2015 Stumptown XC Race #3 Gabriel Park 4 Miles Logo
Womens 4 Miles

2015 Stumptown Race #3 Gabriel Park Mens 4 Miles
Gabriel Park, Portland, OR
October 31st, 2015

Huber Timing Home

Finishers:118
Male:118
Female:

[Individual Results] [Team Results]

Series Standings: [Mens Non-Masters] [Mens Masters ] [Womens Non-Masters] [Womens Masters]

Email timing@hubertiming.com with any questions or corrections. Please include your bib number if you have it.

Search: Division:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score Gender Place Age Group Age Group Place
1 582 BEN DEJARNETTE M 24 PORTLAND OR 00:21:03 05:15 VAMIPACT 1 1 of 118 M 20-24 1 of 13
2 624 GILBERT GRUNDY M 26 PORTLAND OR 00:21:09 05:17 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 2 2 of 118 M 25-29 1 of 24
3 559 PHIL PADILLA M 28 PORTLAND OR 00:21:26 05:21 VAMIPACT 3 3 of 118 M 25-29 2 of 24
4 2 JORDAN WELLING M 27 PORTLAND OR 00:21:40 05:25 BOWERMAN TRACK CLUB 4 4 of 118 M 25-29 3 of 24
5 710 NICHOLAS DOAN M 18 TEMECULA CA 00:21:55 05:28 5 of 118 M 15-19 1 of 10
6 107 STEVE YOUNG M 28 PORTLAND OR 00:22:08 05:32 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 5 6 of 118 M 25-29 4 of 24
7 714 JESSE MCCHESNEY M 27 VANCOUVER WA 00:22:12 05:33 BOWERMAN TRACK CLUB 6 7 of 118 M 25-29 5 of 24
8 94 JONATHAN MARCUS M 32 PORTLAND OR 00:22:13 05:33 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 7 8 of 118 M 30-34 1 of 18
9 605 MATTHEW PALMER M 27 PORTLAND OR 00:22:15 05:33 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 8 9 of 118 M 25-29 6 of 24
10 45 JUSTIN MCINTYRE M 25 PORTLAND OR 00:22:17 05:34 ZOLTAN 10 of 118 M 25-29 7 of 24
11 90 KARIM SHAKALIA M 27 PORTLAND OR 00:22:18 05:34 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 9 11 of 118 M 25-29 8 of 24
12 716 JACOB ABREGO M 24 PORTLAND OR 00:22:20 05:35 BOWERMAN TRACK CLUB 10 12 of 118 M 20-24 2 of 13
13 560 KIERAN LEE M 26 PORTLAND OR 00:22:35 05:38 VAMIPACT 11 13 of 118 M 25-29 9 of 24
14 673 JOHN KEANE M 34 PORTLAND OR 00:22:42 05:40 NAC 12 14 of 118 M 30-34 2 of 18
15 720 SCOTT OLBERDING M 27 PORTLAND OR 00:22:42 05:40 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 15 of 118 M 25-29 10 of 24
16 622 RUSSELL DRUMMOND M 25 PORTLAND OR 00:22:47 05:41 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 16 of 118 M 25-29 11 of 24
17 585 KEVIN CAVE M 35 EUGENE OR 00:22:48 05:42 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 17 of 118 M 35-39 1 of 13
18 724 AARON DENNER M 27 PORTLAND OR 00:22:52 05:43 VAMIPACT 13 18 of 118 M 25-29 12 of 24
19 558 LARRY JULSON M 25 NEWBERG OR 00:22:54 05:43 PORTLAND RUNNING COMPANY 14 19 of 118 M 25-29 13 of 24
20 598 NATHAN MEEKER M 21 PORTLAND OR 00:22:54 05:43 MULTNOMAH UNIVERSITY 20 of 118 M 20-24 3 of 13
21 698 CESAR JAMES PEREZ M 24 PORTLAND OR 00:22:55 05:43 BOWERMAN TRACK CLUB 15 21 of 118 M 20-24 4 of 13
22 523 JOSHUA GORDON M 41 EUGENE OR 00:23:03 05:45 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 1 22 of 118 M 40-44 1 of 11
