2018 Stumptown XC Race #4 Pier Park and USATF Oregon XC Championships W6K/M8K Logo

2018 Stumptown Race #4 Pier Park Womens 6K
Pier Park, Portland, OR
November 3rd, 2018
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 6K:
Finishers: 92
Male: 0
Female: 92

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters 40-49] [Mens Super-Masters 50+] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters 40-49] [Womens Super-Masters 50+]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4]

Womens 6K Team Mens 8K Individual Mens 8K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Team Score USATF USATF Place USATF Team Score Chip Time
1 3373 AMANDA PHILLIPS F 32 HOOD RIVER OR TEAM RED LIZARD 1 Y 1 1 22:20
2 3245 THERESA HAILEY F 29 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD 2 Y 2 2 22:28
3 3287 KARLEE COFFEY F 37 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD 3 Y 3 3 22:53
4 3362 SOPHIA NOTO F 21 PORTLAND OR UNIVERSITY OF PORTLAND N 23:12
5 3271 KAYLA MOORE F 23 PORTLAND OR JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 4 Y 4 4 23:15
6 3325 EMMA HUSTON F 24 PORTLAND OR ROSE CITY TRACK CLUB 5 Y 5 5 23:29
7 3272 OLIVIA ENRIGHT F 26 PORTLAND OR JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 6 Y 6 6 23:45
8 3348 GRACE RITCHIE F 18 PORTLAND OR N 23:47
9 3322 CARRE HEINECK F 37 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD 7 Y 7 7 23:48
10 3293 DOMINIQUE LOPEZ-STICKNEY F 35 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY 8 N 23:52
11 3283 COLLEEN BREHM F 26 PORTLAND OR N 23:55
12 3168 AMANDA BOMAN F 25 PORTLAND OR JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 9 Y 8 8 23:57
13 3288 JULIA WEBB F 35 BEAVERTON OR BOWERMAN TRACK CLUB Y 9 23:59
14 3178 CHELSEA WARREN F 35 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD 10 Y 10 9 24:02
15 3269 BOYLE SOAMES F 38 PORTLAND OR PORTLAND ROSES Y 11 24:09
16 3161 ASHLEY DRISCOLL F 36 PORTLAND OR PORTLAND ROSES N 24:14
17 3321 SHASTA ZIELKE F 32 PORTLAND OR ROSE CITY TRACK CLUB 11 Y 12 10 24:28
18 3314 LAUREN ELGEE F 26 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD Y 13 11 24:32
19 3263 CASEY SAUTER F 20 EUGENE OR OSU RUNNING CLUB 12 N 24:36
20 3259 VALERIE WEILERT F 33 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD Y 14 12 24:40
21 3284 CORINNA JACKSON F 26 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD Y 15 13 24:42
22 3265 JANNE HEINONEN F 43 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD MASTERS 1 Y 16 1 24:46
23 3297 CAITLIN JACOBSEN F 33 LAKE OSWEGO OR ROSE CITY TRACK CLUB 13 Y 17 14 24:50
24 3294 ALEXANDRA RUDD F 26 PORTLAND OR JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 14 Y 18 15 25:07
25 3316 SARAH HIGGENS F 28 PORTLAND OR Y 19 25:08
26 3248 AMY COOPER F 37 CAMAS WA PORTLAND ROSES N 25:09
27 3276 KATIE SELF F 19 CORVALLIS CA OSU RUNNING CLUB 15 N 25:14
28 3351 RACHEL CUNDY F 24 NEWBERG OR BELLINGHAM DISTANCE PROJECT Y 20 25:15
29 3299 JULIA FONK F 26 PORTLAND OR MOUNT TABOR TRACK CLUB N 25:16
30 3165 STEPHANIE CRAWFORD F 41 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 2 N 25:17
31 3312 EMILY SANDISON F 31 PORTLAND OR N 25:25
32 3298 KATIE SKINNER F 27 PORTLAND OR MOUNT TABOR TRACK CLUB N 25:27
33 3354 RENEE GORDON F 38 EUGENE OR BOWERMAN TRACK CLUB Y 21 25:30
34 3250 JENNIFER FEDOROV F 47 EUGENE OR EUGENE RUNNING CLUB Y 22 25:34
35 3296 SUSAN HAY F 55 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD MASTERS 3 Y 23 2 25:35
36 3192 LEAH BROWN F 31 PORTLAND OR N 25:35
37 3304 CAROLYN GILCHRIESE F 25 PORTLAND OR JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 16 Y 24 16 25:55
38 3310 CHLOE HALLYBURTON F 27 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY 17 N 26:10
39 3318 TERESA STACKHOUSE F 25 PORTLAND OR ROSE CITY TRACK CLUB 18 Y 25 17 26:12
40 3277 SONIA GRUTZIUS F 20 CORVALLIS OR OSU RUNNING CLUB 19 N 26:14
41 3333 CATE MAXSON F 31 PORTLAND OR ROSE CITY TRACK CLUB 20 N 26:31
42 3301 CHRISSY BETTENCOURT F 27 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY 21 N 26:35
