Race #2 of the 2018 Stumptown XC Series Logo

2018 Stumptown Race #2 Mary S Young Park Womens 5K
Mary S Young Park, West Linn, OR
October 13th, 2018
Team Red Lizard

Email timing@hubertiming.com with results questions. Please include your bib number if you have it.

Huber Timing Home

Womens 5K:
Finishers: 72
Male: 0
Female: 72

Series Standings: [Mens Sub-Masters] [Mens Masters 40-49] [Mens Super-Masters 50+] [Womens Sub-Masters] [Womens Masters 40-49] [Womens Super-Masters 50+]

Full Race Results: [Race #1] [Race #2] [Race #3] [Race #4]

Womens 5K Team Mens 5K Individual Mens 5K Team Girls 3K Individual Girls 3K Team Boys 3K Individual Boys 3K Team Summary

Indvidual Results

Search: Division: Team:
Place Bib Name Gender Age City State Chip Time Pace Team Score
1 2411 CARISSA GALLOWAY F 28 PORTLAND OR 18:31 5:58 PORTLAND ROSES 1
2 2400 KARLEE COFFEY F 37 PORTLAND OR 18:41 6:01 TEAM RED LIZARD 2
3 3016 FIONNA FALLON F 30 PORTLAND OR 18:44 6:02 ROSE CITY TRACK CLUB 3
4 2995 KAYLA MOORE F 23 PORTLAND OR 18:45 6:03 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 4
5 3027 CHELSEA WARREN F 35 PORTLAND OR 19:07 6:10 TEAM RED LIZARD 5
6 3004 JULIA WEBB F 35 BEAVERTON OR 19:09 6:10 BOWERMAN TRACK CLUB
7 2297 MARLA SMITH F 34 PORTLAND OR 19:10 6:11 ROSE CITY TRACK CLUB 6
8 2410 CHRISTINA OVERBECK F 32 PORTLAND OR 19:12 6:11 PORTLAND ROSES 7
9 2998 SHASTA ZIELKE F 32 PORTLAND OR 19:15 6:12 ROSE CITY TRACK CLUB 8
10 2666 JOSIE JOHNSON F 26 PORTLAND OR 19:18 6:13 TEAM RED LIZARD 9
11 3000 OLIVIA ENRIGHT F 25 PORTLAND OR 19:23 6:15 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 10
12 2290 ASHLEY DRISCOLL F 36 PORTLAND OR 19:30 6:17 PORTLAND ROSES 11
13 2397 COLLEEN BREHM F 26 PORTLAND OR 19:32 6:18
14 2672 LAUREN ROSS F 27 PORTLAND OR 19:38 6:20 ROSE CITY TRACK CLUB 12
15 804 JANNE HEINONEN F 43 PORTLAND OR 19:41 6:21 TEAM RED LIZARD MASTERS 1
16 892 SARAH HIGGENS F 28 PORTLAND OR 19:45 6:22
17 3009 JULIA GULLIKSON F 24 PORTLAND OR 19:49 6:23 TEAM RED LIZARD 13
18 2497 LAUREN ELGEE F 26 PORTLAND OR 19:53 6:25 TEAM RED LIZARD 14
19 2555 RACHEL CUNDY F 24 NEWBERG OR 19:54 6:25 BELLINGHAM DISTANCE PROJECT
20 3002 ERIN SKOURTES F 37 PORTLAND OR 19:59 6:27 TEAM RED LIZARD B 15
21 3005 CAROLYN GILCHRIESE F 25 PORTLAND OR 20:01 6:27 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 16
22 2422 CORINNA JACKSON F 26 PORTLAND OR 20:06 6:29 TEAM RED LIZARD B 17
23 2253 EMILY SANDISON F 31 PORTLAND OR 20:29 6:36
24 2429 TRISH MERRION F 28 PORTLAND OR 20:30 6:36 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 18
25 2676 LEAH BROWN F 31 PORTLAND OR 20:31 6:37
26 2996 AMY COOPER F 37 CAMAS WA 20:34 6:38 PORTLAND ROSES 19
27 2256 JENNIFER FEDOROV F 47 EUGENE OR 20:40 6:40 EUGENE RUNNING CLUB
28 3018 SAMANTHA EVOLA F 31 PORTLAND OR 20:40 6:40 PORTLAND RUNNING COMPANY
29 3014 COURTNEY BOUCHET F 27 PORTLAND OR 20:40 6:40 PORTLAND RUNNING COMPANY
30 2383 ALEXANDRA RUDD F 26 PORTLAND OR 20:47 6:42 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB 20
31 2452 KRYSTA GUNVALSON F 31 PORTLAND OR 20:48 6:42 ROSE CITY TRACK CLUB 21