23 708 SAM RUCK M 19 SALEM OR 00:23:05 05:46 23 of 118 M 15-19 2 of 10
24 713 JOHNSON LEE M 29 VANCOUVER WA 00:23:09 05:47 24 of 118 M 25-29 14 of 24
25 573 CHRIS MCGINNESS M 37 PORTLAND OR 00:23:10 05:47 TEAM RED LIZARD 16 25 of 118 M 35-39 2 of 13
26 541 ADAM DIVERGILIO M 41 LAKE OSWEGO OR 00:23:20 05:50 TEAM RED LIZARD MASTERS 2 26 of 118 M 40-44 2 of 11
27 555 DRAKE COLLINS M 19 PORTLAND OR 00:23:23 05:50 TEAM RED LIZARD 17 27 of 118 M 15-19 3 of 10
28 540 SAMUEL MCELWAIN M 33 EUGENE OR 00:23:28 05:52 NAC 18 28 of 118 M 30-34 3 of 18
29 664 AARON COE M 32 PORTLAND OR 00:23:31 05:52 TEAM RED LIZARD 19 29 of 118 M 30-34 4 of 18
30 707 MICK STANOVSEK M 18 EUGENE OR 00:23:43 05:55 30 of 118 M 15-19 4 of 10
31 654 ERIC HARTMANN M 47 PORTLAND OR 00:23:50 05:57 31 of 118 M 45-49 1 of 15
32 583 CHAD KILIAN M 34 PORTLAND OR 00:23:51 05:57 TEAM RED LIZARD 20 32 of 118 M 30-34 5 of 18
33 551 EVERETT WHITESIDE M 45 BEAVERTON OR 00:23:53 05:58 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 3 33 of 118 M 45-49 2 of 15
34 571 TORREY LINDBO M 43 PORTLAND OR 00:23:54 05:58 TEAM RED LIZARD MASTERS 4 34 of 118 M 40-44 3 of 11
35 553 EDDIE STRANDBERG M 33 PORTLAND OR 00:23:58 05:59 TEAM RED LIZARD 21 35 of 118 M 30-34 6 of 18
36 100 ALEC MEADOWS M 38 PORTLAND OR 00:23:59 05:59 36 of 118 M 35-39 3 of 13
37 630 DANIEL BARTOSZ M 39 PORTLAND OR 00:24:00 06:00 TEAM RED LIZARD 37 of 118 M 35-39 4 of 13
38 568 MATT FARLEY M 47 PORTLAND OR 00:24:04 06:01 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 5 38 of 118 M 45-49 3 of 15
39 625 BRET KIMPLE M 46 PORTLAND OR 00:24:07 06:01 PORTLAND RUNNING COMPANY 22 39 of 118 M 45-49 4 of 15
40 693 ANDREW JENCK M 19 TILLAMOOK OR 00:24:07 06:01 40 of 118 M 15-19 5 of 10
41 537 DAVID PINSONNEAULT M 23 EUGENE OR 00:24:12 06:03 NAC 23 41 of 118 M 20-24 5 of 13
42 594 JONATHAN GRACE M 24 PORTLAND OR 00:24:16 06:04 42 of 118 M 20-24 6 of 13
43 614 DAVID REES M 48 PORTLAND OR 00:24:21 06:05 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6 43 of 118 M 45-49 5 of 15
44 623 CHRIS SHEAFFER M 31 PORTLAND OR 00:24:29 06:07 RUN PORTLAND 44 of 118 M 30-34 7 of 18
45 95 CHRIS PLATT M 23 PORTLAND OR 00:24:36 06:09 TEAM RED LIZARD 45 of 118 M 20-24 7 of 13
46 633 ERIC BARTEN M 31 TIGARD OR 00:24:42 06:10 NAC 24 46 of 118 M 30-34 8 of 18
47 613 KEVIN DEWILLIE M 22 PORTLAND OR 00:24:44 06:11 VAMIPACT 25 47 of 118 M 20-24 8 of 13
48 606 SCOTT TUCKER M 53 PORTLAND OR 00:24:46 06:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 7 48 of 118 M 50-54 1 of 12
49 538 GARRETT FELBER M 30 PORTLAND OR 00:24:49 06:12 NAC 26 49 of 118 M 30-34 9 of 18
50 556 BILL ARONSON M 43 PORTLAND OR 00:24:55 06:13 NAC MASTERS 50 of 118 M 40-44 4 of 11
51 722 MATT SAUNDERS M 26 PORTLAND OR 00:24:55 06:13 VAMIPACT 51 of 118 M 25-29 15 of 24
52 697 DARREN MOORE M 41 PORTLAND OR 00:24:57 06:14 TEAM RED LIZARD MASTERS 8 52 of 118 M 40-44 5 of 11
53 677 TREVOR SOUCY M 20 PORTLAND OR 00:25:02 06:15 REED COLLEGE 53 of 118 M 20-24 9 of 13
