M 54 PORTLAND 33:41.9 6:47 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ N
114 300 TRISTEN YATES M 17 PORTLAND 33:42.1 6:47 N
115 316 GARLAND DAYS M 51 PORTLAND 33:44.7 6:48 TEAM RED LIZARD MASTERS 40+ Y 59 16
116 347 WARREN MEAD M 29 PORTLAND 34:05.0 6:52 WEST COAST SPEED SHOP 30 N
117 289 AARON NOAH M 42 PORTLAND 34:10.0 6:53 NAC MASTERS 40+ 20 N
118 292 JOHN CLIFFORD M 59 SHERWOOD 34:11.9 6:53 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ Y 60 14
119 323 BEN HODGDON M 42 PORTLAND 34:15.5 6:54 N
120 1211 MASON OLSEN M 18 BEAVERTON 34:36.4 6:58 OSU RUNNING CLUB N
121 235 THOMAS WILLIAM M 49 OREGON CITY 34:37.3 6:58 N
122 1286 MACK STILSON M 63 PORTLAND 34:39.7 6:59 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 60+ Y 61
123 308 ETHAN JORDAN M 48 PORTLAND 34:42.8 6:59 NAC MASTERS 40+ 21 N
124 270 DON GALLOGLY M 53 SALEM 34:43.6 7:00 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 50+ N
125 233 FRANK SCHAEFER M 56 PORTLAND 34:44.1 7:00 PORTLAND RUNNING CLUB MASTERS 40+ N
126 293 DAVID WHITE-ESPIN M 60 SEATTLE 35:19.1 7:07 CLUB NORTHWEST MASTERS 60+ Y 62
127 1209 CODY DEPEEL M 19 GOLD RIVER 35:27.5 7:08 OSU RUNNING CLUB N
128 1269 HIROMITSU NAMBA M 52 BEAVERTON 35:29.3 7:09 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ 22 N
129 296 JEFF SCHLIMGEN M 49 PORTLAND 35:33.3 7:10 N
130 291 KEVIN WARD M 42 PORTLAND 35:47.8 7:13 TBAC N
131 286 JOEL HORWITZ M 40 LAKE OSWEGO 36:10.5 7:17 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 40+ Y 63 17
132 217 THADDEUS LAMBERT M 13 THE DALLES 37:07.6 7:29 TROUT LAKE XC CLUB N
133 213 GABRIEL HARPE M 20 TROUT LAKE 37:08.0 7:29 TROUT LAKE XC CLUB N
134 250 GLEB VELIKANOV M 41 PORTLAND 38:48.2 7:49 WEST COAST SPEED SHOP N
135 306 SCOTT MCKIBBEN M 67 PORTLAND 39:01.7 7:52 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ 23 N
136 315 BILL ARONSON M 49 PORTLAND 39:17.1 7:55 NAC MASTERS 40+ 24 N
137 1264 IAN ABBENE M 26 PORTLAND 39:26.3 7:57 N
138 237 RICK RALSTON M 62 HILLSBORO 39:47.5 8:01 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ 25 N
139 1000 NICK MEYER M 29 SAINT PETERS 40:12.4 8:06 HINGLE MCCRINGLEBERRY N
140 297 RAHULDEVA GHOSH M 45 PORTLAND 41:05.2 8:17 PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 40+ N
141 317 SAM REID M 27 PORTLAND 42:02.7 8:28 HINGLE MCCRINGLEBERRY N
142 211 JOHN BARRY M 70 SPRINGFIELD 43:22.5 8:44 N
143 1298 ERIC LILJENBERG M 47 PORTLAND 47:08.4 9:30 NAC MASTERS 40+ N
144 298 AARON LEOPOLD M 30 BEAVERTON 52:53.6 10:39 ROSE CITY TRACK CLUB N
Huber Timing
Dark Mode