43 3213 GRETCHEN FUNK F 27 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY 22 N 26:37
44 3275 AMANDA FOX F 19 JUNCTION CITY OR OSU RUNNING CLUB 23 N 26:39
45 3331 MAYA BARBA F 44 LAKE OSWEGO OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 4 Y 26 3 26:41
46 3170 VALERIE BANKS F 50 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD MASTERS 5 Y 27 4 26:48
47 3308 KIMBERLY CHEBUK F 53 WEST LINN OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6 Y 28 5 26:52
48 3360 MONICA EMERICK F 45 PORTLAND OR N 27:02
49 3295 JILL PETTIBONE F 51 ROSEBURG OR TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 1 Y 29 1 27:06
50 3247 ANGELA LINDBO F 47 STEVENSON WA TEAM RED LIZARD MASTERS 7 N 27:09
51 3306 FUMIE WEIBY F 43 PORTLAND OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 8 N 27:16
52 3280 ALLISON KREIN F 21 HIGHLAND MD OSU RUNNING CLUB 24 N 27:23
53 3270 KIMBERLY WORKMAN F 46 PORTLAND OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 9 N 27:33
54 3317 HANNAH SMITH F 23 BEAVERTON OR LOW PERFORMANCE EAST 25 N 27:35
55 3326 KATE JOHNSON F 25 PORTLAND OR JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB Y 30 18 27:52
56 3162 JENNIFER TEPPO F 60 VANCOUVER WA TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 2 Y 31 2 27:53
57 3171 HELEN RARICK F 38 BEAVERTON OR TEAM LIGHTNING LEGS 26 N 28:08
58 3216 LAURA JENKS F 32 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY 27 N 28:19
59 3335 DANIELLE FROST F 42 NEWBERG OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 10 Y 32 6 28:22
60 3274 NINA GARLAND F 16 KEIZER OR SOVAH TRACK CLUB Y 33 28:23
61 3311 JULIE BAKER F 31 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY N 28:34
62 3309 COLLEEN TUCKER F 50 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 11 N 28:34
63 3285 CHRISTINA NELSON F 42 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD MASTERS 12 Y 34 7 28:49
64 3185 MICHELLE FLIKKEMA F 26 PORTLAND OR N 28:57
65 3200 LAURA NITTI F 33 PORTLAND OR LOW PERFORMANCE EAST 28 N 28:59
66 3329 KRISTINE CODER F 47 LAKE OSWEGO OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS N 29:04
67 3359 CLARA KERLEY F 36 PORTLAND OR ROSE CITY TRACK CLUB Y 35 19 29:08
68 3167 YELDA TURKAN F 37 CORVALLIS OR N 29:09
69 3381 ELLE DAVIS F 34 TIGARD OR TEAM LIGHTNING LEGS 29 N 29:10
70 3281 JULIANA DEPIETRO F 26 PORTLAND OR ROSE CITY TRACK CLUB N 29:15
71 3332 TESSA DIVERGILIO F 14 LAKE OSWEGO OR N 29:19
72 3291 TRICIA OPGENORTH F 37 PORTLAND OR TEAM LIGHTNING LEGS 30 N 29:22
73 3278 HANNAH SIMS F 19 CORVALLIS OR OSU RUNNING CLUB N 29:41
74 3254 APRIL ANDERSON F 24 PORTLAND OR LOW PERFORMANCE EAST 31 N 29:48
75 3303 KRISTEN DEDEAUX F 38 PORTLAND OR TEAM LIGHTNING LEGS 32 N 29:55
76 3264 ANGELA WILLSON F 20 CORVALLIS OR OSU RUNNING CLUB N 30:13
77 3175 MELISSA STOCKING F 34 PORTLAND OR ROSE CITY TRACK CLUB N 30:16
78 3286 GAIL MOEBIUS F 45 PORTLAND OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 36 8 30:16
79 3279 FRANCESCA SMITH F 23 CORVALLIS OR OSU RUNNING CLUB N 30:18
80 3307 LYNNETTE NGUYEN F 45 PORTLAND OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS N 30:23
81 3174 KATHERINE TOMLINSON F 46 DAMASCUS OR PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 13 N 30:27
82 3364 EMMA NOTARIO F 47 WEST LINN OR ROSE CITY TRACK CLUB Y 37 20 30:57
83 3176 LEIGH AMMON F 39 PORTLAND OR LOW PERFORMANCE EAST 33 N 31:04
84 3253 JEANETTE GROESZ F 69 REDMOND OR TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 3 Y 38 3 31:28
85 3273 JOANNA HARPER F 61 PORTLAND OR TEAM RED LIZARD MASTERS 50+ 4 Y 39 4 32:38
86 3215 TIFFANY MCCLEAN F 40 PORTLAND OR LOW PERFORMANCE EAST 34 N 33:00
87 3320 YUKI LYNNE JOHNSTON F 60 PORTLAND OR BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS Y 40 9 33:45
88 3319 CINDY CHAN F 45 PORTLAND OR PORTLAND RUNNING COMPANY MASTERS 14 N 34:13
89 2998 UNKNOWN PLEASE EMAIL TIMER F N 37:50
90 3376 LEAH BAZZANO F 38 PORTLAND OR N 41:49
91 3186 BRITTANY WILSON F 35 WEST LINN OR N 41:49
92 3225 LISAMARY WICHOWSKI F 49 PORTLAND OR N 1:43:26
Huber Timing
Dark Mode