54 591 HUNTER BENNETT-DAGGETT M 32 PORTLAND OR 00:25:10 06:17 PORTLAND RUNNING COMPANY 27 54 of 118 M 30-34 10 of 18
55 567 JOHN CLIFFORD M 53 SHERWOOD OR 00:25:13 06:18 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 55 of 118 M 50-54 2 of 12
56 642 DANIEL LENSKI M 33 PORTLAND OR 00:25:24 06:21 NAC 56 of 118 M 30-34 11 of 18
57 689 BRYAN LOY M 29 PORTLAND OR 00:25:29 06:22 57 of 118 M 25-29 16 of 24
58 575 GABRIEL WIHTOL M 20 EUGENE OR 00:25:33 06:23 PORTLAND PILOTS RUNNING CLUB 58 of 118 M 20-24 10 of 13
59 259 KRISTOPHER CELTNIEKS M 29 PORTLAND OR 00:25:46 06:26 RUN PORTLAND 59 of 118 M 25-29 17 of 24
60 610 PAUL TEINI M 33 PORTLAND OR 00:25:50 06:27 NAC 60 of 118 M 30-34 12 of 18
61 723 FLAVIO GRIGGIO M 33 PORTLAND OR 00:25:51 06:27 NAC 61 of 118 M 30-34 13 of 18
62 536 DALTON CAUDILL M 23 PORTLAND OR 00:25:56 06:29 62 of 118 M 20-24 11 of 13
63 671 MATTHEW O'BRIEN M 18 PORTLAND OR 00:25:57 06:29 63 of 118 M 15-19 6 of 10
64 579 JUSTIN MCBURNETT M 41 PORTLAND OR 00:26:09 06:32 TEAM RED LIZARD MASTERS 9 64 of 118 M 40-44 6 of 11
65 564 NOAH MEGOWAN M 42 LAKE OSWEGO OR 00:26:17 06:34 TEAM RED LIZARD MASTERS 10 65 of 118 M 40-44 7 of 11
66 695 STEVE KOLLARS M 56 SALEM OR 00:26:25 06:36 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 66 of 118 M 55-59 1 of 2
67 666 JOHN GOLDEN M 39 NORTH PLAINS OR 00:26:31 06:37 67 of 118 M 35-39 5 of 13
68 617 BOB JABCZYNSKI M 45 PORTLAND OR 00:26:34 06:38 TEAM RED LIZARD MASTERS 68 of 118 M 45-49 6 of 15
69 39 ALEJANDRO FALLAS M 30 BEAVERTON OR 00:26:37 06:39 PORTLAND RUNNING COMPANY 28 69 of 118 M 30-34 14 of 18
70 543 GREG LONG M 53 PORTLAND OR 00:26:40 06:40 70 of 118 M 50-54 3 of 12
71 9 STEVEN SHORT M 39 LAKE OSWEGO OR 00:26:42 06:40 71 of 118 M 35-39 6 of 13
72 601 LUKE NEVIUS M 18 PORTLAND OR 00:26:43 06:40 MULTNOMAH UNIVERSITY 72 of 118 M 15-19 7 of 10
73 687 AARON ZANK M 27 SALEM OR 00:26:48 06:42 73 of 118 M 25-29 18 of 24
74 524 FILIP SCHMOLE M 39 PORTLAND OR 00:26:57 06:44 NAC 74 of 118 M 35-39 7 of 13
75 557 TROY WALLIN M 45 BEAVERTON OR 00:26:58 06:44 NAC MASTERS 75 of 118 M 45-49 7 of 15
76 728 NATHAN HULT M 48 WILSONVILLE OR 00:27:00 06:45 76 of 118 M 45-49 8 of 15
77 548 GARLAND DAYS M 45 PORTLAND OR 00:27:03 06:45 TEAM RED LIZARD MASTERS 77 of 118 M 45-49 9 of 15
78 681 BENJAMIN BLACK M 18 PORTLAND OR 00:27:07 06:46 REED COLLEGE 78 of 118 M 15-19 8 of 10
79 703 JOSHUA STOUT M 29 PORTLAND OR 00:27:13 06:48 TEAM RED LIZARD 79 of 118 M 25-29 19 of 24
80 670 RYAN PORTER M 29 PORTLAND OR 00:27:16 06:49 WEST SIDE SWIFTS 29 80 of 118 M 25-29 20 of 24
81 644 TYLER THOMPSON M 28 PORTLAND OR 00:27:17 06:49 81 of 118 M 25-29 21 of 24
82 672 KERRY GRIFFIN M 49 LAKE OSWEGO OR 00:27:26 06:51 TEAM RED LIZARD MASTERS 82 of 118 M 45-49 10 of 15
83 27 NICHOLAS REYNOLDS M 28 PORTLAND OR 00:27:33 06:53 PORTLAND RUNNING COMPANY 30 83 of 118 M 25-29 22 of 24
84 581 DAVID HATFIELD M 50 PORTLAND OR 00:27:37 06:54 WEST SIDE SWIFTS 31 84 of 118 M 50-54 4 of 12
85 544 BRIAN HAZLEHURST M 54 PORTLAND OR 00:27:40 06:55 85 of 118 M 50-54 5 of 12