32 3011 HANNAH SMITH F 23 BEAVERTON OR 20:49 6:42 LOW PERFORMANCE EAST 22
33 2388 VALERIE WEILERT F 33 PORTLAND OR 20:50 6:43 TEAM RED LIZARD B 23
34 2486 RENEE GORDON F 38 EUGENE OR 20:52 6:43 BOWERMAN TRACK CLUB
35 2303 LAURA MATSEN KO F 36 SEATTLE WA 20:53 6:44 TEAM RED LIZARD B 24
36 2493 CHRISSY BETTENCOURT F 27 PORTLAND OR 20:55 6:45 PORTLAND RUNNING COMPANY
37 2416 LISA NEHER F 33 PORTLAND OR 20:57 6:45
38 2459 CATE MAXSON F 31 PORTLAND OR 21:02 6:47 ROSE CITY TRACK CLUB
39 3012 ELISE HALL F 26 PORTLAND OR 21:12 6:50 ROSE CITY TRACK CLUB
40 2142 KATE MACTAVISH F 55 CORVALLIS OR 21:33 6:57 TEAM RED LIZARD MASTERS 2
41 3026 THAILYR JAEGERSEN F 28 BEAVERTON OR 21:35 6:57 ROSE CITY TRACK CLUB
42 3006 SUSAN LE F 37 BEAVERTON OR 21:35 6:58 TEAM LIGHTNING LEGS 25
43 3023 MONICA EMERICK F 45 PORTLAND OR 21:39 6:59
44 2451 ASHLEY MEAGHER F 35 PORTLAND OR 21:46 7:01 ROSE CITY TRACK CLUB
45 2275 JILL PETTIBONE F 51 ROSEBURG OR 21:47 7:01 TEAM RED LIZARD MASTERS 3
46 2655 VALERIE BANKS F 50 PORTLAND OR 22:01 7:06 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+
47 2992 ANGELA LINDBO F 47 STEVENSON WA 22:14 7:10 TEAM RED LIZARD MASTERS 4
48 3010 CHER VASQUEZ F 42 SHERWOOD OR 22:18 7:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 5
49 2660 MICHELLE FLIKKEMA F 26 PORTLAND OR 22:57 7:24
50 2254 TRICIA OPGENORTH F 37 PORTLAND OR 22:58 7:24 TEAM LIGHTNING LEGS 26
51 2598 KRISTINE CODER F 47 LAKE OSWEGO OR 23:01 7:25 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 6
52 2464 PAULA SEBASTIAN F 39 PORTLAND OR 23:02 7:25
53 2428 ELLE DAVIS F 34 TIGARD OR 23:02 7:26 TEAM LIGHTNING LEGS 27
54 3007 DANIELLE FROST F 42 NEWBERG OR 23:07 7:27 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 7
55 2295 BETSY MILLER F 60 INDEPENDENCE OR 23:15 7:30 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+
56 2449 FABIOLA LOPEZ F 60 BEAVERTON OR 23:26 7:33 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 8
57 2656 CLARA KERLEY F 35 PORTLAND OR 23:42 7:38 ROSE CITY TRACK CLUB
58 3035 LAURA NITTI F 33 PORTLAND OR 23:46 7:40 LOW PERFORMANCE EAST 28
59 3001 GAIL MOEBIUS F 45 PORTLAND OR 24:05 7:46 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS 9
60 805 APRIL KNOWLTON F 24 PORTLAND OR 24:07 7:47 LOW PERFORMANCE EAST 29
61 3019 NINA GARLAND F 16 KEIZER OR 24:10 7:47 SOVAH TRACK CLUB
62 2567 JENNIFER SEIBEL F 45 WEST LINN OR 24:18 7:50 LOW PERFORMANCE EAST 30
63 2607 EMMA NOTARIO F 47 WEST LINN OR 24:38 7:56 ROSE CITY TRACK CLUB
64 2446 KRISTEN DEDEAUX F 38 PORTLAND OR 24:43 7:58 TEAM LIGHTNING LEGS 31
65 2463 SARAH MCCRACKEN F 24 PORTLAND OR 24:47 7:59 JACUZZI BOYS ATHLETIC CLUB
66 2669 ERIN COURTNEY F 30 PORTLAND OR 24:53 8:01 TEAM LIGHTNING LEGS 32
67 3013 JAY BOWEN F 41 BEAVERTON OR 25:22 8:11 BOWERMAN TRACK CLUB MASTERS
68 2393 JOANNA HARPER F 61 PORTLAND OR 25:54 8:21 TEAM RED LIZARD MASTERS 50+
69 2685 TIFFANY MCCLEAN F 40 PORTLAND OR 27:17 8:48 TEAM RED LIZARD
70 3034 JULIE THOMAS F 51 MOUNT ANGEL OR 27:21 8:49 LOW PERFORMANCE EAST 33
71 2604 SUSAN BOWER F 51 PORTLAND OR 27:39 8:55
72 2472 AMANDA KINNEY F 25 PORTLAND OR 43:35 14:03
Huber Timing
Dark Mode