2020 Teddy Twilight Logo

2020 Teddy Twilight Mens 3K
Roosevelt High School, Portland, OR
March 7th, 2020

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

The first split shown is the split at 200m

Mens 3K Heat B Mens 3K Heat A Womens 3K Mens Steeple 2K Womens Steeple 2K 4x800 Coed DMR Mens DMR Womens Mile Mens B Heat Mile Mens A Heat Mile Womens 4x400 Mens 4x400 Womens 10K
;
Event Finishers Male Female
Mens 3K Heat B 27 26 1
Mens 3K Heat A 20 20 0
Womens 3K 19 0 19
Mens Steeple 2K 12 12 0
Womens Steeple 2K 2 0 2
4x800 Coed 13 0 0
DMR Mens 21 21 0
DMR Womens 13 0 13
Mile Mens B Heat 24 24 0
Mile Mens A Heat 18 18 0
Mile Womens 19 0 19
4x400 Mens 14 14 0
4x400 Womens 7 0 7
10K 24 19 5
Total 233 154 66

Mens 3K Heat B Top Results

Place Male Finisher Age Time
1WILEY WATTS189:27.67
2AHRLIN BAUMAN479:34.90
3JACK CROWELL9:39.10
4CHARLIE BLACK9:40.69
5NATHAN GEITER269:40.97
6ALEX KLOMSTAD269:41.78
7NATHANIEL BONE179:44.35
8JOSHUA FRAVEL9:46.08
9JJ GRINVALDS319:49.92
10LIAM MURPHY9:50.48
Place Female Finisher Age Time
1LUCY HUELSKAMP179:57.43

Mens 3K Heat A Top Results

Place Male Finisher Age Time
1KELLEN MANLEY248:10.00
2KEEGAN MCCORMICK248:29.62
3AHMED IBRAHIM8:35.06
4ABDINASIR HUSSEIN8:36.11
5REED PRYOR178:38.58
6ARLO DAVIS8:38.87
7CAMERON KREUZ328:39.58
8COLLIN BEYER178:43.68
9JEFFERY ROGERS8:44.77
10NATE HICKEN188:45.96

Womens 3K Top Results

Place Female Finisher Age Time
1EMILY FOOTE10:35.00
2ELLE THOMAS1310:38.04
3KAYLA MOORE2510:41.81
4KAYLA INGRAHAM1610:44.90
5HANNAH HERNANDEZ1810:57.45
6UNKNOWN PARTICIPANT PLEASE EMAIL TIMER10:58.47
7BETHANY MCKINSTRY1310:59.95
8JULIE BAKER3211:02.29
9LAUREN AMATO1411:04.52
10CHRISSY BETTENCOURT2811:18.25

Mens Steeple 2K Top Results

Place Male Finisher Age Time
1STEFFEN UHRICH256:16.10
2GIULIANO SCASSO176:22.58
3JOHN CLEMENT157:03.20
4MONTRAIL BROOKS327:17.01
5JOSEPH GODICI177:30.52
6CAMERON CUTLER157:32.98
7LYDETH GULLAM207:37.15
8GARRETT MACKEY7:41.02
9VAUGHN DILLENDER-KINAST147:47.22
10SAMUEL POLLOCK137:49.78

Womens Steeple 2K Top Results

Place Female Finisher Age Time
1AMARA CHRISTENSEN7:47.80
2ANYA SCHOOLER8:27.73

4x800 Coed Top Results

Place Male Finisher Age Time
1LINCOLN B UNATTACHED 9:25.49
2LINCOLN A UNATTACHED 10:02.38
3ROSE CITY TRACK CLUB A 10:12.63
4ROSE CITY TRACK CLUB C 10:25.21
5WHISPER RUNNING E 10:40.26
6WHISPER RUNNING A 10:42.23
7WHISPER RUNNING B 10:59.06
8WHISPER RUNNING F 11:12.03
9ROSE CITY TRACK CLUB B 11:15.47
10WHISPER RUNNING G 11:36.38

DMR Mens Top Results

Place Male Finisher Age Time
1LINCOLN A UNATTACHED 10:24.26
2FRANKLIN (OR) A UNATTACHED 10:27.80
3SHERWOOD B UNATTACHED 10:48.79
4CENTRAL CATHOLIC A UNATTACHED 10:48.83
5PARKROSE A UNATTACHED 10:54.77
6FOREST GROVE B UNATTACHED 10:56.66
7WILSON B UNATTACHED 11:00.16
8WILSON A UNATTACHED 11:06.86
9SHERWOOD A UNATTACHED 11:23.55
10ALOHA A UNATTACHED 11:27.81