86 258 GABRIEL MASLEN M 22 BALTIMORE MD 00:27:44 06:56 86 of 118 M 20-24 12 of 13
87 627 GRANT LINSELL M 38 PORTLAND OR 00:27:50 06:57 PORTLAND RUNNING COMPANY 87 of 118 M 35-39 8 of 13
88 578 JOE BUSCH M 34 PORTLAND OR 00:27:56 06:59 88 of 118 M 30-34 15 of 18
89 42 JEFF TRAPOLD M 53 GREZSHAM OR 00:28:04 07:01 89 of 118 M 50-54 6 of 12
90 167 LANCE JOHNSON M 45 PORTLAND OR 00:28:11 07:02 90 of 118 M 45-49 11 of 15
91 595 ED DEETS M 54 TIGARD OR 00:28:21 07:05 NAC MASTERS 91 of 118 M 50-54 7 of 12
92 33 TIM MARTIN M 36 PORTLAND OR 00:28:21 07:05 PORTLAND RUNNING COMPANY 92 of 118 M 35-39 9 of 13
93 721 CODY SHARRER M 23 PORTLAND OR 00:29:25 07:21 93 of 118 M 20-24 13 of 13
94 652 MIKE MCMASTER M 54 GASTON OR 00:29:31 07:22 94 of 118 M 50-54 8 of 12
95 596 STEVE DAHLBERG M 50 VANCOUVER WA 00:29:46 07:26 95 of 118 M 50-54 9 of 12
96 685 GRAHAM MOON M 33 PORTLAND OR 00:30:05 07:31 WEST SIDE SWIFTS 32 96 of 118 M 30-34 16 of 18
97 569 JIM CHEA M 35 BEAVERTON OR 00:30:07 07:31 WEST SIDE SWIFTS 33 97 of 118 M 35-39 10 of 13
98 636 DAVID BUCZKOWSKI M 56 PORTLAND OR 00:30:12 07:33 TEAM RED LIZARD MASTERS 98 of 118 M 55-59 2 of 2
99 657 BRAD GLENN M 39 PORTLAND OR 00:30:18 07:34 TEAM RED LIZARD 99 of 118 M 35-39 11 of 13
100 8 CRAIG OBRIEN M 37 VANCOUVER WA 00:30:28 07:37 100 of 118 M 35-39 12 of 13
101 526 MICHAEL HALL M 47 PORTLAND OR 00:30:41 07:40 101 of 118 M 45-49 12 of 15
102 612 BEN CORNETT M 40 PORTLAND OR 00:31:09 07:47 102 of 118 M 40-44 8 of 11
103 562 MICHAEL JONES M 40 PORTLAND OR 00:31:12 07:48 103 of 118 M 40-44 9 of 11
104 691 KENNETH MABRY M 27 VANCOUVERCOUVER WA 00:31:32 07:53 104 of 118 M 25-29 23 of 24
105 565 ANDREW NOVOTNEY M 19 PORTLAND OR 00:32:29 08:07 PORTLAND RUNNING CLUB 105 of 118 M 15-19 9 of 10
106 533 RAMON CORREA M 33 NEWBERG OR 00:32:34 08:08 UNCE! 106 of 118 M 30-34 17 of 18
107 669 JASON MOORE M 45 PORTLAND OR 00:32:54 08:13 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 107 of 118 M 45-49 13 of 15
108 162 REX HANSEN M 15 MILWAUKIE OR 00:32:59 08:14 TEAM RED LIZARD 108 of 118 M 15-19 10 of 10
109 655 JIE ZHANG M 35 PORTLAND OR 00:33:24 08:21 RUN PORTLAND 109 of 118 M 35-39 13 of 13
110 727 DREW PUCKETT M 44 PORTLAND OR 00:34:12 08:33 WEST SIDE SWIFTS 34 110 of 118 M 40-44 10 of 11
111 539 BRIAN GOLEMBIEWSKI M 33 HILLSBORO OR 00:34:32 08:38 NAC 111 of 118 M 30-34 18 of 18
112 692 STEVEN BRITTON M 25 LAKE OSWEGO OR 00:34:47 08:41 112 of 118 M 25-29 24 of 24
113 712 JUSTIN HENDRICKSON M 54 BEAVERTON OR 00:34:51 08:42 RUN PORTLAND MASTERS 113 of 118 M 50-54 10 of 12
114 719 TODD MROS M 54 PORTLAND OR 00:37:56 09:29 114 of 118 M 50-54 11 of 12
115 110 BRIAN HANSEN M 54 MILWAUKIE OR 00:37:59 09:29 TEAM RED LIZARD 115 of 118 M 50-54 12 of 12
116 663 JOHN BOONE M 49 PORTLAND OR 00:38:28 09:37 116 of 118 M 45-49 14 of 15
117 243 GEORGE CHRYSOS M 43 PORTLAND OR 00:40:03 10:00 117 of 118 M 40-44 11 of 11
118 648 DAVID ENGSTROM M 49 BEAVERTON OR 00:42:26 10:36 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 118 of 118 M 45-49 15 of 15

