2019 Vancouver Middle School District Championships Logo

2019 Vancouver Middle School District Championships 6th Grade Girls
Gaiser Middle School, Vancouver, WA
October 10th, 2019

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

6th Grade Girls Individual 6th Grade Girls Team 6th Grade Boys Individual 6th Grade Boys Team 7th Grade Girls Individual 7th Grade Girls Team 7th Grade Boys Individual 7th Grade Boys Team 8th Grade Girls Individual 8th Grade Girls Team 8th Grade Boys Individual 8th Grade Boys Team
;
Event Finishers Male Female
6th Grade Girls 28 0 28
6th Grade Boys 37 37 0
7th Grade Girls 30 0 30
7th Grade Boys 35 35 0
8th Grade Girls 27 0 27
8th Grade Boys 34 34 0
Total 191 106 85

6th Grade Girls Top Results

Place Female Finisher Age Chip Time Gun Time
1MAKENNA FLINN69:39.49:39.4
2DYLAN YATES69:43.29:43.2
3BRYNNLEE WILLIAMS69:54.39:54.3
4CARMEN HERRERA69:59.99:59.9
5JULIA RAPP610:30.510:30.5
6MAELLE MILLER610:31.910:31.9
7HAYLEE TEUSCHER610:34.210:34.2
8LEXI CHRISTENSEN610:37.110:37.1
9MACI SAUVE610:55.910:55.9
10ALAINA WAGAR611:04.411:04.4

6th Grade Boys Top Results

Place Male Finisher Age Chip Time Gun Time
1JOSEPH IANELLO68:54.68:54.6
2PYOTR HENRICHS-TARASENKOV68:57.48:57.4
3SAMUEL SUTHERLAND69:23.59:23.5
4SOLOMAN MENENDEZ69:23.99:23.9
5BRYTON WILLIAMS69:27.89:27.8
6SOLOMAN ALBRECHT69:43.59:43.5
7LIAM PURCELL69:48.19:48.1
8JAXTON STRAUB69:51.29:51.2
9EZEKIEL ADAMS69:52.29:52.2
10JACKSON THIBERT69:52.39:52.3

7th Grade Girls Top Results

Place Female Finisher Age Chip Time Gun Time
1DEA COVARRUBIAS79:04.69:04.6
2DAPHNE EVENSON79:16.49:16.4
3MARY PERKINS79:55.29:55.2
4MOLLY MALONE710:24.810:24.8
5NOLA MORRISEY710:38.810:38.8
6ALEYAH MERRILL710:43.710:43.7
7BROOKLYN BURNETT710:48.410:48.4
8ALKI AK710:49.110:49.1
9CAMRYN DRAKE710:51.510:51.5
10FRANCESCA DIMMICK711:10.411:10.4

7th Grade Boys Top Results

Place Male Finisher Age Chip Time Gun Time
1SAM SOTO78:23.28:23.2
2JACOB MCMANUS78:50.08:50.0
3BRODY WILL79:23.69:23.6
4VINCENT SMITH79:25.69:25.6
5DAVIS SULLIVAN79:27.69:27.6
6EVAN VELZY79:39.09:39.0
7CONNER ORR79:42.19:42.1
8COLE MILKOWSKI79:43.29:43.2
9ELIOT ANTONUCCI79:43.49:43.4
10OWEN MULHOLLAND710:02.410:02.4

8th Grade Girls Top Results

Place Female Finisher Age Chip Time Gun Time
1LAUREN AMATO88:59.88:59.8
2LENA THOMETZ89:03.29:03.2
3AVA LOGUE89:05.29:05.2
4HANNA TRAN89:25.49:25.4
5CAMILLE MCCLAFFERTY89:54.49:54.4
6ROWYN RILEY89:59.09:59.0
7MIA RAMOS810:07.910:07.9
8PAMELA MELCHIOR BURGOS810:13.310:13.3
9PAIGE JOHNSON810:15.410:15.4
10ATHIENA GHORMLEY810:15.910:15.9

8th Grade Boys Top Results

Place Male Finisher Age Chip Time Gun Time
1SAMUEL POLLOCK88:24.18:24.1
2MICHAEL OUELLETTE III88:24.48:24.4
3NEFTALI MENENDEZ88:32.78:32.7
4TENNYSON KURTZ88:34.88:34.8
5CALEB WOLFGRAMM88:46.28:46.2
6ROME CARSE88:47.68:47.6
7COHEN THOMAS88:58.58:58.5
8ELI WENGER89:15.99:15.9
9COHEN ENGSTROM89:16.69:16.6
10OWEN MOREY89:35.19:35.1
Huber Timing
Dark Mode