DMR Womens Top Results

Place Female Finisher Age Time
1FRANKLIN (OR) A UNATTACHED 12:43.04
2NORTH SALEM A UNATTACHED 13:23.60
3ROSE CITY TRACK CLUB A 13:26.53
4WILSON A UNATTACHED 13:31.27
5SUNSET B UNATTACHED 13:32.43
6WHISPER RUNNING A UNATTACHED 13:52.40
7ROSE CITY TRACK CLUB B 14:03.73
8CENTRAL CATHOLIC A UNATTACHED 14:11.78
9SUNSET A UNATTACHED 14:12.65
10ROOSEVELT (OR) A UNATTACHED 14:18.71

Mile Mens B Heat Top Results

Place Male Finisher Age Time
1NATHAN GEITER264:56.18
2BEN HERNANDEZ155:01.11
3HARRISON TALCOTT5:02.53
4SULAIMAN SSEMAKULA5:04.00
5CAMERON CUTLER155:07.08
6OLIVER TAGALOG5:08.52
7TRISTEN YATES5:14.50
8TOWNES CHARLIE165:17.48
9ASHWIN SUBRAMANIAN5:19.09
10NOAH TRAER5:19.98

Mile Mens A Heat Top Results

Place Male Finisher Age Time
1THOMAS OSBORNE184:29.00
2JULIAN KINGERY4:29.59
3WAYLON NICHOLS174:33.28
4HOLDEN SPENCER4:34.12
5JOSEPH HALSEY4:34.79
6MARCUS DAVID174:36.19
7LUKE HORNE4:36.42
8LUKE WOODLAND4:40.09
9QUINN WILCOX164:41.01
10JACKSON VANDE ZANDSCHULP154:41.58

Mile Womens Top Results

Place Female Finisher Age Time
1FRANCES DICKINSON5:16.67
2MARGOT DESMOND5:23.35
3PETRA SCHUSTER5:24.14
4JOSEPHINE DICKINSON5:29.23
5ABIGAIL SWAIN175:31.11
6KAYLA INGRAHAM165:31.47
7KEIRA COYE5:34.05
8HANNAH HERNANDEZ185:37.08
9CHLOE BULLOCK5:39.98
10ALEEN GOLLA185:45.83

4x400 Mens Top Results

Place Male Finisher Age Time
1LINCOLN A UNATTACHED 3:32.59
2FRANKLIN D UNATTACHED 3:37.31
3CENTRAL CATHOLIC A UNATTACHED 3:43.00
4CENTRAL CATHOLIC B UNATTACHED 3:44.80
5CENTRAL CATHOLIC C UNATTACHED 3:45.10
6LINCOLN B UNATTACHED 3:51.57
7SUNSET A UNATTACHED 3:51.74
8FRANKLIN C UNATTACHED 4:04.86
9ROOSEVELT (OR) B UNATTACHED 4:05.11
10WHISPER RUNNING A 4:08.59

4x400 Womens Top Results

Place Female Finisher Age Time
1LINCOLN A UNATTACHED 4:18.09
2GREEN LEGS 4:27.49
3FRANKLIN UNATTACHED 4:28.20
4ROSE CITY TRACK CLUB A 4:28.62
5WHISPER RUNNING A 4:35.21
6WHISPER RUNNING B 4:46.03
7ROOSEVELT (OR) A UNATTACHED 5:19.67

10K Top Results

Place Male Finisher Age Time
1ROBERT PEDERSEN2130:37.57
2GILBERT GRUNDY3030:43.26
3JACKSON BAKER2531:14.99
4ROBERT MCLAUCHLAN2831:31.58
5ADAM KLEIN2031:38.42
6KARIM SHAKALIA3131:40.30
7KALEB KEYSERLING3331:53.19
8ADRIAN SHIPLEY3331:59.39
9CHRIS SHEAFFER3532:43.43
10STEVEN SHORT4333:13.10
Place Female Finisher Age Time
1LINDSEY DRAKE3035:26.75
2KRISTEN ROHDE3636:53.76
3LAUREN ROSS2937:07.58
4MARIANNE FALK3737:51.91
5LIZ ANJOS3438:00.54
Huber Timing
Dark Mode