Team Results

Male Open

Award Name Score 1234(5)
FIRST JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 22 2 - GILBERT GRUNDY5 - STEVE YOUNG7 - JONATHAN MARCUS8 - MATTHEW PALMER(9 - KARIM SHAKALIA)
SECOND VAMIPACT 28 1 - BEN DEJARNETTE3 - PHIL PADILLA11 - KIERAN LEE13 - AARON DENNER(25 - KEVIN DEWILLIE)
THIRD BOWERMAN TRACK CLUB 35 4 - JORDAN WELLING6 - JESSE MCCHESNEY10 - JACOB ABREGO15 - CESAR JAMES PEREZ
FOURTH TEAM RED LIZARD 72 16 - CHRIS MCGINNESS17 - DRAKE COLLINS19 - AARON COE20 - CHAD KILIAN(21 - EDDIE STRANDBERG)
FIFTH NAC 77 12 - JOHN KEANE18 - SAMUEL MCELWAIN23 - DAVID PINSONNEAULT24 - ERIC BARTEN(26 - GARRETT FELBER)
SIXTH PORTLAND RUNNING COMPANY 91 14 - LARRY JULSON22 - BRET KIMPLE27 - HUNTER BENNETT-DAGGETT28 - ALEJANDRO FALLAS(30 - NICHOLAS REYNOLDS)
SEVENTH WEST SIDE SWIFTS 125 29 - RYAN PORTER31 - DAVID HATFIELD32 - GRAHAM MOON33 - JIM CHEA(34 - DREW PUCKETT)

Male Masters

Award Name Score 1234(5)
FIRST BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 15 1 - JOSHUA GORDON3 - EVERETT WHITESIDE5 - MATT FARLEY6 - DAVID REES(7 - SCOTT TUCKER)
SECOND TEAM RED LIZARD MASTERS 23 2 - ADAM DIVERGILIO4 - TORREY LINDBO8 - DARREN MOORE9 - JUSTIN MCBURNETT(10 - NOAH MEGOWAN)
Huber Timing