2016 Vancouver Middle School District Championships Logo

2016 Vancouver Middle School District Championships 8th Grade Boys
Hudson Bay High School, Vancouver, WA
October 13th, 2016

Huber Timing Home

Finishers:37
Male:37
Female:

[Individual Results] [Team Results]

Email timing@hubertiming.com with any questions or corrections. Please include your bib number if you have it.

Search: Division:
Place Bib Name Chip Time Pace School Score
1 6030 JONATHAN RILEY 00:09:13 06:11 ALKI 30
2 6109 ANDREW DOUGLAS 00:09:14 06:11 JASON LEE 29
3 6085 SOREN HOPPER 00:09:28 06:21 GAISER 28
4 6038 DYLAN TERRY 00:09:39 06:28 ALKI 27
5 6146 LUKE DOJAN 00:09:41 06:29 JEFFERSON 26
6 6157 OWEN KERR 00:09:42 06:31 JEFFERSON 25
7 6179 CLARK ETHAN 00:09:52 06:37 MAC 24
8 6119 WILLIAM GRAHAM 00:09:56 06:40 JASON LEE 23
9 6025 ROYCE PASCUA 00:10:00 06:42 ALKI 22
10 6142 GAVIN BESTEMAN 00:10:08 06:48 JEFFERSON 21
11 6186 TAPIA ISAIAH 00:10:09 06:48 MAC 20
12 6151 JAMES GAIN-LODAHL 00:10:14 06:52 JEFFERSON 19
13 6014 ZAKARY DALY 00:10:25 07:00 ALKI 18
14 6137 DANIEL ARNOLD 00:10:36 07:07 JEFFERSON 17
15 6060 ELIJAH SASSMANNSHAUSEN 00:10:38 07:08 DISCOVERY 16
16 6107 GOARING CONNOR 00:10:44 07:12 JASON LEE 15
17 6086 WILLIAM KONONENKO 00:10:51 07:17 GAISER 14
18 6162 CARTER MILLER 00:10:51 07:17 JEFFERSON
19 6083 ROCKY HANES 00:10:52 07:18 GAISER 13
20 6156 SILAS MCNINCH 00:10:53 07:18 JEFFERSON
21 6039 HAYDEN THOMPSON 00:10:53 07:18 ALKI 12
22 6065 DALTON THACKER 00:11:04 07:25 DISCOVERY 11
23 6023 GAVIN LOWE 00:11:07 07:27 ALKI
24 6026 THOMAS PEDIGO 00:11:07 07:28 ALKI
25 6197 MORTON TRUCKEE 00:11:17 07:34 MAC 10
26 6080 LANDON FISH 00:11:18 07:35 GAISER 9
27 6114 BEN FOX 00:11:21 07:37 JASON LEE 8
28 6053 JONATHAN LOREY 00:11:35 07:46 DISCOVERY 7
29 6099 JACOB WAHLSTROM 00:11:38 07:48 GAISER 6
30 6196 SHAHZAHAN SHADMAN 00:11:43 07:51 MAC 5
31 6079 TJ DITTMAR 00:11:46 07:54 GAISER
32 6184 SIVYY IGOR 00:12:09 08:09 MAC 4
33 6067 RAIN VAN RY 00:12:34 08:26 DISCOVERY 3
34 6117 QUINN GOARING 00:12:51 08:37 JASON LEE 2
35 6090 MICHAEL MONTGOMERY 00:12:52 08:38 GAISER
36 6049 JAMES HLOUSEK 00:12:55 08:40 DISCOVERY 1
37 6051 OSVALDO JUAREZ-AALACIOS 00:13:25 09:00 DISCOVERY

Team Results

8th Grade Boys

Award Name Score 12345
1ST ALKI 109 30 - JONATHAN RILEY27 - DYLAN TERRY22 - ROYCE PASCUA18 - ZAKARY DALY12 - HAYDEN THOMPSON
2ND JEFFERSON 108 26 - LUKE DOJAN25 - OWEN KERR21 - GAVIN BESTEMAN19 - JAMES GAIN-LODAHL17 - DANIEL ARNOLD
3RD JASON LEE 77 29 - ANDREW DOUGLAS23 - WILLIAM GRAHAM15 - GOARING CONNOR8 - BEN FOX2 - QUINN GOARING
4TH GAISER 70 28 - SOREN HOPPER14 - WILLIAM KONONENKO13 - ROCKY HANES9 - LANDON FISH6 - JACOB WAHLSTROM
5TH MAC 63 24 - CLARK ETHAN20 - TAPIA ISAIAH10 - MORTON TRUCKEE5 - SHAHZAHAN SHADMAN4 - SIVYY IGOR
6TH DISCOVERY 38 16 - ELIJAH SASSMANNSHAUSEN11 - DALTON THACKER7 - JONATHAN LOREY3 - RAIN VAN RY1 - JAMES HLOUSEK
VPSD Modified Scoring Rules were used:
  1. Points are assigned top-down from 30 to 1 to places 1 to 30.
  2. A maximum of five runners per team score.
  3. Highest team score wins.
  4. Ties broken by sixth runner.
Huber Timing